image

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Montaż podłóg

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli. Nie chodzi tu o staroświecką boazerię, a o naprawdę stylowe wykończenia z drewna, winylu czy laminatu.

Materiały do montażu paneli na ścianie

Podobnie jak w przypadku montowania paneli podłogowych, przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Oczywiście, trzeba wybrać panele na ścianę. Można zdecydować się na specjalne panele ścienne, wśród których wyróżniamy:

 • panele gipsowe
 • panele betonowe
 • panele plastikowe z PCV
 • panele drewniane
 • panele ażurowe
 • panele ze szkła
 • panele tapicerowane
 • panele 3D.

Każdy typ materiału paneli ściennych ma swoje zalety oraz wady – żaden nie jest rozwiązaniem idealnym. Dlatego trzeba przeanalizować, w jakim pomieszczeniu zamierza się zamontować konkretny rodzaj paneli ściennych. Gipsowe, ze względu na zdolność do pochłaniania wilgoci, nie sprawdzą się w łazienkach czy kuchniach. Podobnie jest z drewnianymi. Za to w tego typu pomieszczeniach z powodzeniem można zastosować panele ze szkła. Z kolei rozwiązania tapicerowane idealnie udekorują wnętrze sypialni, a także baru czy pubu.

Poza panelami potrzebna będzie odpowiednia liczba drewnianych listew dystansowych (tzw. łat, do których można przytwierdzić panele) oraz listew maskujących. Niezbędne będą też klej i takie narzędzia jak:

 • kątownik
 • wkrętarka
 • wyrzynarka
 • poziomica
 • piła elektryczna (alternatywnie nóż do cięcia laminatu)
 • ołówek
 • młotek
 • wkręty.

Choć na rynku dostępne są różne panele ścienne, to bez przeszkód można montować również panele podłogowe. Sprawdzą się jako wykończenie całej ściany bądź wyłącznie jej części, gdy po położeniu podłogi zostanie jeszcze kilka desek. W obu przypadkach do zamontowania na ścianie polecamy m.in. panele MeisterParquet. longlife. To produkty, w których zastosowaliśmy stabilną środkową warstwę HDF i naturalne drewno z powierzchnią pokrytą olejami i woskami, która tworzy ochronną powłokę i oddychającą fakturę. Dostępne są różne barwy i usłojenia tych paneli podłogowych, dzięki czemu można dostosować je do niemal każdego stylu wnętrza. Doskonale sprawdzą się na ścianie w kuchni, sypialni czy salonie.

Panele podłogowe na ścianie

Montaż paneli na ścianie – krok po kroku

Przed przystąpieniem do montażu paneli na ścianie trzeba oczyścić ją z zabrudzeń i pozbyć się elementów, które mogą utrudnić pokrywanie powierzchni. W związku z tym powinno się wymontować m.in. włączniki oraz gniazdka. Poza tym, wykorzystując do pokrycia ściany panele MeisterParquet. longlife i Lindura, należy poddać je 48-godzinnej aklimatyzacji (lub 3- czy 4-dniowej zimą), by uniknąć pojawiania się w przyszłości wypaczeń.

Przed przystąpieniem do montażu ważne jest, aby podczas układania paneli pozostawić odstęp od wszystkich ścian i innych stałych elementów wynoszący co najmniej 10–15 mm. Panele trzeba przyciąć na pożądaną długość. Można zrobić to za pomocą wyrzynarki lub piły elektrycznej. Innym narzędziem, które można do tego wykorzystać, jest nóż do cięcia laminatu. W celu zamontowania paneli na ścianie konieczne jest stworzenie wcześniej swego rodzaju stelażu – podkonstrukcji z profilem listwy typu 8. Profile należy ustawić między sobą w odstępach co 40 cm. Dokładny przebieg prac wykonania podkonstrukcji wyjaśniamy w dostępnej na naszej stronie ilustrowanej instrukcji – Montaż podłóg na ścianie.

Podkonstrukcja z profilem listwy typu 8

Montaż właściwy paneli na ścianie – od prawej do lewej

Gdy stelaż z profili listwy typu 8 jest gotowy, można przystąpić do montażu paneli drewnianych na ścianie. W przypadku zastosowanego w naszych produktach łatwego systemu montażu MasterClick Plus konieczne jest, aby deski były instalowane od prawej strony do lewej. Pierwszą deskę ułożyć należy tak, aby jej wypustka skierowana była do podłogi. We wszystkich deskach w pierwszym rzędzie powinno się usunąć wypustki wzdłuż długich krawędzi. Ponadto pierwszy rząd przytwierdza się do podkonstrukcji za pomocą zacisku początkowego oraz końcowego. Dzięki nim panel można stabilnie przypiąć do profilu listwy. Następnie można kontynuować montaż desek ku górze ściany, rząd po rzędzie, zgodnie z instrukcją montażu danego modelu produktu.

Montaż pierwszego rzędu paneli wymagał wykonania specjalnych czynności i podobnie jest z ostatnią partią desek. Przy suficie zwykle zostaje do zakrycia powierzchnia posiadająca mniejsze wymiary niż standardowy panel. Trzeba ją zmierzyć i odpowiednio przyciąć panel, pamiętając o pozostawieniu przy suficie szczeliny o szerokości 10–15 mm. W tym przypadku również należy odpowiednio zainstalować klip końcowy oraz początkowy, odmierzając ponownie miejsce ich zamontowania tak, by pasowały do profilu listwy.

Montaż ostatniego rzędu paneli na ścianie

Elementy maskujące do paneli na ścianie

Po zakończeniu właściwego montażu należy uwzględnić również instalację elementów maskujących. Dzięki nim można przykryć szczeliny dylatacyjne. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku listwa Meister. Jej wybór zależy od rodzaju zastosowanych paneli i stylu wnętrza. Niemniej można wybrać listwę w kolorze białym, białym połyskującym, stali nierdzewnej czy antracytu. Istnieje kilka możliwości jej instalacji – za pomocą klipsa mocującego, a także poprzez wkręcenie, przybicie lub przyklejenie bez użycia silikonów.

Podsumowanie

Decydując się na montaż paneli na ścianie, trzeba pamiętać o aklimatyzacji i wykonaniu wszystkich etapów prac starannie. Choć panele przymocowane na ścianie nie są narażone na tak wysoką eksploatację jak panele zamontowane na podłodze, wciąż dobrze jest wybierać produkty od najlepszych producentów. Ponadto nie można zapominać, że panele umieszczone na ścianie także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie należy wziąć to pod uwagę, gdy materiały stosuje się w celu wykończenia wnętrza, w którym występuje wysoka wilgotność powietrza. Zaleca się sięganie po preparaty, które nie tylko oczyszczą powierzchnię, ale także pokryją ją dodatkową warstwą ochronną.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.