Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników. Dlatego pomiędzy elementami konstrukcyjnymi a podłogą należy zachować szczelinę dylatacyjną o odpowiedniej szerokości. Jeśli nie zadbamy o prawidłową dylatację przy panelach, te będą się odkształcać, wybrzuszać i przesuwać.

Co to jest szczelina dylatacyjna?

Szczelina dylatacyjna to wolna przestrzeń pomiędzy materiałem podłogowym a ścianami i futrynami. W przypadku podłóg drewnianych Longlife i Lindura powinna wynosić co najmniej 15 mm, w przypadku podłóg laminowanych – co najmniej 10 mm. Odpowiednia dylatacja stanowi bardzo ważny element wykończenia podłogi. Bez względu na to, czy stosowane są panele, deski czy płytki ceramiczne, jest ona niezbędna, ponieważ umożliwia podłodze swobodne „pracowanie” i zapobiega jej deformacji. Łatwo ją zachować, wykorzystując kołki dylatacyjne.

Szczelinę umieszcza się w miejscach szczególnie narażonych na naprężenia. Są to m.in.:

  • styki ścian o różnych grubościach
  • styki ścian o różnych wysokościach
  • przejścia drzwiowe
  • stałe i ciężkie zabudowy meblowe.

 

Aby przykryć widoczne odstępy dylatacyjne na obwodzie, warto użyć listew przypodłogowych Meister.

Panele, podobnie jak wszystkie inne ciała stałe, w kontakcie z ciepłem powiększają swoją objętość (mówimy wtedy o rozszerzalności objętościowej) oraz długość (wtedy mówimy o rozszerzalności liniowej). Jeżeli nie uwzględnimy tego podczas montażu podłogi – bez względu na użyty materiał – ryzykujemy jej deformacją.  

Wada taka pojawia się pod wpływem czynników atmosferycznych i niewłaściwego montażu (np. zbyt małej liczby szczelin dylatacyjnych bądź niewłaściwej ich szerokości). Dlatego tak ważne jest to, by ustalając dokładną szerokość dylatacji w panelach, uwzględnić rodzaj materiału i jego rozszerzalność cieplną.

Dylatacja przy panelach a rozszerzalność cieplna

Jaka dylatacja przy panelach będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka dylatacja przy panelach będzie odpowiednia? Podpowiadamy – szerokość szczeliny dylatacyjnej zawsze zależy od tego, z jakich materiałów korzystamy. Każdy surowiec ma nieco inną rozszerzalność cieplną, co oznacza, że inaczej zachowuje się pod wpływem temperatury.

Wnętrza domów z reguły nie są poddawane działaniu wysokich i niskich temperatur. Mają też znikomy kontakt z wilgocią, dlatego ewentualne zmiany rozmiaru pod wpływem ciepła są niewielkie. W mieszkaniach można więc z powodzeniem zastosować szczeliny dylatacyjne o szerokości około 5–10 mm pod każdą ze ścian.

Drewno i panele podłogowe mają zbliżone właściwości, dlatego w obu przypadkach sprawdzi się standardowa dylatacja do 1 cm.  Mniejszej szczeliny wymagają panele winylowe, ponieważ tylko nieznacznie zmieniają swój rozmiar pod wpływem wilgoci i ciepła. W ich przypadku wystarczy zastosowanie 2 mm przerwy na styku z każdą ścianą. To nie jedyna zaleta paneli winylowych – poznaj 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować.

Dokładne informacje na temat szerokości dylatacji przy panelach można znaleźć w instrukcji montażu na stronie producenta. Stosowanie się do zaleceń daje pewność, że podłoga będzie miała stabilną konstrukcję i nie ulegnie deformacji.

Dylatacja w panelach – podsumowanie  

Dylatacja w panelach jest bardzo ważna dla stabilnej konstrukcji podłogi i bezpieczeństwa domowników. Mimo to wciąż często pomija się ją na etapie montażu, co jest jednym z największych błędów popełnianych podczas kładzenia paneli. Choć początkowo szczeliny przy ścianach wyglądają nieestetycznie, można z łatwością ukryć je pod listwami przypodłogowymi. Należy jednak pamiętać, aby – przed zamontowaniem listew – usunąć wszystkie kołki dylatacyjne, użyte przy tworzeniu przerw. Wykonanie odpowiednich odstępów na całym obwodzie pomieszczenia jest dziś nie tylko zalecane, ale wręcz wymagane przez producentów podłóg – stanowi warunek zachowania gwarancji. Warto o tym pamiętać.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt.

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.