image

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

Montaż podłóg

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników. Dlatego pomiędzy elementami konstrukcyjnymi a podłogą należy zachować szczelinę dylatacyjną o odpowiedniej szerokości. Jeśli nie zadbamy o prawidłową dylatację przy panelach, te będą się odkształcać, wybrzuszać i przesuwać.

Co to jest szczelina dylatacyjna?

Szczelina dylatacyjna to wolna przestrzeń pomiędzy materiałem podłogowym a ścianami i futrynami. W przypadku podłóg drewnianych Longlife i Lindura powinna wynosić co najmniej 15 mm, w przypadku podłóg laminowanych – co najmniej 10 mm. Odpowiednia dylatacja stanowi bardzo ważny element wykończenia podłogi. Bez względu na to, czy stosowane są panele, deski czy płytki ceramiczne, jest ona niezbędna, ponieważ umożliwia podłodze swobodne „pracowanie” i zapobiega jej deformacji. Łatwo ją zachować, wykorzystując kołki dylatacyjne.

Szczelinę umieszcza się w miejscach szczególnie narażonych na naprężenia. Są to m.in.:

  • styki ścian o różnych grubościach
  • styki ścian o różnych wysokościach
  • przejścia drzwiowe
  • stałe i ciężkie zabudowy meblowe.

 

Aby przykryć widoczne odstępy dylatacyjne na obwodzie, warto użyć listew przypodłogowych Meister.

Panele, podobnie jak wszystkie inne ciała stałe, w kontakcie z ciepłem powiększają swoją objętość (mówimy wtedy o rozszerzalności objętościowej) oraz długość (wtedy mówimy o rozszerzalności liniowej). Jeżeli nie uwzględnimy tego podczas montażu podłogi – bez względu na użyty materiał – ryzykujemy jej deformacją.  

Wada taka pojawia się pod wpływem czynników atmosferycznych i niewłaściwego montażu (np. zbyt małej liczby szczelin dylatacyjnych bądź niewłaściwej ich szerokości). Dlatego tak ważne jest to, by ustalając dokładną szerokość dylatacji w panelach, uwzględnić rodzaj materiału i jego rozszerzalność cieplną.

Dylatacja przy panelach a rozszerzalność cieplna

Jaka dylatacja przy panelach będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka dylatacja przy panelach będzie odpowiednia? Podpowiadamy – szerokość szczeliny dylatacyjnej zawsze zależy od tego, z jakich materiałów korzystamy. Każdy surowiec ma nieco inną rozszerzalność cieplną, co oznacza, że inaczej zachowuje się pod wpływem temperatury.

Wnętrza domów z reguły nie są poddawane działaniu wysokich i niskich temperatur. Mają też znikomy kontakt z wilgocią, dlatego ewentualne zmiany rozmiaru pod wpływem ciepła są niewielkie. W mieszkaniach można więc z powodzeniem zastosować szczeliny dylatacyjne o szerokości około 5–10 mm pod każdą ze ścian.

Drewno i panele podłogowe mają zbliżone właściwości, dlatego w obu przypadkach sprawdzi się standardowa dylatacja do 1 cm.  Mniejszej szczeliny wymagają panele winylowe, ponieważ tylko nieznacznie zmieniają swój rozmiar pod wpływem wilgoci i ciepła. W ich przypadku wystarczy zastosowanie 2 mm przerwy na styku z każdą ścianą. To nie jedyna zaleta paneli winylowych – poznaj 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować.

Dokładne informacje na temat szerokości dylatacji przy panelach można znaleźć w instrukcji montażu na stronie producenta. Stosowanie się do zaleceń daje pewność, że podłoga będzie miała stabilną konstrukcję i nie ulegnie deformacji.

Dylatacja w panelach – podsumowanie  

Dylatacja w panelach jest bardzo ważna dla stabilnej konstrukcji podłogi i bezpieczeństwa domowników. Mimo to wciąż często pomija się ją na etapie montażu, co jest jednym z największych błędów popełnianych podczas kładzenia paneli. Choć początkowo szczeliny przy ścianach wyglądają nieestetycznie, można z łatwością ukryć je pod listwami przypodłogowymi. Należy jednak pamiętać, aby – przed zamontowaniem listew – usunąć wszystkie kołki dylatacyjne, użyte przy tworzeniu przerw. Wykonanie odpowiednich odstępów na całym obwodzie pomieszczenia jest dziś nie tylko zalecane, ale wręcz wymagane przez producentów podłóg – stanowi warunek zachowania gwarancji. Warto o tym pamiętać.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.

Panele na ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Chętnie wykorzystywane jest zarówno w obiektach mieszkalnych – domach czy apartamentach – jak i w przestrzeniach komercyjnych.