image

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Montaż podłóg

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy. Niemniej w niektórych przypadkach lepiej zlecić to zadanie fachowcom, gdyż podczas kładzenia paneli podłogowych można popełnić wiele błędów, które mogą słono kosztować. O jakich zasadach podczas montażu podłogi należy pamiętać szczególnie? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

System łączenia paneli podłogowych

Decydując się na samodzielny montaż, trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni sposób instalacji. Przy niektórych podłogach niezbędne będą dodatkowe narzędzia, a czasem również młotek i użycie siły. Te informacje zwykle znajdują się w instrukcji. Niemniej najlepiej wybierać panele nowej generacji, które wykonywane są w systemie na klik. W panelach Meister stosujemy 3 rodzaje systemów łączenia zamków – MasterClick Plus, MultiClick i MaxiClick. Dzięki tym technikom nie ma konieczności dobijania desek, a ich instalacja przebiega niezwykle intuicyjnie.
Przed przystąpieniem do kładzenia paneli podłogowych trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię, a w wielu przypadkach także pozbyć się starej podłogi. Zrywanie parkietu to praca, którą najlepiej zlecić fachowcom. Szczególnie dlatego, że samodzielne usuwanie powierzchni może doprowadzić do powstania istotnych nierówności. Niemniej w przypadku podłogi winylowej MeisterDesign. rigid nie ma konieczności demontażu starego podłoża, a ten typ podłogi można instalować również w przypadku nierówności.

Czystość

Aklimatyzacja paneli podłogowych

Aklimatyzacja jest jedną z podstawowych zasad montażu paneli podłogowych, która pozwoli uniknąć późniejszych niepożądanych efektów skrzypienia czy wybrzuszania desek. Przed zamontowaniem panele powinny leżakować w pomieszczeniu 24–48 godzin. Należy pamiętać o tym etapie, zwłaszcza gdy posadzka układana jest zimą.
Bez uwzględnienia czasu aklimatyzacji panele podłogowe mogą zostać położone nawet w jeden dzień, chyba że nastąpi zastój z powodu braku płytek. Do takiej sytuacji może dojść wówczas, gdy źle oszacujemy ilość potrzebnego materiału. Więcej w tej kwestii można dowiedzieć się z artykułu Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli? Ponadto do otrzymanego wyniku należy jeszcze doliczyć zapas wynoszący ok. 10%.

Zapas

Podkład pod panele podłogowe

Podkład pod panele to również bardzo ważna kwestia. Spełnia on dodatkowe funkcje izolacji termicznej oraz akustycznej, a także warstwy chroniącej przed wilgocią. Na rynku istnieje wiele rodzajów podkładów pod panele, m.in.: tekstura falista, ekopłyta, pianka, podkład z polistyrenu XPS czy mata kwarcowa. Każdy materiał ma inne parametry, a szczegółowo omawiamy ten temat w artykule Jaki podkład pod panele wybrać – 5 wskazówek.

Niemniej na rynku dostępne są także panele, które nie wymagają kładzenia wcześniej podkładu. Składają się bowiem z kilku solidnych warstw zapewniających dodatkową ochronę, a także wyposażone są w zintegrowany podkład. Przykładem tego rodzaju podłóg są panele winylowe MeisterDesign. rigid. Model RD 300 S składa się ze sztywnej polimerowej i wodoodpornej płyty bazowej, zintegrowanej poduszki dźwiękochłonnej (1 mm pianki XPS), warstwy dekoracyjnej, wielowarstwowej powierzchni winylowej z powłoką PUR i elastycznej warstwy tłumiącej.

Przed rozpoczęciem montowania paneli warto rozrysować sobie całe pomieszczenie w skali i określić sposób układania pierwszego rzędu oraz konieczność docinania poszczególnych desek. Należy uwzględnić ten etap tzw. przedmontażu, by uniknąć komplikacji podczas kładzenia podłogi. Panele powinny być umieszczane prostopadle do ściany z głównym źródłem światła. Dzięki temu łączenia będą mniej widoczne, a cała powierzchnia będzie wyglądała bardziej estetycznie.

Ponadto panele układa się wpustem – dolną częścią zamka – i łączy się wzdłuż. By możliwe było uzyskanie eleganckiego efektu, kolejne rzędy desek powinny być przesuwane o co najmniej 30 cm. W związku z tym należy odpowiednio dociąć pierwszy panel. Znacznie łatwiejszym sposobem jest przesuwanie o połowę panelu, co niweluje konieczność dokładnego odmierzania.

Technika układania paneli podłogowych

Podsumowanie

Zwracając uwagę na wszystkie wskazane kwestie dotyczące montowania paneli podłogowych, z pewnością można uniknąć wielu popularnych błędów i zniwelować ryzyko pojawienia się niepożądanych problemów (np. w postaci wybrzuszeń czy szpar). Z kolei całą pracę można sobie ułatwić, wybierając panele podłogowe z nowoczesnym systemem łączenia. Zastosowanie go pozwala na optymalizację kosztów wykańczania podłogi, gdyż instalacji elementów można dokonać samemu.
Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.