Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy. Niemniej w niektórych przypadkach lepiej zlecić to zadanie fachowcom, gdyż podczas kładzenia paneli podłogowych można popełnić wiele błędów, które mogą słono kosztować. O jakich zasadach podczas montażu podłogi należy pamiętać szczególnie? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

System łączenia paneli podłogowych

Decydując się na samodzielny montaż, trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni sposób instalacji. Przy niektórych podłogach niezbędne będą dodatkowe narzędzia, a czasem również młotek i użycie siły. Te informacje zwykle znajdują się w instrukcji. Niemniej najlepiej wybierać panele nowej generacji, które wykonywane są w systemie na klik. W panelach Meister stosujemy 3 rodzaje systemów łączenia zamków – MasterClick Plus, MultiClick i MaxiClick. Dzięki tym technikom nie ma konieczności dobijania desek, a ich instalacja przebiega niezwykle intuicyjnie.
Przed przystąpieniem do kładzenia paneli podłogowych trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię, a w wielu przypadkach także pozbyć się starej podłogi. Zrywanie parkietu to praca, którą najlepiej zlecić fachowcom. Szczególnie dlatego, że samodzielne usuwanie powierzchni może doprowadzić do powstania istotnych nierówności. Niemniej w przypadku podłogi winylowej MeisterDesign. rigid nie ma konieczności demontażu starego podłoża, a ten typ podłogi można instalować również w przypadku nierówności.

Czystość

Aklimatyzacja paneli podłogowych

Aklimatyzacja jest jedną z podstawowych zasad montażu paneli podłogowych, która pozwoli uniknąć późniejszych niepożądanych efektów skrzypienia czy wybrzuszania desek. Przed zamontowaniem panele powinny leżakować w pomieszczeniu 24–48 godzin. Należy pamiętać o tym etapie, zwłaszcza gdy posadzka układana jest zimą.
Bez uwzględnienia czasu aklimatyzacji panele podłogowe mogą zostać położone nawet w jeden dzień, chyba że nastąpi zastój z powodu braku płytek. Do takiej sytuacji może dojść wówczas, gdy źle oszacujemy ilość potrzebnego materiału. Więcej w tej kwestii można dowiedzieć się z artykułu Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli? Ponadto do otrzymanego wyniku należy jeszcze doliczyć zapas wynoszący ok. 10%.

Zapas

Podkład pod panele podłogowe

Podkład pod panele to również bardzo ważna kwestia. Spełnia on dodatkowe funkcje izolacji termicznej oraz akustycznej, a także warstwy chroniącej przed wilgocią. Na rynku istnieje wiele rodzajów podkładów pod panele, m.in.: tekstura falista, ekopłyta, pianka, podkład z polistyrenu XPS czy mata kwarcowa. Każdy materiał ma inne parametry, a szczegółowo omawiamy ten temat w artykule Jaki podkład pod panele wybrać – 5 wskazówek.

Niemniej na rynku dostępne są także panele, które nie wymagają kładzenia wcześniej podkładu. Składają się bowiem z kilku solidnych warstw zapewniających dodatkową ochronę, a także wyposażone są w zintegrowany podkład. Przykładem tego rodzaju podłóg są panele winylowe MeisterDesign. rigid. Model RD 300 S składa się ze sztywnej polimerowej i wodoodpornej płyty bazowej, zintegrowanej poduszki dźwiękochłonnej (1 mm pianki XPS), warstwy dekoracyjnej, wielowarstwowej powierzchni winylowej z powłoką PUR i elastycznej warstwy tłumiącej.

Przed rozpoczęciem montowania paneli warto rozrysować sobie całe pomieszczenie w skali i określić sposób układania pierwszego rzędu oraz konieczność docinania poszczególnych desek. Należy uwzględnić ten etap tzw. przedmontażu, by uniknąć komplikacji podczas kładzenia podłogi. Panele powinny być umieszczane prostopadle do ściany z głównym źródłem światła. Dzięki temu łączenia będą mniej widoczne, a cała powierzchnia będzie wyglądała bardziej estetycznie.

Ponadto panele układa się wpustem – dolną częścią zamka – i łączy się wzdłuż. By możliwe było uzyskanie eleganckiego efektu, kolejne rzędy desek powinny być przesuwane o co najmniej 30 cm. W związku z tym należy odpowiednio dociąć pierwszy panel. Znacznie łatwiejszym sposobem jest przesuwanie o połowę panelu, co niweluje konieczność dokładnego odmierzania.

Technika układania paneli podłogowych

Podsumowanie

Zwracając uwagę na wszystkie wskazane kwestie dotyczące montowania paneli podłogowych, z pewnością można uniknąć wielu popularnych błędów i zniwelować ryzyko pojawienia się niepożądanych problemów (np. w postaci wybrzuszeń czy szpar). Z kolei całą pracę można sobie ułatwić, wybierając panele podłogowe z nowoczesnym systemem łączenia. Zastosowanie go pozwala na optymalizację kosztów wykańczania podłogi, gdyż instalacji elementów można dokonać samemu.
Powiązane wpisy blogowe

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.