image

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Montaż podłóg

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko. Komfort, jaki zapewnia, przekonuje do siebie coraz większe rzesze inwestorów. Dobrze zaprojektowana podłogówka pozwala uzyskać duże oszczędności, redukując zużycie energii i równomiernie rozkładając temperaturę wewnątrz domu. Ogrzewanie podłogowe jest funkcjonalne, wygodne i łatwe w obsłudze. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok decyduje się na nie coraz więcej osób budujących lub remontujących swoje domy. Jak reguluje się temperaturę podłogówki? Czy wszystkie panele podłogowe nadają się do położenia na takiej instalacji? Te kwestie poruszamy w naszym tekście.

Podłogówka i jej zalety

Ogrzewanie podłogowe daje domownikom wysoki komfort cieplny przy jednoczesnym redukowaniu kosztów. Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach sprawia, że w mieszkaniu panuje przyjemny klimat. Za sprawą stosowania niższej temperatury podłogówka pozwala wyraźnie zmniejszyć wysokość rachunków. Ponadto dzięki wykorzystaniu ogrzewania podłogowego można zyskać swobodę aranżacyjną – nie jest konieczne montowanie tradycyjnych grzejników.

Powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką nie jest wysuszane tak szybko jak we wnętrzach, w których zastosowane są grzejniki. Warto jednak – mimo to – dbać o odpowiednią wilgotność i wyposażyć mieszkanie w dobrej jakości nawilżacz. Co ważne, wolne ogrzewanie nie powoduje wzbijania się w górę drobinek kurzu. To szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają alergicy.

Jedynym ograniczeniem ogrzewania podłogowego jest brak możliwości szybkiej zmiany temperatury. Bardzo ważne jest więc odpowiednie jej dobranie. Dzięki niemu można zapewnić domownikom komfort w każdym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że woda wpływająca do instalacji ogrzewania podłogowego nie może mieć temperatury wyższej niż 55°C. Maksymalna wysokość temperatury dla wody powrotnej to 45°C. 

Warto wiedzieć, że za najbardziej komfortową temperaturę w pokojach dziennych uznaje się 20–21°C. W łazienkach jest to 24°C, a w sypialni 18–20°C. Powinno się więc dążyć do uzyskania takich wartości. Ważne jest również to, aby maksymalna temperatura podłogówki na powierzchni podłogi nie przekroczyła 27°C.

Jaka temperatura dla ogrzewania podłogowego?

Jak długo nagrzewa się podłogówka?

Proces nagrzewania się powierzchni podłogi polega na ogrzaniu wody w rurach znajdujących się pod parkietem. Czas nagrzewania jest uzależniony od ustawionej na piecu temperatury, a także od powierzchni. Zwykle wynosi od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Regulacja podłogówki to czynność dość wymagająca. Przede wszystkim z uwagi na to, że temperatura nie powinna być zbyt wysoka. 

Z badań przeprowadzonych przez prof. nadzw. dr. hab. inż. Mariana Rosińskiego oraz mgr. inż. Zenona Spika wynika, że zwiększenie temperatury zasilania czynnika grzejnego z 37°C do 53°C powoduje wzrost temperatury powierzchni podłogi z 21,5°C do 25°C. Czas od momentu wymuszenia temperatury do jej ustabilizowania się wynosi wtedy około 6 godzin (źródło: „Polski Instalator”). Temperaturę wody zasilającej mierzy czujnik umieszczony na zasilaniu instalacji. Gdy jest ona za wysoka, zawór termostatyczny przymyka się i zwiększa dopływ wody powrotnej, schładzając zasilanie.

Parkiet lub panele winylowe na ogrzewanie podłogowe

Czy można położyć panele winylowe na ogrzewanie podłogowe? Jak najbardziej. W ofercie firmy Meister dostępne są wysokiej jakości podłogi, które można bezpiecznie wykorzystać przy ogrzewaniu podłogowym. To m.in. panele winylowe bez winylu oraz MeisterParquet. longlife – idealne do instalacji pływających nad podłogówką. W kwestii łączenia parkietu z ogrzewaniem podłogowym wciąż pokutuje mit, że parkiet należy przykleić do instalacji. Nie ma to zastosowania w przypadku nowoczesnych modeli podłóg.

Parkiet Meister ma bardzo stabilną warstwę środkową HDF, złożoną z włókien drzewnych o dużej gęstości. Nie pochłaniają one ciepła z systemu grzewczego, ale ułatwiają jego przeniknięcie do miejsca docelowego, czyli pokoju. Podłogę montuje się na jastrychu w tradycyjny sposób – tak, jakby ogrzewania podłogowego nie było. Dzięki masie parkietu można ułożyć go idealnie płasko, bez pustych przestrzeni pomiędzy jastrychem a ogrzewaniem podłogowym. Należy pamiętać, że parkiety wykonane z buku lub klonu zawierają drobniejsze pory niż dąb i są bardziej wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Więcej informacji o ogrzewaniu podłogowym można uzyskać z artykułu Panele na ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć? Wyszczególnione są w nim dokładne parametry paneli, które można zamontować na podłogówce.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.

Panele na ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Chętnie wykorzystywane jest zarówno w obiektach mieszkalnych – domach czy apartamentach – jak i w przestrzeniach komercyjnych.