image

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Montaż podłóg

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe. Te niepozorne elementy podnoszą standard wykończenia wnętrza i mają znaczny wpływ na estetykę pomieszczeń. Pełnią wiele funkcji, w tym pozwalają maskować wszechobecne kable. Jak dobrać listwę maskującą? Jak ją zamontować? Podpowiadamy! 

Funkcjonalne listwy przypodłogowe maskujące 

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez sprzętów elektronicznych. Telewizory, konsole i komputery w pokojach, mikrofalówki i miksery w kuchniach, pralki oraz suszarki w łazienkach… Nie wspominając o lampach i innych urządzeniach wymagających podłączenia do prądu. Nie we wszystkich mieszkaniach całe okablowanie jest ukryte w ścianach, a w wielu pomieszczeniach konieczne staje się podłączenie przedłużaczy umożliwiających równoczesne zasilanie kilku urządzeń. Tak duża liczba sprzętów oznacza obecność wielu kabli, które nie tylko zaburzają estetykę wnętrz, ale też stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Problem związany z dużą liczbą kabli można łatwo rozwiązać, montując estetyczne listwy przypodłogowe maskujące. Znajduje się w nich niewielkie żłobienie, które daje możliwość ukrycia kabli o standardowych rozmiarach. Ponadto są pomocne w przypadku deficytu gniazdek w mieszkaniu – na rynku dostępne są specjalne modele z wbudowanymi gniazdkami. Co ważne, listwy maskujące pasują do różnego rodzaju podłóg. 

Do nowoczesnych wnętrz polecamy kolory 6857 Żelazna miedź i Black lava 7323. Utrzymane w nich panele znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym lub loftowym. Z kolei podłogi w barwach zbliżonych do koloru naturalnego drewna, takich jak 6848 Dąb królewski ciemny oraz Dąb stare drewno ziemisty szary 6986, najlepiej prezentują się w retro wnętrzach.

Listwy maskujące mogą mieć różne kształty i kolory. Wybór zależy jedynie od preferencji nabywcy. W Meister dostępne są przede wszystkim uniwersalne, białe modele o różnych profilach. Listwy przeznaczone do malowania można łatwo dostosować do stylu wnętrza. W zależności od pożądanego efektu możesz zdecydować się na wybranie kolorystyki zbliżonej do odcienia ścian czy podłogi lub przeciwnie – wyeksponować listwę, nadając jej niekonwencjonalny kolor. Wiele osób decyduje się również na zastosowanie drewnopodobnej okleiny – wówczas listwa maskująca idealnie pasuje do podłogi o strukturze drewna.

Listwy maskujące różnią się także materiałem wykonania. Dostępne na rynku modele mogą być wyprodukowane z PVC, MDF, duropolimeru, stali, aluminium bądź drewna. Meister od lat dba o środowisko, dlatego oferowane przez nas listwy podłogowe wykonane są z materiału pochodzenia naturalnego – MDF. Więcej o charakterystyce i doborze listew podłogowych piszemy w artykule Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór.

Estetyka i rodzaje listew maskujących kable

Montaż listwy maskującej kable

Montaż listwy maskującej nie jest skomplikowany, jednak należy się do niego przygotować. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. materiał, z którego wykonana jest podłoga. Listwy przeznaczone do płytek ceramicznych czy drewna muszą charakteryzować się wysoką trwałością. Znajdujące się w naszym asortymencie modele można zamontować na trzy sposoby – za pomocą specjalnego klipsa mocującego, poprzez sklejenie bez użycia silikonów lub poprzez przykręcenie.

W ofercie Meister znajdziesz przydatne akcesoria do listew przypodłogowych, takie jak zaślepki oraz narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Akcesoria przyspieszą montaż oraz podniosą estetykę listew i zabezpieczą je przed niszczeniem.

Podsumowanie

Listwy maskujące na kable to niezbędne elementy wykończeniowe, dzięki którym pomieszczenie może wyglądać nowocześnie i schludnie. Do wielu zalet listew maskujących należą przystępne ceny, łatwy montaż oraz możliwość dostosowania koloru elementu do stylu pomieszczenia. Decydując się na listwy z oferty Meister, zyskujesz trwałe produkty, które pozwolą na zamaskowanie kabli TV oraz innych elementów okablowania.

Powiązane wpisy blogowe

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.

Panele na ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Chętnie wykorzystywane jest zarówno w obiektach mieszkalnych – domach czy apartamentach – jak i w przestrzeniach komercyjnych.