Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?
Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną. Mogą też służyć jako miejsce, w którym ukryte jest okablowanie bądź znajdują się inne nieestetyczne elementy instalacji. Podnoszą standard wykończenia wnętrza i ujednolicają je pod względem wizualnym.
Aby można było zamontować listwy przypodłogowe, konieczne jest jednak ich przycięcie. Nie jest to zadanie trudne, ale wymagające dokładności i użycia specjalnego sprzętu. W naszym tekście podpowiadamy, na czym polega docinanie i jak należy je wykonać, by cieszyć się pięknym i estetycznym efektem. Doradzamy też, jakie listwy warto wybrać, by dobrze spełniały swoje zadania przez długi czas.
Docinanie listew przypodłogowych w narożnikach – czy to konieczne?
Listwy przypodłogowe mają zazwyczaj określone długości, dlatego niemal zawsze pojawia się konieczność docięcia ich. W ten sposób można dostosować je do wymiarów i specyfiki konkretnego pomieszczenia. Wiele osób obawia się docinania listew. Wiąże się ono z koniecznością wykonania skrupulatnych pomiarów i precyzyjnego cięcia, a tym samym z ryzykiem uszkodzenia produktu. Na szczęście proces docinania nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczą dobrej jakości listwy, odpowiedni sprzęt i odrobina wysiłku, by efekt przerósł oczekiwania!
Zasadniczą kwestią jest dobór odpowiednich listew. Decyzja o ich rodzaju uwarunkowana jest zwykle preferencjami i poczuciem estetyki domowników. Warto wziąć też pod uwagę potrzeby konkretnego wnętrza. Listwy przypodłogowe MEISTER to produkty estetycznie wykonane i przyjazne środowisku. Za sprawą swoich właściwości odpowiadają na szerokie spektrum potrzeb klientów. W ofercie firmy znajdują się modele bardziej i mniej ozdobne. Poza klasycznymi formami dostępne są też ćwierćwałki. Listwy MEISTER nie tylko maskują brzegi podłogi, tworząc jej estetyczne wykończenie. Niektóre modele umożliwiają też ukrycie wewnątrz okablowania. By dowiedzieć się więcej na temat listew przypodłogowych, przeczytaj artykuł Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór. Dowiesz się z niego m.in., jakie są zalety zamontowania listew i jak należy je dobierać do poszczególnych pomieszczeń.
Listwy przypodłogowe – jak dobrać ich rodzaj?
Docinanie listew pod kątem – kluczowy element montażu sztukaterii
Aby przeprowadzić docinanie listew pod kątem konieczne jest użycie specjalnego sprzętu. Może posłużyć do tego tzw. skrzynka uciosowa. To narzędzie wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Kształtem przypomina otwartą skrzynkę. W jej ścianach znajdują się prowadnice ułożone pod różnym kątem. Do cięcia listew standardowo wykorzystuje się kąt 45 lub 90 stopni. Jest to uzależnione od specyfiki konkretnego pomieszczenia. Z użyciem piły ręcznej i prowadnic docinanie listew w rogach przebiega sprawnie, szybko i bezproblemowo. W ten sposób można idealnie dopasować je do wymiarów danego wnętrza.
Listwy osłaniają znajdującą się przy ścianach przerwę dylatacyjną, która pozwala panelom pracować i chroni je przed wypaczeniem. Docinanie listew dylatacyjnych w narożnikach odbywa się na tych samych zasadach, co cięcie każdej innej sztukaterii podłogowej. Nie ma znaczenia, czy produkt wykonany jest z płyty MDF, z tworzywa PVC czy styropianu. Kluczowe jest użycie dobrej jakości piły o niewielkich, naostrzonych ząbkach lub skrzynki uciosowej. Podczas montażu listwy należy zwrócić uwagę na to, aby jej długość przed docięciem w rogu była większa od długości ściany, przy której będzie zamontowana. Choć wydaje się to oczywiste, podczas pracy łatwo o tym zapomnieć.
Jak ciąć listwy MDF, PVC i inne?
Docinanie listew przypodłogowych MDF – sposób na piękne narożniki
W naszej ofercie znajduje się wiele modnych modeli i kształtów sztukaterii z płyty drewnopodobnej. Wysokie listwy sprawdzą się w eleganckich, klasycznych pomieszczeniach, a niskie będą idealnie pasowały do minimalistycznych wnętrz. Uniwersalna kolorystyka pozwala stworzyć w pomieszczeniu dowolny efekt aranżacyjny. Więcej na temat doboru listew można przeczytać w artykule Jakie listwy przypodłogowe dobrać do ciemnej podłogi? Znajdują się w nim konkretne zestawienia kolorystyczne produktów z naszej oferty. Te połączenia zawsze świetnie się prezentują!
Gdy żaden z odcieni nie pasuje do danego wnętrza, listwy MEISTER można przemalować. Są uniwersalne i bardzo łatwo się je skraca (pod warunkiem użycia odpowiedniego sprzętu). Precyzyjne cięcie piłą i estetyczny montaż sprawią, że domownicy będą cieszyli się pięknym wykończeniem podłogi przez długie lata.