Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?

Na początek trzeba podkreślić, że metraż domu nie jest równy powierzchni jego pomieszczeń. Różnica jest równa przestrzeni zajmowanej przez ściany – mogą one odebrać nawet kilka metrów z deklarowanego metrażu domu. By kupić odpowiednią ilość podłóg, należy obliczyć powierzchnię każdego pomieszczenia osobno.

Jeśli budujesz dom od podstaw, pozostaw wybór i zakup pokryć podłogowych aż do momentu wylania posadzek i położenia tynków oraz gładzi. To również zabezpieczy Cię przed niepotrzebnymi kosztami.

Obliczenie powierzchni podłogi w prostokątnym pomieszczeniu wiąże się z pomnożeniem przez siebie długości ścian. Jeśli pomieszczenie ma inny kształt, należy podzielić je na kilka mniejszych części i skorzystać ze wzorów, które każdy z nas zna ze szkoły. Najczęściej pomieszczenia mają kształt figur geometrycznych, wśród których da się wyróżnić:

  • prostokąt – by poznać jego powierzchnię, należy pomnożyć przez siebie długości boków
  • kwadrat – również należy pomnożyć długości boków
  • trójkąt – należy pomnożyć przez siebie długość wysokości i boku, na który ona opada, a potem wynik podzielić przez 2.

Jeśli Twój pokój ma inny kształt, spróbuj podzielić go na części o tych kształtach. Z łatwością poznasz wtedy powierzchnię pokoju.

Przykład: kupujesz podłogę do prostokątnego salonu, którego wymiary to 3,45 metra szerokości i 4,16 metra długości. Mnożąc te wartości, uzyskujemy dokładną powierzchnię – 14,352 metra do obłożenia podłogą.

To pytanie ważne dla każdego inwestora. Kiedy znasz już powierzchnię pokoju, należy wybrać odpowiednią podłogę i kupić wystarczającą ilość paneli. Kiedy wybrałeś już kolor i rodzaj podłogi, musisz poznać wymiar jej jednego elementu. Dla przykładu sprawdź podłogę drewnianą Lindura – w specyfikacji napisano, że panele mają wymiary 2,2 m długości x 0,27 m szerokości. Oznacza to, że powierzchnia jednego z nich wynosi 0,594 m. By dowiedzieć się, ile paneli potrzeba do pokrycia podłogi, należy podzielić jej powierzchnię przez powierzchnię panelu: w naszym przypadku to 14,352 : 0,594 = 24,(16). Wynik oznacza, że powinniśmy kupić 25 paneli. UWAGA: Producenci i specjaliści budowlani sugerują zakupienie o ok. 10% więcej paneli, niż jest to potrzebne. Pozwoli to zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia jakiegoś elementu. Wobec tego do wyłożenia pokoju z powyższego przykładu warto zaopatrzyć się w około 27 paneli.

Ile paneli kupić, by nie brakło i nie przepłacić?

Co z listwami przypodłogowymi?

Listwy przypodłogowe to wykończenia, które umieszcza się na łączeniach podłogi ze ścianą. Maskują przycięcia paneli i zabezpiecza przed dostawaniem się pod nie zabrudzeń. Pełnią też niewątpliwie funkcję dekoracyjną – odpowiednie listwy przypodłogowe mogą upiększyć każde wnętrze. Listwy przypodłogowe służą również maskowaniu poprowadzonych wokół pomieszczenia kabli, których nie można było zamontować w ścianie czy pod podłogą. Szeroki wybór listew przypodłogowych jest bardzo ważny – w Meister przygotowaliśmy wiele modeli, zarówno o bardziej dekoracyjnym kroju, jak i prostsze, do minimalistycznych wnętrz. Proponujemy listwy ze stali nierdzewnej i drewniane z możliwościami samodzielnego malowania oraz montażu za pomocą klejenia, przybijania czy wkręcania.

Podsumowanie – dlaczego warto znać powierzchnię podłogi?

Ustalenie powierzchni podłogi i ilości paneli, które trzeba kupić, pozwoli uniknąć wzrostu kosztów i zakupu niepotrzebnej nadmiernej ilości materiałów. Dzięki temu poradnikowi wiecie też, że warto zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia kilku paneli w trakcie pracy, kupując 10% więcej metrów. Znajomość powierzchni pomieszczeń będzie też przydatna podczas zamawiania mebli. Wymierzony pokój będzie można szybciej wyposażyć bez obaw o niedopasowanie mebli kuchennych czy złe wymiary rozsuwanej szafy do sypialni.
Powiązane wpisy blogowe

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.