image

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Montaż podłóg

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt. Oto najczęściej popełniane błędy i pojawiające się problemy podczas instalacji paneli winylowych.

Układanie paneli winylowych – o tym pamiętaj

Nie ważne, jak łatwe w montażu są różne rodzaje paneli podłogowych, w każdym wypadku należy zapoznać się z instrukcją. W tej kwestii pokorą powinny wykazać się również te osoby, które pierwszą czy drugą, a nawet już trzecią instalację paneli winylowych mają za sobą. Instrukcja to klucz do dobrze wykonanej pracy. Choć typ paneli może być taki sam, sposób ich kładzenia w dużej mierze zależy od producenta.

Co ciekawe, nawet jedna firma, oferując różne modele paneli winylowych, może stosować odmienne metody montażu. Odpowiada za to m.in. technika systemu łączenia zamków. Na przykład panele winylowe MeisterDesign w zależności od modelu – comfort, flex, life, pro – można nabyć z 3 różnymi systemami zamków: MasterClick Plus, MultiClick oraz MaxiClick. Każdy mechanizm umożliwia łatwy, intuicyjny i niewymagający użycia młotka montaż, ale nieco się różni.

Ponadto przed przystąpieniem do instalacji podłogi winylowej trzeba pamiętać o trwającej 24–48 godzin aklimatyzacji w temperaturze 18–30°C. Przed układaniem paneli warto rozrysować sobie całe pomieszczenie na kartce z zastosowaniem skali oraz zaplanować układanie – wskazać pierwszy rząd i uwzględnić przejścia między pomieszczeniami, a także ilość potrzebnego materiału. O tej ostatniej kwestii więcej można dowiedzieć się z artykułu Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Jednym z błędów często popełnianych podczas montażu podłogi winylowej jest brak zastosowania szczeliny dylatacyjnej. Panele stanowiące podłogę pływającą mają to do siebie, że pod wpływem różnych czynników, m.in. zmian poziomu temperatury czy wilgotności, ulegają rozszerzaniu. Wobec tego potrzebują nieco miejsca, by swobodnie móc zmieniać swoją objętość. Dzięki dylatacji można uniknąć wybrzuszania się paneli i pojawiania nierówności podłoża. W związku z tym przy ścianie powinno się zostawić bezpieczną, ok. 5 mm, przestrzeń.

Szczelina dylatacyjna przy panelach winylowych

Równe podłoże problemem przy panelach winylowych?

Przed montażem paneli winylowych trzeba zatroszczyć się o dokładne oczyszczenie podłoża i zlikwidowanie wszelkich nierówności. Jednak produkty różnych firm, charakteryzują się odmiennymi parametrami. Podczas gdy jedna marka paneli będzie rekomendowała sprawdzanie podłoża poziomicą, inna zaleci coś zupełnie odwrotnego.

Panele winylowe MeisterDesign. rigid można montować bezpośrednio na starych podłożach – deskach, parkietach czy wykładzinach. Solidna konstrukcja Rigid Core sprawi, że stara podłoga nie będzie widoczna, a panele znajdą swe zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w salonie.

Zaletą paneli winylowych jest fakt, iż można je kłaść w dowolnym kierunku. Należy jednak pamiętać o żelaznej zasadzie w tej kwestii – panele należy montować prostopadle do źródła światła. Dzięki temu łączenia między konkretnymi deskami nie są aż tak widoczne, a podłoże prezentuje się bardziej estetycznie. W tym wypadku warto od razu wspomnieć o przesuwaniu kolejnych rzędów desek o co najmniej 30 cm. Najczęstszym i najprostszym rozwiązaniem jest przesuwanie o połowę, bez konieczności dokładnego odmierzania, bądź przesuwanie nieregularne, które zapewnia naturalny wygląd powierzchni.

Kierunek układania paneli winylowych

Podkład pod panele winylowe

W wielu przypadkach paneli winylowych konieczne jest wcześniejsze wyłożenie podłoża właściwym podkładem. To krok obowiązkowy, szczególnie gdy deski montowane mają być na betonie. Wówczas podkład zapewni warstwę chroniącą przed wilgocią, ale też gwarantującą dodatkową termoizolację. W przypadku układania paneli winylowych na starym laminacie czy na podłodze drewnianej podkład może zapewnić dodatkową warstwę dźwiękochłonną.

Z kolei panele winylowe MeisterDesign. rigid nie wymagają dodatkowego podkładu – każda deska składa się z kilku solidnych warstw, które zapewniają podłodze najwyższe parametry izolacyjne. Dla przykładu model MeisterDesign. rigid RD 300 S wykonany jest z:

  • sztywnej polimerowej i wodoodpornej płyty bazowej
  • zintegrowanej poduszki dźwiękochłonnej – 1 mm pianki XPS
  • warstwy dekoracyjnej
  • wielowarstwowej powierzchni winylowej z powłoką PUR
  • elastycznej warstwy tłumiącej.

Podsumowanie 

Panele winylowe to rozwiązanie, które naprawdę warto rozważyć w przypadku montażu nowej podłogi. Posiadają one wiele zalet, a wysokiej jakości nowoczesne produkty dorównują swoimi paramentami nawet podłogom laminowanym. Dzięki solidnej wielowarstwowej konstrukcji wytrzymują duże naprężenia. Produkty firmy Meister wyróżniają się też wodoodpornością. Ponadto nasze panele winylowe doskonale radzą sobie z silnym światłem słonecznym czy wysoką temperaturą – nie wypaczając się i przez długi czas zachowując swój idealny stan.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.