image

Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach

Podłogi i panele podłogowe

Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu wykończenia podłogi jest montaż paneli laminowanych bądź drewnianych. Nic dziwnego, bo mają one wiele zalet i są niezwykle uniwersalne. W zależności od parametrów panele sprawdzą się zarówno w mało eksploatowanych pomieszczeniach, jak i na często użytkowanych powierzchniach. Niemniej poza panelami laminowanymi i drewnianymi wiele osób alternatywnie decyduje się na zastosowanie płytek podłogowych. Jakie zalety i wady mają oba rozwiązania?

Panele czy płytki – co lepsze?

Panele laminowane wykonywane są z materiałów drewnopodobnych, tworzących tzw. płytę HDF. Z kolei panele drewniane stanowią konstrukcję warstwową, składającą się z konkretnego gatunku drewna. Dostępne na rynku płytki podłogowe najczęściej produkowane są natomiast z naturalnego kamienia, terakoty bądź gresu. W związku z tymi różnicami każdy typ podłoża będzie charakteryzował się innymi parametrami i właściwościami.

Decydując się na montaż płytek podłogowych, trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami za ich ułożenie. Instalacja tego rodzaju podłoża jest bardziej skomplikowana niż kładzenie podłogi laminowanej czy drewnianej w systemie na klik, w który wyposażone są m.in. panele MeisterDesign. laminate. Ta funkcjonalność sprawia, iż układania paneli w pokoju, kuchni czy salonie może się podjąć każdy. Wystarczy postępować według instrukcji i uzupełnić podstawowe informacje, które można znaleźć m.in. w artykule Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych.

Ogromną zaletą płytek podłogowych, której każdy rodzaj paneli może im pozazdrościć, jest możliwość bezproblemowego utrzymania w czystości. Brud zdecydowanie łatwiej uprzątnąć z terakoty czy gresu niż z laminatu bądź drewna. Szczególnie jeśli mowa o silnych zabrudzeniach. Ponadto panele podłogowe, zwłaszcza drewniane, wymagają cyklicznej konserwacji i dbałości o materiał.

Przedpokój to pomieszczenie silnie eksploatowane. Wyjątkowo uciążliwy okres dla podłóg to jesień oraz zima. Wówczas goście, a także mieszkańcy, wnoszą do wnętrz piasek, błoto, a zimą również sól. W związku z tym podłoga jest jeszcze bardziej narażona na zarysowania. Ponadto czyszczenie może okazać się uciążliwe, dlatego pod kątem utrzymania w czystości w przedpokoju znacznie lepiej sprawdzą się płytki podłogowe.

W tym wypadku należy też zwrócić uwagę na wytrzymałość i klasę ścieralności podłoża instalowanego w przedpokoju. Z jednej strony warto zadbać o solidną i gustowną podłogę, gdyż przedpokój jest miejscem, które na gościach robi tzw. pierwsze wrażenie. Z drugiej – płytki bądź panele muszą być trwałe. Te pierwsze zwykle są odporne na wilgoć i zarysowania. Jednak jeśli wytworzone są z naturalnego kamienia, rysy mogą być szybko widoczne. W przypadku płytek ceramicznych powinno się zwrócić uwagę na oznaczenie PEI – klasę ścieralności.

W przedpokoju i często uczęszczanych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się mocniejsze płytki, z parametrem PEI 3/1500. Z kolei przy panelach widnieje oznaczenie AC, w skali 1–6 – im wyższa wartość, tym większa trwałość. Szacuje się, że każde przejście o jedną klasę AC w górę oznacza o 60% większą odporność na ścieranie. Więcej na ten temat piszemy w artykule Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór.

Panele czy płytki do przedpokoju?

Panele i płytki do kuchni oraz salonu – wady i zalety

Montaż płytek ceramicznych to rozwiązanie często stosowane wówczas, gdy salon połączony jest z kuchnią. Doskonale sprawdza się też ono w osobliwych wnętrzach, których charakter zamierza się podkreślić ciekawym wzorem. W tym przypadku, wybierając płytki podłogowe do salonu czy kuchni, można wybrać te o niższej klasie ścieralności, np. PEI 3/750.

Co więcej, decydując się na podłogę z gresu, często można uzyskać tańszą cenę za metr kwadratowy niż w przypadku wysokiej jakości paneli drewnianych. Niemniej bez ogrzewania podłogowego kafelki w salonie i kuchni mogą stanowić swego rodzaju problem, szczególnie dla osób stroniących od zimna. Podłoga będzie chłodna i nieprzyjemna podczas chodzenia boso. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku naturalnego drewna. Trzeba jednak przyznać, że płytki podłogowe mają lepszą izolację akustyczną niż jakiekolwiek panele.

