image

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Montaż podłóg

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania. Poza wyborem wysokiej jakości produktu konieczna jest jego właściwa pielęgnacja. Należy dbać o powierzchnię paneli, stosując odpowiednio dobrane preparaty. Równie ważne jest częste odkurzanie podłogi – pozwala ono pozbyć się drobinek piasku, które mogą uszkodzić jej powierzchnię.

Pomimo właściwej pielęgnacji czasem zdarza się uszkodzenie panelu podłogowego – zwłaszcza w domach, w których mieszkają dzieci. Dzieje się tak zwykle pod wpływem uderzenia. Jeśli defekt jest duży i widoczny, konieczne może być usunięcie zniszczonego elementu. Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy, by zachować estetyczny wygląd i funkcjonalność podłogi? Czy zawsze jest to możliwe? O tym piszemy w poniższym tekście.

Jak wymienić pojedynczy panel?

Panele podłogowe są połączone za pomocą złączy zatrzaskowych typu pióro-wpust. Dzięki nim uzyskuje się równe, płaskie pokrycie podłogi. Z reguły paneli nie przymocowuje się więc do podłoża. Należy pamiętać o umieszczeniu pod nimi dodatkowej elastycznej warstwy, czyli tzw. podkładu. Dzięki niemu podłoga jest stabilna, wygodna i trwała. Czasami na powierzchni pojedynczego panelu może powstać defekt. Najczęściej jest to wgniecenie lub rysa, powstałe pod wpływem uderzenia, przesuwania ciężkich przedmiotów itp.

Porysowany panel podłogowy wygląda nieestetycznie i zdecydowanie psuje aranżację wnętrza. Warto więc na co dzień odpowiednio dbać o podłogę, a w razie potrzeby wiedzieć, jak wymienić uszkodzony panel. To konieczne, by drobne rysy nie przerodziły się z czasem w głębokie wyżłobienia lub pęknięcia. Zniszczone elementy można łatwo wyciąć, a w ich miejsce wstawić nowe. Oczywiście pod warunkiem, że podczas remontu zachowano kilka dodatkowych paneli – właśnie na wypadek ewentualnej wymiany. Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby na pozbycie się uszkodzeń. Pierwszy polega na wycięciu felernego elementu, drugi na rozebraniu części podłogi, a trzeci na zamaskowaniu uszkodzeń z użyciem zestawu naprawczego do paneli. Każdy z nich ma swoje zalety – wybór zależy od Twoich preferencji, sprzętu, jakim dysponujesz, charakteru uszkodzeń oraz specyfiki pomieszczenia.

Proces wycięcia zniszczonego elementu nie jest skomplikowany. Konieczne jest jednak użycie odpowiedniego sprzętu – wgłębnej pilarki tarczowej z prowadnicą przylgową. Korzystając z niej, należy wyciąć środek uszkodzonego panelu. Następnie trzeba wykonać nacięcia do narożników i ostrożnie wyjąć fragmenty deski. Takie wycięcie pozwala pozbyć się danego elementu bez uszkodzenia piór i wpustów sąsiadujących paneli. Przed włożeniem nowej deski niezbędne jest dokładne odkurzenie miejsca po starym panelu oraz sprawdzenie stanu pozostałych elementów łączących. W razie potrzeby należy skorygować nierówności i dopasować wymiary nowego panelu tak, aby idealnie wypełniał dane miejsce. Na krawędzie warto nałożyć specjalny klej do paneli, a następnie zaleca się obciążyć całość aż do momentu utwardzenia kleju. Kluczowe w tej metodzie są dokładność i skrupulatność.

Jak wymienić panel z zastosowaniem pilarki?

Jak wymienić panel, demontując część podłogi?

Drugi sposób wymiany uszkodzonego panelu polega na rozebraniu części podłogi – aż do miejsca uszkodzenia – oraz wstawieniu nowego elementu. Podłogę można zdemontować, wyciągając poszczególne panele pojedynczo lub większymi fragmentami. Należy pamiętać, aby dokładnie odkurzyć wszystkie elementy łączące przed ponownym montażem. Dzięki temu panele będą ściśle do siebie przylegać. To rozwiązanie nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu. Jest jednak dość czasochłonne – zwłaszcza jeśli uszkodzony panel znajduje się na środku dużego pomieszczenia. Jeśli obawiasz się, że nie potrafisz samodzielnie wymienić uszkodzonego panelu, zleć to zadanie specjalistom. Ile kosztuje wymiana jednego panelu? To zależy od Twojego miejsca zamieszkania oraz doświadczenia ekipy remontowej. Średni koszt położenia paneli wynosi w Polsce ok. 25 zł/m2. Cena demontażu pojedynczego panelu i zastąpienia go nowym z pewnością ustalana będzie indywidualnie.   

Jak zamaskować uszkodzony fragment panelu?

Teoretycznie wymiana pojedynczego panelu jest możliwa. W praktyce jednak osiągnięcie estetycznego wyglądu i wysokiej trwałości po takim zabiegu bywa trudne. Dlatego jednym z najpopularniejszych sposobów na pozycie się rys i deformacji w podłodze jest zamaskowanie ich. Jeśli uszkodzenie nie jest poważne i wymiana elementu nie jest konieczna, warto zaopatrzyć się w zestaw naprawczy do paneli. Na rynku dostępne są urządzenia, dzięki którym można zniwelować drobne rysy i wgłębienia. Szczególnie polecamy system naprawczy do podłóg Meister. To specjalne woski, dostępne w różnych kolorach, dzięki którym można szybko wypełnić ewentualne defekty. Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalnych ekip, jak i dla klientów indywidualnych. Dostosowany jest do wszystkich podłóg Meister. Zestaw naprawczy do paneli pozwala szybko, sprawnie i wygodnie zakamuflować uszkodzenia. Nadaje się renowacji podłóg drewnianych i laminowanych. To prosty w obsłudze i bardzo wydajny produkt. Więcej na temat zniszczonych paneli podłogowych można przeczytać w artykule 4 sposoby na zalane i spuchnięte panele.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.

Panele na ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Chętnie wykorzystywane jest zarówno w obiektach mieszkalnych – domach czy apartamentach – jak i w przestrzeniach komercyjnych.