image

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Montaż podłóg

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac. Ile kosztuje demontaż starej podłogi i jak obliczyć koszt położenia nowych paneli?

Przygotowanie podłoża do montażu nowych paneli

Przed przystąpieniem do instalacji paneli należy wziąć pod uwagę właściwe przygotowanie podłoża. W nowym budownictwie musi zadbać o to developer, jednak decydując się na nową podłogę w istniejącym już domu, należy pozbyć się starej wykładziny, paneli bądź parkietu. Wykładzinę można usunąć samodzielnie, gdyż jej demontaż jest dosyć prosty. W przypadku paneli i parkietu nierzadko wymagane jest natomiast zatrudnienie fachowców.

Szczególnie trudny w demontażu jest parkiet i w tym wypadku trzeba liczyć się z kosztem oscylującym w granicach nawet 35 zł za m2. Stare podłogi mają również to do siebie, że ich montaż często przebiegał w niestandardowy sposób – stąd dodatkowo może pojawiać się konieczność wyrównania powierzchni poprzez zastosowanie wylewki. Wówczas koszty wahają się zwykle w okolicach 55–60 zł za m2 bez materiałów typu klej.

To, ile w całości kosztuje położenie podłogi, zależne jest od firmy wykonującej usługę, ale także od rodzaju i ilości wybranych paneli. Właściciele domów, mieszkań i obiektów biurowych czy komercyjnych chętnie wybierają panele laminowane. To jedna z najbardziej przystępnych cenowo podłóg na rynku, spełniająca jednocześnie wysokie standardy.

Ceny podłóg zależne są od klasy ścieralności, technologii montażowej czy niestandardowych funkcjonalności – głęboko tłoczonej powierzchni lub dodatkowej warstwy wodoodpornej. Najtańsze, a tym samym najcieńsze panele stosowane są w pomieszczeniach rzadko eksploatowanych. Można nabyć je już za kilkadziesiąt zł za m2. Trzeba się jednak liczyć z niską wytrzymałością tego typu produktów. Ceny paneli z tzw. wyższej półki, montowanych często w kuchniach czy salonach, wynoszą nawet ponad 200 zł za m2.

Bardzo dobrym rozwiązaniem – solidnym i przystępnym cenowo – są panele MeisterDesign. laminate LL 150. To podłogi idealne do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń mieszkalnych i obszarów komercyjnych o umiarkowanym użytkowaniu, takich jak butiki i restauracje. Ich klasa ścieralności to 23 | 32. Dodatkowo wyposażone są w ochronę WATER RESISTANT, zapewniającą 4-godzinną wodoodporność. Z kolei powierzchnia DiamondPro stanowi zabezpieczenie przed mikrozarysowaniami. Model posiada systemem łączenia Masterclick Plus, dzięki czemu panele z powodzeniem można zainstalować samodzielnie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za usługę montażu.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie we wnętrzu paneli drewnianych. Wykorzystanie naturalnego surowca zapewnia fenomenalny efekt, ale należy w jego przypadku liczyć się z wyższymi kosztami. Cena podłogi drewnianej może wynosić nawet ponad 500 zł za m2. Podobnie jak przy laminacie ostateczna wartość zależy od parametrów. Duży wpływ na cenę paneli drewnianych ma rodzaj drewna. Standardowym i uniwersalnym rozwiązaniem w tej kwestii okazuje się dąb. Jest wystarczająco trwały, a także świetnie się prezentuje. Innymi dostępnymi na rynku gatunkami są orzech, jesion czy jatoba.

Ceny paneli laminowanych i drewnianych

Ile kosztuje położenie podłogi – jak obliczyć cenę?

Usługa położenia podłogi zwykle kosztuje od 30 zł za m2 do 90 zł za m2. Tańsze jest położenie paneli laminowanych. Za montaż podłogi drewnianej trzeba zapłacić już powyżej 30 zł za m2. Niemniej poza kosztem samej usługi należy uwzględnić jeszcze cenę wybranych paneli. Wówczas trzeba dokonać odpowiednich wymiarów powierzchni, która zostanie zagospodarowana.

Ile paneli kupić? Na to pytanie można odpowiedzieć na podstawie przykładu: Jeśli wymiary salonu to 5×6 m, jego powierzchnia wynosi w sumie 30 m2. Znając tę wartość, należy poznać parametry powierzchni panelu, które można wyliczyć na podstawie wymiarów podanych na etykiecie. W przypadku podłogi drewnianej Lindura wymiary to 2,2 m długości oraz 0,27 m szerokości. Mnożąc obie wartości, uzyskuje się powierzchnię jednego elementu równą 0,594 m2. Ostatnia kwestia to podzielenie powierzchni pokoju przez powierzchnię panelu.

30 / 0,594 = 50,5

To oznacza, że do pokrycia powierzchni potrzeba w sumie 50,5 deski. Jednak, kupując panele, warto zaopatrzyć się w dodatkowe 10% ich potrzebnej liczby. Pozwoli to na uniknięcie braków w przypadku np. uszkodzenia panelu. Więcej o obliczaniu powierzchni podłogi i o zakupie paneli można dowiedzieć się, czytając nasz artykuł Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podsumowanie

Chociaż wiele osób decyduje się na samodzielne położenie paneli, przeprowadzenie prac wykończeniowych zdecydowanie warto zlecić specjalistom. Posiadają oni nie tylko profesjonalne narzędzia, ale także wieloletnie doświadczenie – wobec tego stworzona przez nich powierzchnia przez długi czas zachowa idealny stan. Dodatkowo mogą wesprzeć w kwestii doboru innych elementów wykończeniowych, np. listew. Dzięki temu całość będzie prezentowała się estetycznie.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.