image

Porysowane panele podłogowe – sprawdzone i nie tylko domowe sposoby

Czyszczenie i konserwacja podłóg

Porysowane panele podłogowe – sprawdzone i nie tylko domowe sposoby

Panele to jedno z najpopularniejszych pokryć podłogowych. Są estetyczne i trwałe, a ponadto tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji niż powierzchnie z litego drewna. Wskutek intensywnej eksploatacji panele mogą ulec uszkodzeniu i pojawiać się na nich nieestetyczne zarysowania. Co robić w takim przypadku? Jak naprawić uszkodzone panele? Poznaj najlepsze sposoby!

Zarysowane panele – rodzaje i przyczyny uszkodzeń

Popularnym problemem są powierzchowne zarysowania warstwy wierzchniej paneli. Mogą one powstać w wyniku zwykłej eksploatacji. Takie uszkodzenia nie powodują odkształcenia czy uszkodzenia rdzenia podłogi, ale zaburzają estetykę pomieszczenia – panele stają się pozbawione połysku, a rysy widać w świetle.

Bardziej kłopotliwe są głębokie rysy spowodowane uderzeniami i zadrapaniami ostrymi lub ciężkimi przedmiotami. Ubytki i wyszczerbienia to z kolei najpoważniejsze uszkodzenia paneli podłogowych. Można o nich mówić, gdy dochodzi do odsłonięcia spodnich warstw podłogi. Tego typu usterki wymagają profesjonalnego wypełnienia lub nawet wymiany zniszczonego panelu. Jak postępować w takim przypadku? Piszemy o tym w artykule Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku.

Za powstawanie rys na panelach odpowiadają przede wszystkim drobinki piasku lub małe kamyczki, które przyczepiają się do podeszew butów. Ubytki pojawiają się również wskutek przesuwania krzeseł, stolików czy foteli. Podłogę mogą porysować także zwierzęta domowe i bawiące się dzieci.

Na rynku dostępnych jest dużo preparatów do usuwania rys na panelach. W celu zamaskowania płytkich ubytków można zastosować specjalny wosk, mleczko lub płyn. Niezależnie od wybranego środka należy zwrócić uwagę na to, czy charakteryzuje się on wysoką elastycznością. W przeciwnym razie masa szybko pęka i traci swoje właściwości. Sposób nakładania środków jest z reguły podobny – wystarczy nanieść preparat na zarysowane miejsce, odczekać chwilę, a na koniec przetrzeć podłogę miękką ściereczką. Istotne jest, aby stosowana substancja była dobrana do rodzaju i koloru paneli.

Podczas maskowania małych ubytków sprawdza się również specjalna pasta naprawcza. W tym przypadku należy zadbać o to, by kolor produktu był zbliżony do barwy paneli. Zastosowanie preparatu jest bardzo łatwe. Wystarczy zaaplikować go w miejscu ubytku i rozprowadzić dokładnie za pomocą szpachelki. Nadmiar pasty należy zetrzeć ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Ostatni etap to pozostawienie miejsca do wyschnięcia.

Do naprawy paneli Meister polecamy profesjonalny system naprawczy do podłóg, składający się z 60 woskowych kostek w różnych kolorach i urządzenia do topienia. To łatwy w obsłudze i bardzo wydajny produkt, dzięki któremu szybko przywrócisz powierzchni idealny wygląd. Dzięki różnym odcieniom kostek będziesz mógł zamaskować rysy niezależnie od odcienia naszej podłogi.

Co na zarysowane panele – środki i metody

Porysowane panele winylowe i laminowane – jak zapobiegać uszkodzeniom?

Co robić, by uniknąć pojawienia się zarysowań i ubytków na panelach? Najważniejsza jest profilaktyka. Codzienna pielęgnacja i dbałość o podłogę to klucz do utrzymania powierzchni w dobrym stanie. Przenoszenie na butach drobinek piasku jest najczęstszą przyczyną zarysowań paneli, dlatego należy pamiętać o systematycznym odkurzaniu podłogi. Najlepiej robić to szczotką z miękkim włosiem. Do szybkiego przecierania na mokro używaj specjalnych środków antystatycznych, które chronią powierzchnię przed osiadaniem kurzu.

Oprócz systematycznego odkurzania podłogi należy ją także myć. W tym celu używaj dokładnie wyciśniętego mopa. Aby zapobiec pojawianiu się wybrzuszeń i puchnięciu powierzchni, zadbaj o jak najszybsze usuwanie plam z rozlanych płynów. Zwróć też uwagę na znajdujące się w pomieszczeniu meble – krzesła czy szafki na plastikowych kółkach mogą przyczyniać się do powstawania na panelach zarysowań. Twarde elementy warto wymienić na miękkie kółka wykonane z kauczuku.

Jak naprawić porysowane panele? Podsumowanie

Powstawanie rys na panelach to naturalny skutek codziennej eksploatacji powierzchni. Większości uszkodzeń można się na szczęście łatwo pozbyć. W przypadku płytkich zarysowań wystarczy wybrać jedną z wymienionych wyżej metod. Niewielkie rysy można zazwyczaj usunąć domowymi sposobami. W razie głębszych uszkodzeń warto sięgnąć po profesjonalne preparaty, takie jak pasty czy woskowy system naprawczy do podłóg od Meister. Jeśli podłoga wymaga wymiany, zadbaj o to, by nowe panele cechowały się odpowiednią wytrzymałością i wysoką klasą ścieralności. W ofercie Meister dostępne są produkty o wysokiej trwałości.

Powiązane wpisy blogowe

4 sposoby na zalane i spuchnięte panele

Montaż paneli to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Użytkownicy cenią je za estetykę, trwałość i przystępną cenę. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że panele podłogowe są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć.

Podłoga laminowana – jak o nią dbać, aby służyła przez lata?

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja podłóg są ważne dla ich długotrwałego piękna i wytrzymałości. Jak jednak dbać o podłogi laminowane, które są bardziej wytrzymałe od innych? Piszemy o tym w naszym artykule.

Co szkodzi podłogom? 5 najpopularniejszych czynników

Panele podłogowe to trwałe produkty, które muszą być odporne na codzienną eksploatację w różnych warunkach. Posiadają konkretne klasy ścieralności czy dodatkowe warstwy ochronne.

Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi

Zachowanie czystej podłogi to gwarancja jej wytrzymałości i najważniejsza zasada dbania o kondycję posadzek. Warto dołożyć starań, by unikać zabrudzeń, wówczas przetrwają one znacznie dłużej, niż można się spodziewać. Jak jednak dbać o podłogę, by zachować ją w możliwie najlepszym stanie?