image

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni. Wcześniej trzeba zastosować odpowiedni podkład, który zapewni izolację termiczną i akustyczną oraz zabezpieczy przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Niezbędne jest również ułożenie folii paroizolacyjnej. Jak ją wybrać i kłaść? Ile kosztuje? Odpowiedzi na te pytania – i wiele innych – znajdziesz w naszym artykule.

Folia paroizolacyjna (PE) pod panele podłogowe – po co?

Folia paroizolacyjna (PE) pod panele podłogowe, inaczej zwana paroszczelną, to materiał, który stanowi izolację przeciwwilgociową. Zapobiega skraplaniu się pod panelami powietrza. Dzięki temu niweluje ryzyko odkształcania i wypaczania paneli. Folia pod panele wykonana jest z polietylenu. W sklepach występuje zwykle w postaci żółtych bądź białych rolek.

Zastosowanie folii paroizolacyjnej pod panele to wymóg każdego producenta podłóg. W przypadku braku tego podkładu firma ma prawo odrzucić reklamację klienta. Folii paroizolacyjnej nie należy mylić z folią paroprzepuszczalną. Tę drugą układa się bezpośrednio na ociepleniu poddasza.

Przy wyborze folii paroizolacyjnej pod panele nie należy kierować się jedynie grubością materiału. Niemniej trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dobrej jakości produkty powinny mieć grubość przynajmniej 0,2 mm. Większe znaczenie ma jednak współczynnik SD. Im jest on wyższy, tym produkt lepiej chroni podłogę przed działaniem wilgoci. Należy wybrać folię paroizolacyjną, której współczynnik SD wynosi 75–100 metrów.

Jaką folię paroizolacyjną pod panele podłogowe wybrać?

Podkład pod panele z barierą paroizolacyjną – 2 w 1

Na rynku dostępne są znacznie lepsze rozwiązania do ochrony podłogi przed wilgocią niż folia (PE). Firmy oferują gotowe podkłady ze zintegrowaną barierą paroizolacyjną. Dzięki temu można kompleksowo i za jednym razem wykonać solidną izolację podłoża. Wybór tego rodzaju produktów umożliwi skrócenie czasu montażu, gdyż nie trzeba układać kilku warstw, i zagwarantuje uzyskanie lepszych parametrów powierzchni. Firma Meister oferuje podkłady izolacyjne do wszystkich podłóg. Więcej informacji na ten temat można odnaleźć w artykule Jaki podkład pod panele wybrać – 5 wskazówek.

Folia paroizolacyjna pod panele kosztuje 2–3 zł za m2. Zwykle za rolkę 20 m2 trzeba zapłacić 40–60 zł. Nieco droższe są podkłady z barierą paroizolacyjną, jednak to rozwiązanie 2 w 1, w które zdecydowanie warto zainwestować. Za podkład XPS lub matę kwarcową ze zintegrowaną folią trzeba zapłacić 20–30 zł za m2. Zatem w najlepszym przypadku koszt standardowej rolki 8 mwyniesie 160 zł.

Cena foli pod panele podłogowe – ile kosztuje?

Folia paroizolacyjna (PE) ­– jak kłaść?

Folię paroizolacyjną można i trzeba kłaść pod panele podłogowe laminowane, drewniane i winylowe w każdym pomieszczeniu – sypialni, salonie, kuchni, jadalni, przedpokoju czy łazience. Po rozłożeniu folii należy zadbać o to, by leżała luźno i płasko oraz by nie miała marszczeń. Folię paroizolacyjną układa się na równym i suchym podłożu na tzw. zakładkę, która powinna wynosić 15–30 cm.

Oznacza to, że brzegi poszczególnych pasów folii nachodzą na siebie, tworząc wspomniane „zakładki”, które uszczelnia się dwoma pasami taśmy. Do tego wykorzystuje się specjalną taśmę do mocowania folii paroizolacyjnej – odporną na wilgoć. Krawędzie folii należy wywinąć nieco na ścianę – 3–4 cm. Gdy warstwa paroizolacyjna jest gotowa, kolejne kroki do wykonania to montaż odpowiedniego podkładu, a następnie – paneli.

Folię należy stosować również w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego. Podczas prac montażowych powinno się postępować zgodnie z instrukcją producenta załączoną do materiałów. Dzięki temu zyskuje się pewność prawidłowego wykonania izolacji przeciw wilgoci.

Powiązane wpisy blogowe

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).