Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac. Ile kosztuje demontaż starej podłogi i jak obliczyć koszt położenia nowych paneli?

Przygotowanie podłoża do montażu nowych paneli

Przed przystąpieniem do instalacji paneli należy wziąć pod uwagę właściwe przygotowanie podłoża. W nowym budownictwie musi zadbać o to developer, jednak decydując się na nową podłogę w istniejącym już domu, należy pozbyć się starej wykładziny, paneli bądź parkietu. Wykładzinę można usunąć samodzielnie, gdyż jej demontaż jest dosyć prosty. W przypadku paneli i parkietu nierzadko wymagane jest natomiast zatrudnienie fachowców.

Szczególnie trudny w demontażu jest parkiet i w tym wypadku trzeba liczyć się z kosztem oscylującym w granicach nawet 35 zł za m2. Stare podłogi mają również to do siebie, że ich montaż często przebiegał w niestandardowy sposób – stąd dodatkowo może pojawiać się konieczność wyrównania powierzchni poprzez zastosowanie wylewki. Wówczas koszty wahają się zwykle w okolicach 55–60 zł za m2 bez materiałów typu klej.

To, ile w całości kosztuje położenie podłogi, zależne jest od firmy wykonującej usługę, ale także od rodzaju i ilości wybranych paneli. Właściciele domów, mieszkań i obiektów biurowych czy komercyjnych chętnie wybierają panele laminowane. To jedna z najbardziej przystępnych cenowo podłóg na rynku, spełniająca jednocześnie wysokie standardy.

Ceny podłóg zależne są od klasy ścieralności, technologii montażowej czy niestandardowych funkcjonalności – głęboko tłoczonej powierzchni lub dodatkowej warstwy wodoodpornej. Najtańsze, a tym samym najcieńsze panele stosowane są w pomieszczeniach rzadko eksploatowanych. Można nabyć je już za kilkadziesiąt zł za m2. Trzeba się jednak liczyć z niską wytrzymałością tego typu produktów. Ceny paneli z tzw. wyższej półki, montowanych często w kuchniach czy salonach, wynoszą nawet ponad 200 zł za m2.

Bardzo dobrym rozwiązaniem – solidnym i przystępnym cenowo – są panele MeisterDesign. laminate LL 150. To podłogi idealne do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń mieszkalnych i obszarów komercyjnych o umiarkowanym użytkowaniu, takich jak butiki i restauracje. Ich klasa ścieralności to 23 | 32. Dodatkowo wyposażone są w ochronę WATER RESISTANT, zapewniającą 4-godzinną wodoodporność. Z kolei powierzchnia DiamondPro stanowi zabezpieczenie przed mikrozarysowaniami. Model posiada systemem łączenia Masterclick Plus, dzięki czemu panele z powodzeniem można zainstalować samodzielnie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za usługę montażu.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie we wnętrzu paneli drewnianych. Wykorzystanie naturalnego surowca zapewnia fenomenalny efekt, ale należy w jego przypadku liczyć się z wyższymi kosztami. Cena podłogi drewnianej może wynosić nawet ponad 500 zł za m2. Podobnie jak przy laminacie ostateczna wartość zależy od parametrów. Duży wpływ na cenę paneli drewnianych ma rodzaj drewna. Standardowym i uniwersalnym rozwiązaniem w tej kwestii okazuje się dąb. Jest wystarczająco trwały, a także świetnie się prezentuje. Innymi dostępnymi na rynku gatunkami są orzech, jesion czy jatoba.

Ceny paneli laminowanych i drewnianych

Ile kosztuje położenie podłogi – jak obliczyć cenę?

Usługa położenia podłogi zwykle kosztuje od 30 zł za m2 do 90 zł za m2. Tańsze jest położenie paneli laminowanych. Za montaż podłogi drewnianej trzeba zapłacić już powyżej 30 zł za m2. Niemniej poza kosztem samej usługi należy uwzględnić jeszcze cenę wybranych paneli. Wówczas trzeba dokonać odpowiednich wymiarów powierzchni, która zostanie zagospodarowana.

Ile paneli kupić? Na to pytanie można odpowiedzieć na podstawie przykładu: Jeśli wymiary salonu to 5×6 m, jego powierzchnia wynosi w sumie 30 m2. Znając tę wartość, należy poznać parametry powierzchni panelu, które można wyliczyć na podstawie wymiarów podanych na etykiecie. W przypadku podłogi drewnianej Lindura wymiary to 2,2 m długości oraz 0,27 m szerokości. Mnożąc obie wartości, uzyskuje się powierzchnię jednego elementu równą 0,594 m2. Ostatnia kwestia to podzielenie powierzchni pokoju przez powierzchnię panelu.

30 / 0,594 = 50,5

To oznacza, że do pokrycia powierzchni potrzeba w sumie 50,5 deski. Jednak, kupując panele, warto zaopatrzyć się w dodatkowe 10% ich potrzebnej liczby. Pozwoli to na uniknięcie braków w przypadku np. uszkodzenia panelu. Więcej o obliczaniu powierzchni podłogi i o zakupie paneli można dowiedzieć się, czytając nasz artykuł Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podsumowanie

Chociaż wiele osób decyduje się na samodzielne położenie paneli, przeprowadzenie prac wykończeniowych zdecydowanie warto zlecić specjalistom. Posiadają oni nie tylko profesjonalne narzędzia, ale także wieloletnie doświadczenie – wobec tego stworzona przez nich powierzchnia przez długi czas zachowa idealny stan. Dodatkowo mogą wesprzeć w kwestii doboru innych elementów wykończeniowych, np. listew. Dzięki temu całość będzie prezentowała się estetycznie.

Powiązane wpisy blogowe

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.