Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu wykończenia podłogi jest montaż paneli laminowanych bądź drewnianych. Nic dziwnego, bo mają one wiele zalet i są niezwykle uniwersalne. W zależności od parametrów panele sprawdzą się zarówno w mało eksploatowanych pomieszczeniach, jak i na często użytkowanych powierzchniach. Niemniej poza panelami laminowanymi i drewnianymi wiele osób alternatywnie decyduje się na zastosowanie płytek podłogowych. Jakie zalety i wady mają oba rozwiązania?
Panele czy płytki – co lepsze?
Panele laminowane wykonywane są z materiałów drewnopodobnych, tworzących tzw. płytę HDF. Z kolei panele drewniane stanowią konstrukcję warstwową, składającą się z konkretnego gatunku drewna. Dostępne na rynku płytki podłogowe najczęściej produkowane są natomiast z naturalnego kamienia, terakoty bądź gresu. W związku z tymi różnicami każdy typ podłoża będzie charakteryzował się innymi parametrami i właściwościami.
Decydując się na montaż płytek podłogowych, trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami za ich ułożenie. Instalacja tego rodzaju podłoża jest bardziej skomplikowana niż kładzenie podłogi laminowanej czy drewnianej w systemie na klik, w który wyposażone są m.in. panele MeisterDesign. laminate. Ta funkcjonalność sprawia, iż układania paneli w pokoju, kuchni czy salonie może się podjąć każdy. Wystarczy postępować według instrukcji i uzupełnić podstawowe informacje, które można znaleźć m.in. w artykule Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych.
Ogromną zaletą płytek podłogowych, której każdy rodzaj paneli może im pozazdrościć, jest możliwość bezproblemowego utrzymania w czystości. Brud zdecydowanie łatwiej uprzątnąć z terakoty czy gresu niż z laminatu bądź drewna. Szczególnie jeśli mowa o silnych zabrudzeniach. Ponadto panele podłogowe, zwłaszcza drewniane, wymagają cyklicznej konserwacji i dbałości o materiał.
Przedpokój to pomieszczenie silnie eksploatowane. Wyjątkowo uciążliwy okres dla podłóg to jesień oraz zima. Wówczas goście, a także mieszkańcy, wnoszą do wnętrz piasek, błoto, a zimą również sól. W związku z tym podłoga jest jeszcze bardziej narażona na zarysowania. Ponadto czyszczenie może okazać się uciążliwe, dlatego pod kątem utrzymania w czystości w przedpokoju znacznie lepiej sprawdzą się płytki podłogowe.
W tym wypadku należy też zwrócić uwagę na wytrzymałość i klasę ścieralności podłoża instalowanego w przedpokoju. Z jednej strony warto zadbać o solidną i gustowną podłogę, gdyż przedpokój jest miejscem, które na gościach robi tzw. pierwsze wrażenie. Z drugiej – płytki bądź panele muszą być trwałe. Te pierwsze zwykle są odporne na wilgoć i zarysowania. Jednak jeśli wytworzone są z naturalnego kamienia, rysy mogą być szybko widoczne. W przypadku płytek ceramicznych powinno się zwrócić uwagę na oznaczenie PEI – klasę ścieralności.
W przedpokoju i często uczęszczanych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się mocniejsze płytki, z parametrem PEI 3/1500. Z kolei przy panelach widnieje oznaczenie AC, w skali 1–6 – im wyższa wartość, tym większa trwałość. Szacuje się, że każde przejście o jedną klasę AC w górę oznacza o 60% większą odporność na ścieranie. Więcej na ten temat piszemy w artykule Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór.
Panele czy płytki do przedpokoju?
Panele i płytki do kuchni oraz salonu – wady i zalety
Montaż płytek ceramicznych to rozwiązanie często stosowane wówczas, gdy salon połączony jest z kuchnią. Doskonale sprawdza się też ono w osobliwych wnętrzach, których charakter zamierza się podkreślić ciekawym wzorem. W tym przypadku, wybierając płytki podłogowe do salonu czy kuchni, można wybrać te o niższej klasie ścieralności, np. PEI 3/750.
Co więcej, decydując się na podłogę z gresu, często można uzyskać tańszą cenę za metr kwadratowy niż w przypadku wysokiej jakości paneli drewnianych. Niemniej bez ogrzewania podłogowego kafelki w salonie i kuchni mogą stanowić swego rodzaju problem, szczególnie dla osób stroniących od zimna. Podłoga będzie chłodna i nieprzyjemna podczas chodzenia boso. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku naturalnego drewna. Trzeba jednak przyznać, że płytki podłogowe mają lepszą izolację akustyczną niż jakiekolwiek panele.
Zastosowanie płytek w salonie świetnie sprawdzi się także w wówczas, gdy w pomieszczeniu znajduje się wyjście np. na ogród. Dzięki niemu wszelki bród, gromadzący się podczas każdego wyjścia, będzie można z łatwością usunąć. Niemniej pod tym względem ceramicznym kafelkom dorównują nowej generacji panele drewniane i laminowane.
W przypadku podłogi drewnianej Lindura dzięki wierzchniej warstwie prawdziwego drewna z proszkiem drzewnym skutecznie zamknięte są pory materiału, co czyni go mniej podatnym na przyczepność brudu i łatwiejszym w pielęgnacji. Co więcej, powierzchnia jest naturalnie olejowana i woskowana, dzięki czemu substancje wnikają w strukturę drewna, tworząc solidną warstwę ochronną jednocześnie podkreślając gradację podłogi.
Podsumowanie
Zastosowanie paneli lub pytek będzie dobrym pomysłem na stworzenie eleganckiej i trwałej podłogi. Wybierając zarówno pierwszy, jak i drugi materiał, trzeba jednak zapoznać się z jego wadami oraz zaletami. Gdy decyzja zostanie podjęta, warto wybrać produkt sprawdzonego i cenionego na rynku producenta, który daje gwarancję doskonałej jakości podłogi.