Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt. Oto najczęściej popełniane błędy i pojawiające się problemy podczas instalacji paneli winylowych.

Układanie paneli winylowych – o tym pamiętaj

Nie ważne, jak łatwe w montażu są różne rodzaje paneli podłogowych, w każdym wypadku należy zapoznać się z instrukcją. W tej kwestii pokorą powinny wykazać się również te osoby, które pierwszą czy drugą, a nawet już trzecią instalację paneli winylowych mają za sobą. Instrukcja to klucz do dobrze wykonanej pracy. Choć typ paneli może być taki sam, sposób ich kładzenia w dużej mierze zależy od producenta.

Co ciekawe, nawet jedna firma, oferując różne modele paneli winylowych, może stosować odmienne metody montażu. Odpowiada za to m.in. technika systemu łączenia zamków. Na przykład panele winylowe MeisterDesign w zależności od modelu – comfort, flex, life, pro – można nabyć z 3 różnymi systemami zamków: MasterClick Plus, MultiClick oraz MaxiClick. Każdy mechanizm umożliwia łatwy, intuicyjny i niewymagający użycia młotka montaż, ale nieco się różni.

Ponadto przed przystąpieniem do instalacji podłogi winylowej trzeba pamiętać o trwającej 24–48 godzin aklimatyzacji w temperaturze 18–30°C. Przed układaniem paneli warto rozrysować sobie całe pomieszczenie na kartce z zastosowaniem skali oraz zaplanować układanie – wskazać pierwszy rząd i uwzględnić przejścia między pomieszczeniami, a także ilość potrzebnego materiału. O tej ostatniej kwestii więcej można dowiedzieć się z artykułu Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Jednym z błędów często popełnianych podczas montażu podłogi winylowej jest brak zastosowania szczeliny dylatacyjnej. Panele stanowiące podłogę pływającą mają to do siebie, że pod wpływem różnych czynników, m.in. zmian poziomu temperatury czy wilgotności, ulegają rozszerzaniu. Wobec tego potrzebują nieco miejsca, by swobodnie móc zmieniać swoją objętość. Dzięki dylatacji można uniknąć wybrzuszania się paneli i pojawiania nierówności podłoża. W związku z tym przy ścianie powinno się zostawić bezpieczną, ok. 5 mm, przestrzeń.

Szczelina dylatacyjna przy panelach winylowych

Równe podłoże problemem przy panelach winylowych?

Przed montażem paneli winylowych trzeba zatroszczyć się o dokładne oczyszczenie podłoża i zlikwidowanie wszelkich nierówności. Jednak produkty różnych firm, charakteryzują się odmiennymi parametrami. Podczas gdy jedna marka paneli będzie rekomendowała sprawdzanie podłoża poziomicą, inna zaleci coś zupełnie odwrotnego.

Panele winylowe MeisterDesign. rigid można montować bezpośrednio na starych podłożach – deskach, parkietach czy wykładzinach. Solidna konstrukcja Rigid Core sprawi, że stara podłoga nie będzie widoczna, a panele znajdą swe zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w salonie.

Zaletą paneli winylowych jest fakt, iż można je kłaść w dowolnym kierunku. Należy jednak pamiętać o żelaznej zasadzie w tej kwestii – panele należy montować prostopadle do źródła światła. Dzięki temu łączenia między konkretnymi deskami nie są aż tak widoczne, a podłoże prezentuje się bardziej estetycznie. W tym wypadku warto od razu wspomnieć o przesuwaniu kolejnych rzędów desek o co najmniej 30 cm. Najczęstszym i najprostszym rozwiązaniem jest przesuwanie o połowę, bez konieczności dokładnego odmierzania, bądź przesuwanie nieregularne, które zapewnia naturalny wygląd powierzchni.

Kierunek układania paneli winylowych

Podkład pod panele winylowe

W wielu przypadkach paneli winylowych konieczne jest wcześniejsze wyłożenie podłoża właściwym podkładem. To krok obowiązkowy, szczególnie gdy deski montowane mają być na betonie. Wówczas podkład zapewni warstwę chroniącą przed wilgocią, ale też gwarantującą dodatkową termoizolację. W przypadku układania paneli winylowych na starym laminacie czy na podłodze drewnianej podkład może zapewnić dodatkową warstwę dźwiękochłonną.

Z kolei panele winylowe MeisterDesign. rigid nie wymagają dodatkowego podkładu – każda deska składa się z kilku solidnych warstw, które zapewniają podłodze najwyższe parametry izolacyjne. Dla przykładu model MeisterDesign. rigid RD 300 S wykonany jest z:

  • sztywnej polimerowej i wodoodpornej płyty bazowej
  • zintegrowanej poduszki dźwiękochłonnej – 1 mm pianki XPS
  • warstwy dekoracyjnej
  • wielowarstwowej powierzchni winylowej z powłoką PUR
  • elastycznej warstwy tłumiącej.

Podsumowanie 

Panele winylowe to rozwiązanie, które naprawdę warto rozważyć w przypadku montażu nowej podłogi. Posiadają one wiele zalet, a wysokiej jakości nowoczesne produkty dorównują swoimi paramentami nawet podłogom laminowanym. Dzięki solidnej wielowarstwowej konstrukcji wytrzymują duże naprężenia. Produkty firmy Meister wyróżniają się też wodoodpornością. Ponadto nasze panele winylowe doskonale radzą sobie z silnym światłem słonecznym czy wysoką temperaturą – nie wypaczając się i przez długi czas zachowując swój idealny stan.

Powiązane wpisy blogowe

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.