Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym zastosowana zostanie gruba podłoga z kamienia, a w jeszcze innym znajdą się cienkie panele winylowe. Może się okazać, że te różne sposoby wykończenia podłogi wywołają wiele nierówności – te zaś mogą nie tylko źle wyglądać, ale też powodować potknięcia czy niemożność przejechania wózkiem z pokoju do pokoju. Jak zaradzić temu problemowi?

Jak zrównać panele z płytkami?

Wyrównywanie podłóg między pomieszczeniami wymaga wykonania dokładnego planu już na etapie projektowania i budowy. Jeśli np. w salonie z aneksem kuchennym zamontowane mają być panele i płytki, należy poznać ich wysokości montażowe i wysokości ewentualnych podkładów, by na podstawie tych informacji projektować wylewki pod podłogę. Tylko w ten sposób uda się osiągnąć stabilną, równą powierzchnię. W przyszłości może to jednak sprawić problem podczas remontu i ewentualnej zmiany podłogi – jeśli wysokości nowych podłóg będą inne, podłoga i tak będzie nierówna.

Gwarancją równej podłogi jest też zastosowanie we wszystkich połączonych pomieszczeniach tego samego rodzaju powierzchni, ewentualnie różniących się kolorami. Oferta podłóg Meister pozwala na takie rozwiązanie, ponieważ zależnie od rodzaju podłóg oferujemy nawet po kilkadziesiąt różnorodnych wybarwień (jak np. przy podłogach drewnianych MeisterParquet. longlife). Można dzięki temu pokryć jedną podłogą wiele pomieszczeń, uzyskując przy tym bardzo różnorodny efekt wizualny.

Jeśli wyrównanie podłóg nie jest możliwe, a zakupione pokrycia nie łączą się lub pomiędzy równymi podłogami pojawia się nieestetyczna szczelina, pozostaje tylko licowanie płytek z panelami. Ich połączenie zapewni estetyczny wygląd całej podłodze.

Połączenie paneli z płytkami jest bardzo popularnym rozwiązaniem, dlatego to właśnie ono będzie naszym punktem odniesienia w poszukiwaniu najlepszych sposobów na estetyczne połączenie powierzchni. Niewykluczone jednak, że takie połączenie będzie potrzebne w przypadku jakichkolwiek innych rodzajów podłóg, w przypadku których nie ma szczeliny lub nawet różnicy wysokości. Jakie są najlepsze metody?

WAŻNE: Szczeliny występujące między różnymi rodzajami podłóg są często istotne, ponieważ umożliwiają prawidłową dylatację. Zastosowanie niewielkich przerw pozwala na nieznaczne, ale bardzo potrzebne, rozszerzanie i zwężanie się podłóg pod wpływem zmian temperatury. Szczeliny są niemal niezauważalne, a ich obecność zapobiega pojawianiu się na powierzchni nieestetycznie wyglądających odkształceń.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami?

Łączenie paneli z płytkami listwą – jaką listwę wybrać?

Znakomitym sposobem na połączenie paneli z płytkami jest zastosowanie listwy. Pozwala to na szybkie i wygodne pozbycie się przerwy, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac remontowych. By połączyć dwa rodzaje podłóg, można zastosować profil aluminiowy. Warto też wziąć pod uwagę jedną z prostych metod, które opisujemy poniżej.

Dobrze dobrana listwa świetnie maskuje połączenia płytek i paneli. Do ukrywania różnic w ich wysokości najlepiej sprawdzi się szeroka listwa progowa. Dzięki obłemu kształtowi zabezpieczy przed potykaniem się i zamaskuje różnicę miedzy poziomami dwóch podłóg. Można ją montować np. na kołki montażowe – taka instalacja wymaga nawiercenia otworów w podłodze i umieszczenia w nich koszulek. Następnie kołki wsuwa się w przygotowane miejsca w listwie i równomiernie oraz delikatnie wbija się je w koszulki, aż do uzyskania odpowiedniej stabilizacji.

Szerokie listwy są też dostępne w formie profili dylatacyjnych montowanych na klej – ich mocowanie jest szczególnie wygodne.

Szeroka listwa progowa lub profil dylatacyjny

Wąska listwa dylatacyjna

Do maskowania wąskich szczelin dylatacyjnych między płytkami i panelami można wykorzystać też wąską listwę dylatacyjną. Element montowany jest na elastyczny klej wpuszczany w szczelinę, który będzie utrzymywał listwę na miejscu. Wąskie szczeliny wyglądają bardzo estetycznie. Ponadto można je w określonym stopniu zginać, dzięki czemu idealnie sprawdzą się podczas tworzenia połączeń w kształcie łuku.

Listwa korkowa do łączenia płytek z panelami to kolejna opcja, którą mogą wybrać inwestorzy. Korkowe listwy są giętkie, więc łatwo będzie je zamontować w szczelinach o mocnych wygięciach. Ich montaż jest niezwykle łatwy – wystarczy jedynie wsunąć część w szczelinę dylatacyjną i ewentualnie usunąć nadmiar korka, przycinając go. Listwę korkową stosuje się przy podłogach drewnianych, natomiast nie jest zalecana dla podłóg laminowanych.

 

Listwa korkowa do łączenia płytek z panelami

Jak połączyć płytki z panelami bez listwy?

Jeśli listwy nie są odpowiednie do połączenia dwóch rodzajów podłóg, można w tym celu wykorzystać produkty bardziej plastyczne – korek w płynie i pafudimy.

Jeśli nie chcemy lub z jakichś względów nie możemy użyć do połączenia listew, warto zastosować korek do łączenia płytek z panelami w płynie. W celu jego zaaplikowania używa się wyciskacza. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej końcówce nałożenie korka w płynie jest bardzo łatwe. Wpuszcza się go do szczeliny między pokryciami podłóg, a jego nadmiar można bezproblemowo usunąć.

Korek do łączenia płytek z panelami w płynie

Połączenie paneli z płytkami drewnopodobnymi – masa akrylowa

Masa akrylowa, zwana też pafudimą, to produkt do wypełniania szczelin dylatacyjnych. Pafudima nie jest, co prawda, tak elastyczna jak korek w płynie, jednak jej zaletą jest dostępność w wielu kolorach i łatwość aplikacji. Po wyschnięciu akryl można doszlifować, by wygładzić jego powierzchnię.

Podsumowanie

Połączenie dwóch rodzajów podłóg nie jest niczym trudnym. Na rynku występuje mnóstwo produktów, z zastosowaniem których można wyrównać nawet znaczne, mające ponad centymetr, różnice poziomów. W przypadku większości produktów zaplanowane prace można wykonać samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy specjalistów. Dostęp do wielu opcji kolorystycznych i technologicznych pozwala na łatwe wybranie rozwiązania adekwatnego do własnych potrzeb.

Powiązane wpisy blogowe

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt.

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.