Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór
Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze? Poniżej tłumaczymy, jak dobrać listwy przypodłogowe, aby cechowały się nie tylko świetnym wyglądem, ale też funkcjonalnością.
Listwy przypodłogowe – najważniejsze zalety
Zamontowanie listew przypodłogowych to sposób na ujednolicenie wnętrza – estetyczne wykończenie miejsca łączenia podłogi ze ścianą. Niemniej przy pomocy elementów można osiągnąć dowolny efekt! W końcu listwy przypodłogowe to elementy ozdobne. Wszystko zależy więc od pomysłu i celu, jaki nam przyświeca.
Listwy przypodłogowe kładzie się pomiędzy podłogą a ścianą. Ich podstawowym zadaniem jest więc maskowanie szczelin dylatacyjnych. To specjalnie zachowane przerwy pomiędzy materiałem podłogowym a ścianami i futrynami, które zapobiegają deformacji podłogi. By dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o dylatacji przy panelach.
Kolejną rolą listew przypodłogowych jest ukrycie przewodów elektrycznych i wszelkich innych nieestetycznych elementów instalacji. Wobec tego nadają one pomieszczeniu spójny, estetyczny wygląd.
Stosując listwy nie tylko podnosimy standard pomieszczenia, ale też chronimy podłogę przed uszkodzeniami oraz przedostawaniem się pod nią kurzu, brudu czy wilgoci. Listwy przypodłogowe ułatwiają utrzymanie pomieszczenia w czystości i chronią ściany przed zadrapaniami, jakie mogłyby pojawić się podczas codziennych czynności (np. odkurzania czy mycia podłóg).
Zastosowanie nowoczesnych listew przypodłogowych pozwala osiągnąć dowolny efekt aranżacyjny. Na rynku dostępne są elementy w niemal każdym kolorze i kształcie. Jak wybrać te najlepsze, by świetnie spełniały swoje zadania, były wytrzymałe i pasowały do wnętrza?
Remontując mieszkanie, prędzej czy później musimy zdecydować, jakie listwy przypodłogowe zastosować. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób wkomponować je we wnętrze. Czy lepszym rozwiązaniem będzie ukrycie listew poprzez zastosowanie kolorystyki zbliżonej do ścian lub podłogi? Czy może warto je wyeksponować, decydując się na oryginalną formę i ciekawy kolor?
Na rynku dostępne są następujące rodzaje listew:
- listwy przypodłogowe z duropolimeru, np. Orac Decor
- listwy przypodłogowe MDF
- listwy przypodłogowe PCV
- listwy przypodłogowe drewniane
- listwy przypodłogowe ze stali i aluminium.
W ofercie Meister znajdziesz uniwersalne listwy przypodłogowe o zróżnicowanych kształtach. Wysokie modele z przetłoczeniami będą pełniły funkcję dekoracyjną, natomiast niskie, ostro zakończone, profile dobrze wpiszą się w minimalistyczne wnętrza.
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Jakie listwy przypodłogowe do paneli?
Do paneli pasują zarówno klasyczne listwy przypodłogowe MDF, jak i nieco bardziej eleganckie, drewniane. Kolor zależy od Twoich preferencji i stylu pomieszczenia, najczęściej jednak dobiera się go do odcienia podłogi lub ściany. Białe listwy do drewnianych paneli? Jak najbardziej! Choć trendy aranżacyjne nieustannie się zmieniają, białe listwy przypodłogowe od lat nie wychodzą z mody – i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Są uniwersalne, eleganckie i ponadczasowe, a ponadto świetnie pasują do białych ścian. Tworzą subtelny, neutralny efekt i optycznie powiększają przestrzeń.
Zastanawiasz się, jak szerokie listwy przypodłogowe wybrać? Warto zdecydować się na takie, które gabarytami nie zdominują wnętrza. To szczególnie ważne, gdy mowa o ciemnych listwach. Jeśli będą zbyt masywne, mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie i spowodować efekt „przytłoczenia”. Należy zwrócić na to uwagę, zwłaszcza w przypadku niewielkich wnętrz.
Listwy przypodłogowe – grubość ma znaczenie
Listwy przypodłogowe – montaż na różne sposoby
Listwy przypodłogowe Meister można zamontować na kilka sposobów: za pomocą specjalnego klipsa mocującego lub poprzez klejenie bez użycia silikonów. W ofercie Meister znajdziesz wszystkie przydatne akcesoria do listew przypodłogowych, które znacząco przyspieszą montaż i ułatwią prace remontowe w przyszłości.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i pomysłu na aranżację pomieszczenia. Jeśli listwy przypodłogowe mają jedynie „uspokoić” wnętrze i wprowadzić do niego nieco więcej harmonii, warto postawić na bezpieczne rozwiązanie – w takim przypadku wybierz listwy Meister przeznaczone do malowania, które dadzą Ci nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Jeśli interesuje Cię odważniejsza aranżacja, możesz zdecydować się na dobór listew do innych elementów, np. do stolarki okiennej. A może chcesz wprowadzić do wnętrza więcej pozytywnej energii? W takim przypadku postaw na nieoczywiste połączenia kolorystyczne. Wybierz listwy do malowania Meister, wykonane z płyty MDF. Ciemnoszare ściany i seledynowe listwy przypodłogowe? Czemu nie! Ograniczają Cię tylko wyobraźnia i kolory farb, jakie znajdziesz na sklepowej półce. Przy okazji zobacz, jakie kolory najbardziej pasują do szarych ścian.
Listwy przypodłogowe – w kolorze podłogi czy ścian?
Jak dobrać listwy przypodłogowe? Podsumowanie
Listwy przypodłogowe to jeden z podstawowych elementów wykończenia wnętrza. Ujednolicają wystrój, wprowadzają do niego harmonię, intrygują ciekawymi formami. Nie warto z nich rezygnować, bo korzystnie wpływają nie tylko na design pomieszczenia, ale i jego funkcjonalność. Najczęściej dobiera się je do odcienia podłogi lub ścian. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje spójny, harmonijny charakter. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nieco zaszaleć z kolorystyką, czyniąc listwy przypodłogowe najbardziej oryginalnym i wyróżniającym się elementem wnętrza. Wybór należy do Ciebie. Niezależnie od tego, na jakie listwy przypodłogowe się zdecydujesz, zadbaj o to, aby były trwałe i odporne na wilgoć.