image

4 sposoby na zalane i spuchnięte panele

Czyszczenie i konserwacja podłóg

4 sposoby na zalane i spuchnięte panele

Montaż paneli to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Użytkownicy cenią je za estetykę, trwałość i przystępną cenę. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że panele podłogowe są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do ich zalania. Aby nie była konieczna wymiana całej podłogi, ważna jest szybka reakcja. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Poznaj najlepsze sposoby na zalane i spuchnięte panele!

Zalane panele – co robić i jak reagować?

Zastosowanie paneli laminowanych w domu pozwala na osiągnięcie imponujących efektów. Szeroki wybór kolorów i wzorów sprawia, że nabywca może dopasować powierzchnię do stylu wnętrza. Aby podłoga przez długi czas zachowała idealny wygląd, nie można jednak dopuścić do jej zalania lub cyklicznego przemakania. Przypadkowe rozlanie niewielkiej ilości płynu nie wyrządzi poważnych szkód – w przypadku wylania wody lub kawy wystarczy szybko zetrzeć plamę z powierzchni. Większym problemem jest awaria sprzętu AGD lub pęknięcie rury. Wówczas na panelach gromadzi się duża ilość wody, a pozbycie się wilgoci może zająć sporo czasu. Szczególnej uwagi wymagają też miejsca mające częsty kontakt z wodą – kącik, w którym znajduje się psia miska, czy podłoga w korytarzu, gdzie zostawia się buty. O tym, co jeszcze ma wpływ na wygląd i stan paneli, przeczytasz w artykule Co szkodzi podłogom? 5 najpopularniejszych czynników.

Krótkotrwały kontakt z wodą nie powinien spowodować uszkodzenia powierzchni, jednak po paru godzinach namaczania może się okazać, że podłogi nie da się już uratować. Priorytetem w tym przypadku jest więc dokładne osuszenie zalanego obszaru. Pierwszą reakcją powinno być natychmiastowe usunięcie większości wody i pozbycie się źródła wycieku – przewróconego kubka lub pęknięcia w rurze.

Warto skupić się na łączeniach – właśnie w nich gromadzi się najwięcej wody, która z czasem może przedostać się pod powierzchnię. Najważniejsze jest niedopuszczenie do zamoknięcia podkładu. Jeśli posiadasz podłogę w systemie pływającym, możesz zdecydować się na podniesienie zalanych listew i osuszenie ich pojedynczo. W takim przypadku należy delikatnie uchylić deski i podłożyć pod nie mały, twardy przedmiot. W celu pozbycia się wilgoci warto zastosować ciepłe powietrze z suszarki czy farelki. Zastanawiasz się, jakie panele sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności? O najlepszych rozwiązaniach piszemy w artykule Drewniana podłoga do łazienki – wybór i aranżacje.

Zalane panele na łączeniach – jak je osuszać?

Sposoby na spuchnięte panele – wybór i pielęgnacja podłogi  

Zalane czy spuchnięte panele to problem, któremu można zapobiec. Jeśli chcesz cieszyć się piękną podłogą, musisz zadbać o właściwe przygotowanie jej na wypadek kontaktu z wodą. Decydując się na panele do kuchni czy łazienki, zainwestuj w wysokiej jakości modele wodoodporne. Dobrym wyborem będą podłogi laminowane Meister. Ich melaninowa powierzchnia jest całkowicie wodoodporna, a płyty bazowe AquaSafe i AquaSafe + zapobiegają powstawaniu obrzęków w przypadku kontaktu z wodą i zapewniają odpowiednio 4 h i 24 h ochrony przy stagnacji wilgoci.

Równie ważna jest regularna i prawidłowa pielęgnacja paneli. W ofercie Meister znajdziesz szeroki wybór środków czyszczących i pielęgnujących. Odpowiednio dobrane preparaty pomogą Ci utrzymać podłogę w idealnym stanie. Wśród polecanych produktów znajdują się oleje woskowe, tworzące na powierzchni powłokę zabezpieczającą. Zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń sprawi, że ewentualne zalanie nie zniszczy paneli, a pozbywanie się wody z ich powierzchni będzie łatwiejsze i szybsze. Jeśli na podłodze dodatkowo pojawią się zarysowania, możesz je usunąć, korzystając z dostępnego na naszej stronie systemu naprawczego

Podsumowanie 

Zalanie paneli nie musi wiązać się z koniecznością wymiany całej podłogi. Odpowiednia reakcja i pielęgnacja powinny wystarczyć do utrzymania jej w dobrym stanie. Aby zyskać pewność, że wybrane panele nie będą podatne na uszkodzenia, warto zainwestować w produkt od zaufanego producenta. Oferowane przez Meister bezwinylowe panele laminowane wyróżniają się trwałością i jakością, a dodatkowo dostępne są w wielu efektownych kolorach. 

Powiązane wpisy blogowe

Porysowane panele podłogowe – sprawdzone i nie tylko domowe sposoby

Panele to jedno z najpopularniejszych pokryć podłogowych. Są estetyczne i trwałe, a ponadto tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji niż powierzchnie z litego drewna. Wskutek intensywnej eksploatacji panele mogą ulec uszkodzeniu i pojawiać się na nich nieestetyczne zarysowania.

Podłoga laminowana – jak o nią dbać, aby służyła przez lata?

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja podłóg są ważne dla ich długotrwałego piękna i wytrzymałości. Jak jednak dbać o podłogi laminowane, które są bardziej wytrzymałe od innych? Piszemy o tym w naszym artykule.

Co szkodzi podłogom? 5 najpopularniejszych czynników

Panele podłogowe to trwałe produkty, które muszą być odporne na codzienną eksploatację w różnych warunkach. Posiadają konkretne klasy ścieralności czy dodatkowe warstwy ochronne.

Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi

Zachowanie czystej podłogi to gwarancja jej wytrzymałości i najważniejsza zasada dbania o kondycję posadzek. Warto dołożyć starań, by unikać zabrudzeń, wówczas przetrwają one znacznie dłużej, niż można się spodziewać. Jak jednak dbać o podłogę, by zachować ją w możliwie najlepszym stanie?