Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje
Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę? Czy barwa ścian ma znaczenie? Podpowiadamy, jak łączyć kolory, by uzyskać spójną i estetyczną aranżację!
Jasna podłoga – wybór i możliwości aranżacyjne
Jasna podłoga stanowi znakomitą bazę aranżacji wnętrza – na jej tle można wyeksponować meble i dodatki. Oferowane przez Meister produkty zapewniają wiele możliwości. Do wyboru są zarówno jednolite panele podłogowe, jak i modele inspirowane betonem, kamieniem czy drewnem. Bogate wzornictwo i szeroka gama kolorystyczna sprawiają, że podłogi Meister pasują do wnętrz utrzymanych w różnych stylach.
Podłogi w odcieniach szarości i bieli polecane są do wnętrz w stylach prowansalskim, shabby chic i boho. W przypadku aranżacji rustykalnej warto przyjrzeć się wariantom o wzorach z wyraźnie podkreślonymi słojami drewna lub przetarciami. Znakomitym wyborem będą bielone modele z kolekcji podłóg Meister Parquet. longlife. Więcej na ich temat dowiesz się z artykułu Białe panele we wnętrzach – przykładowe aranżacje.
Podłogi w jasnych odcieniach naturalnego drewna sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych salonach. Jeśli zależy Ci na subtelnym efekcie, weź pod uwagę odcienie takie jak ML 8545 Dąb żywy kremowy bielony, NO 8805 Dąb harmonijny gładki czy L 8478 Dąb żywy czysty. Do aranżacji retro polecamy dobrać podłogi o nieregularnym kolorze i zróżnicowanej fakturze – świetnym wyborem będą modele ML 8734 Dąb naturalny alabastrowy czy NO 8741 Dąb żywy biały z kolekcji podłóg drewnianych Lindura.
Jasna podłoga prezentuje się dobrze zarówno w zestawieniu z ciemnymi, jak i jasnymi meblami. Wybór wyposażenia zależy przede wszystkim od upodobań nabywcy. Jeśli nie jesteś pewien, jaki efekt chcesz uzyskać, kieruj się prostą zasadą – kolor podłogi powinien być o dwa tony jaśniejszy lub ciemniejszy od koloru mebli. Takie zestawienie sprawi, że pomieszczenie stanie się spójne, a elementy jego wyposażenia będą dobrze widoczne.
Możesz zdecydować się również na modną, monochromatyczną aranżację salonu – wówczas zadbaj o to, by we wnętrzu znajdowały się dodatki, które będą stanowiły modny akcent. Jasną podłogę (na przykład w kolorze białego dębu) możesz skompletować z całkowicie białymi meblami. Takie połączenie sprawdza się przede wszystkim w aranżacjach minimalistycznych i skandynawskich. Dodatki w postaci dekoracyjnych poduszek, ramek na zdjęcia czy lamp mogą być utrzymane w ciemniejszych, nasyconych barwach. Czerwone lub granatowe dekoracje doskonale współgrają z jasną podłogą i białym wyposażeniem.
Jasna drewniana podłoga w salonie – jakie meble wybrać?
Kolor ścian do jasnej podłogi
Wybór koloru ścian zależy od stylu pomieszczenia i koloru znajdujących się w nim mebli. W przypadku jasnej podłogi i ciemnego wyposażenia warto zdecydować się na subtelne, pastelowe kolory. We wnętrzach retro i boho sprawdzą się beże, róże, szarości, biele i błękity. W salonie z jasną podłogą i białymi meblami dobrze mogą wyglądać intensywne barwy. Na przykład we wnętrzach w stylu industrialnym znakomicie prezentują się ciemnoszare, granatowe lub czarne ściany.
Podsumowanie
Potrzebujesz dodatkowych inspiracji? Pomysłów możesz poszukać w magazynach o wystroju wnętrz – prezentowane w nich aranżacje tworzone są przez profesjonalistów. Poza gustami nabywców dekoratorzy biorą pod uwagę metraż pomieszczenia. Do małego salonu najlepiej jest dobrać wyposażenie utrzymane w neutralnych barwach. Jasna podłoga i np. beżowe meble sprawiają, że wnętrze staje się optycznie większe.
Kluczem do sukcesu jest trzymanie się paru prostych zasad i odpowiednie dobranie kolorów. W katalogu Meister dostępne są trwałe podłogi, które sprawdzą się w każdej aranżacji. Uniwersalny, jasny kolor powierzchni pozwoli na ewentualne zmiany w wystroju salonu bez ryzyka niedopasowania. Więcej wskazówek znajduje się w artykule Jak wybrać panele do salonu? – sposoby i możliwości doboru.