Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne
Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele równolegle bądź prostopadle do długich ścian w wąskim pokoju. Warto wziąć też pod uwagę, co się stanie, gdy deski skierowane zostaną w stronę okna bądź stołu. Jaki kierunek układania paneli jest prawidłowy?
Prawidłowy kierunek układania paneli – kiedy równolegle?
Wielu fachowców wychodzi z założenia, że prawidłowy kierunek układania paneli jest jeden. Deski w domu powinno się montować równolegle do najdłuższej ściany całego obiektu. Wówczas w każdym pomieszczeniu panele kładzie się tak samo. Zastosowanie się do tej zasady sprawi, że we wnętrzu zapanuje harmonia.
Może się zdarzyć, że w przypadku układania paneli w kierunku równoległym do najdłuższej ściany będą one jednocześnie ułożone równolegle do okna i kąta padania promieni słonecznych. W takiej sytuacji naturalne światło może uwidocznić wszelkie niedoskonałości i nierówności na łączeniach paneli.
Nie oznacza to, że taki montaż jest niedozwolony lub błędny. Jeżeli wybierze się panele dobrej jakości oraz dokona się ich prawidłowej instalacji, łączenia nie będą widoczne. Panele laminowane MeisterDesign. laminate w każdych warunkach prezentują się stylowo i elegancko. Wyposażone są w precyzyjny i łatwy system montażu – zapięcia zamków Masterclick Plus®. Dzięki temu podłogę z powodzeniem można zamontować samodzielnie, bez konieczności użycia klejów. Nasze laminaty mają głęboko tłoczoną powierzchnię, wobec czego pory, sęki i inne struktury są wyraźnie widoczne, a także wyczuwalne.
Kierunek układania paneli w kwadratowym pokoju jest dowolny. Istnieje jednak kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na prostopadłe bądź równoległe montowanie podłogi. Warto zwrócić uwagę na układanie paneli względem okna. Panele w kwadratowym pomieszczeniu bardzo często montuje się prostopadle do okna, przez które wpada największa ilość światła słonecznego.
Inne rozwiązanie to ułożenie podłogi równolegle do okna, ale prostopadle do drzwi w pokoju. Dzięki temu kierunek paneli będzie skupiał wzrok wchodzących do wnętrza osób na środkowej części wnętrza. Takie ułożenie zaakcentuje również długość i dekor desek.
Układanie paneli względem okna w kwadratowym pokoju
Kierunek układania paneli w wąskim pokoju
Zastosowanie prawidłowego kierunku układania paneli w wąskim pokoju jest niezwykle ważne. Prostopadłe montowanie desek do konkretnej ściany ma na celu poszerzenie pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrza wydają się optycznie szersze. Niektórym inwestorom zależy jednak na wydłużeniu wąskiego pomieszczenia. Wówczas montują panele wzdłuż ściany.
Układanie paneli – wzdłuż czy w poprzek?
Układanie paneli prostopadle do obiektu umożliwia skierowanie uwagi domowników czy gości na konkretną rzecz. Właściciele domów, którzy chcą wyeksponować dzieło sztuki bądź kominek, mogą zdecydować się na zamontowanie podłogi wzdłuż obiektu. Panele skierowane prostopadle do dużego stołu z krzesłami czy zestawu wypoczynkowego ze stolikiem kawowym mogą stanowić dla odwiedzających subtelne zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu.
Kierunek układania paneli laminowanych, drewnianych czy winylowych ostatecznie zależy od celu, jaki chce osiągnąć inwestor lub właściciel mieszkania. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Układać panele wzdłuż czy w poprzek?”. Najbardziej powszechne i uniwersalne rozwiązanie to układanie paneli równolegle do najdłuższych ścian bądź prostopadle do okien, przez które wpada najwięcej światła.
Nie każdemu jednak zależy na klasycznej spójności. W takim przypadku można eksperymentować z układaniem podłogi prostopadle do konkretnych obiektów. Przed podjęciem decyzji dotyczącej kierunku układania paneli warto zwrócić uwagę na konieczność ich wielokrotnego cięcia. Ta może pojawić się w przypadku układania paneli prostopadle do najdłuższej ściany w wąskim pokoju. Trzeba wiedzieć, że ten wariant montażu wiąże się często z dużymi stratami materiału.