Zastosowanie płytek w salonie świetnie sprawdzi się także w wówczas, gdy w pomieszczeniu znajduje się wyjście np. na ogród. Dzięki niemu wszelki bród, gromadzący się podczas każdego wyjścia, będzie można z łatwością usunąć. Niemniej pod tym względem ceramicznym kafelkom dorównują nowej generacji panele drewniane i laminowane.

W przypadku podłogi drewnianej Lindura dzięki wierzchniej warstwie prawdziwego drewna z proszkiem drzewnym skutecznie zamknięte są pory materiału, co czyni go mniej podatnym na przyczepność brudu i łatwiejszym w pielęgnacji. Co więcej, powierzchnia jest naturalnie olejowana i woskowana, dzięki czemu substancje wnikają w strukturę drewna, tworząc solidną warstwę ochronną jednocześnie podkreślając gradację podłogi.

Podsumowanie 

Zastosowanie paneli lub pytek będzie dobrym pomysłem na stworzenie eleganckiej i trwałej podłogi. Wybierając zarówno pierwszy, jak i drugi materiał, trzeba jednak zapoznać się z jego wadami oraz zaletami. Gdy decyzja zostanie podjęta, warto wybrać produkt sprawdzonego i cenionego na rynku producenta, który daje gwarancję doskonałej jakości podłogi.

Powiązane wpisy blogowe

Najpopularniejsze wady i zalety podłogi drewnianej

Od lat marzysz o drewnianej podłodze, która nada Twojemu wnętrzu ciepły, naturalny klimat? Zastanawiasz się, jakiego producenta wybrać, by powierzchnia dobrze spełniała stojące przed nią zadania? Poniżej uwzględniamy wady i zalety wykorzystania drewnianych podłóg i podajemy nieco tańszą alternatywę.

Jakie panele podłogowe wybrać? Rodzaje i kryteria wyboru

Pokrycie podłogi panelami w domu bądź w firmie to doskonały pomysł. Na ten rodzaj posadzki decyduje się wielu inwestorów i właścicieli mieszkań. Rozwiązanie ma wiele zalet, które przyczyniają się do jego ogromnej popularności.

Podłoga Lindura – dlaczego warto zastosować ją zamiast płytek?

Podłogi wykonane z naturalnego drewna wyglądają niezwykle stylowo. Poza kwestią wizualną wyróżnia je wysoka trwałość. Nadają wnętrzom oryginalny charakter i sprawiają, że prezentują się one wyjątkowo elegancko. Zazwyczaj kładzie się je w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu.

Panele na schodach – jakie wybrać i o czym pamiętać w czasie montażu?

Podczas urządzania nowego lokum, jednym z elementów, który wymaga wykończenia, są schody. Występują nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach szeregowych oraz mieszkaniach dwupoziomowych. Jeśli pokrywasz powierzchnie w domu panelami, warto zamontować je także na schodach.

Panele laminowane – 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Największym marzeniem inwestorów są drewniane podłogi – kojarzą się z naturalnością, wytrzymałością i pięknem. Ne można zignorować ich oczywistych zalet, jednak nie zawsze będą najlepszym wyborem – mogą nie sprawdzić się na ogrzewaniu podłogowym, w miejscach wilgotnych.

Panele wysokiej jakości – co to oznacza i jak wybrać?

Stając przed wyborem najlepszych paneli podłogowych, można kierować się oczywiście ceną. Z reguły im droższe, tym lepsze. Jednak jeśli cena istotnie wzrasta, a różnice między konkretnymi modelami podłóg są niewielkie, pojawia się dylemat, które panele wybrać.

Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór

Klasy ścieralności określa się dla różnego rodzaju produktów, materiałów, tekstyliów – również dla paneli podłogowych. To bardzo ważny parametr techniczny, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do domu.

Grubość paneli podłogowych – na co zwrócić uwagę i co wybrać?

Podłoga jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów pomieszczenia. Codziennie narażona jest na obciążenia i zabrudzenia. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest grubość.

Panele z V-fugą czy bez – czym są? Wady i zalety rozwiązań

Wybierając panele do wykończenia podłogi w danym wnętrzu, należy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Oczywiście ich rodzaj – laminowane, drewniane czy winylowe.

Podłoga laminowana czy drewniana? Różnice, wady i zalety rozwiązań oraz wybór

Budujesz dom, bądź remontujesz pomieszczenia w swoim mieszkaniu i do wykończenia została ci jeszcze podłoga? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między laminatem a drewnianymi panelami, to z pewnością liczysz, że po odwiedzinach gości usłyszysz nie tylko przyjemne słowa.