Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?

Na początek trzeba podkreślić, że metraż domu nie jest równy powierzchni jego pomieszczeń. Różnica jest równa przestrzeni zajmowanej przez ściany – mogą one odebrać nawet kilka metrów z deklarowanego metrażu domu. By kupić odpowiednią ilość podłóg, należy obliczyć powierzchnię każdego pomieszczenia osobno.

Jeśli budujesz dom od podstaw, pozostaw wybór i zakup pokryć podłogowych aż do momentu wylania posadzek i położenia tynków oraz gładzi. To również zabezpieczy Cię przed niepotrzebnymi kosztami.

Obliczenie powierzchni podłogi w prostokątnym pomieszczeniu wiąże się z pomnożeniem przez siebie długości ścian. Jeśli pomieszczenie ma inny kształt, należy podzielić je na kilka mniejszych części i skorzystać ze wzorów, które każdy z nas zna ze szkoły. Najczęściej pomieszczenia mają kształt figur geometrycznych, wśród których da się wyróżnić:

  • prostokąt – by poznać jego powierzchnię, należy pomnożyć przez siebie długości boków
  • kwadrat – również należy pomnożyć długości boków
  • trójkąt – należy pomnożyć przez siebie długość wysokości i boku, na który ona opada, a potem wynik podzielić przez 2.

Jeśli Twój pokój ma inny kształt, spróbuj podzielić go na części o tych kształtach. Z łatwością poznasz wtedy powierzchnię pokoju.

Przykład: kupujesz podłogę do prostokątnego salonu, którego wymiary to 3,45 metra szerokości i 4,16 metra długości. Mnożąc te wartości, uzyskujemy dokładną powierzchnię – 14,352 metra do obłożenia podłogą.

To pytanie ważne dla każdego inwestora. Kiedy znasz już powierzchnię pokoju, należy wybrać odpowiednią podłogę i kupić wystarczającą ilość paneli. Kiedy wybrałeś już kolor i rodzaj podłogi, musisz poznać wymiar jej jednego elementu. Dla przykładu sprawdź podłogę drewnianą Lindura – w specyfikacji napisano, że panele mają wymiary 2,2 m długości x 0,27 m szerokości. Oznacza to, że powierzchnia jednego z nich wynosi 0,594 m. By dowiedzieć się, ile paneli potrzeba do pokrycia podłogi, należy podzielić jej powierzchnię przez powierzchnię panelu: w naszym przypadku to 14,352 : 0,594 = 24,(16). Wynik oznacza, że powinniśmy kupić 25 paneli. UWAGA: Producenci i specjaliści budowlani sugerują zakupienie o ok. 10% więcej paneli, niż jest to potrzebne. Pozwoli to zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia jakiegoś elementu. Wobec tego do wyłożenia pokoju z powyższego przykładu warto zaopatrzyć się w około 27 paneli.

Ile paneli kupić, by nie brakło i nie przepłacić?

Co z listwami przypodłogowymi?

Listwy przypodłogowe to wykończenia, które umieszcza się na łączeniach podłogi ze ścianą. Maskują przycięcia paneli i zabezpiecza przed dostawaniem się pod nie zabrudzeń. Pełnią też niewątpliwie funkcję dekoracyjną – odpowiednie listwy przypodłogowe mogą upiększyć każde wnętrze. Listwy przypodłogowe służą również maskowaniu poprowadzonych wokół pomieszczenia kabli, których nie można było zamontować w ścianie czy pod podłogą. Szeroki wybór listew przypodłogowych jest bardzo ważny – w Meister przygotowaliśmy wiele modeli, zarówno o bardziej dekoracyjnym kroju, jak i prostsze, do minimalistycznych wnętrz. Proponujemy listwy ze stali nierdzewnej i drewniane z możliwościami samodzielnego malowania oraz montażu za pomocą klejenia, przybijania czy wkręcania.

Podsumowanie – dlaczego warto znać powierzchnię podłogi?

Ustalenie powierzchni podłogi i ilości paneli, które trzeba kupić, pozwoli uniknąć wzrostu kosztów i zakupu niepotrzebnej nadmiernej ilości materiałów. Dzięki temu poradnikowi wiecie też, że warto zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia kilku paneli w trakcie pracy, kupując 10% więcej metrów. Znajomość powierzchni pomieszczeń będzie też przydatna podczas zamawiania mebli. Wymierzony pokój będzie można szybciej wyposażyć bez obaw o niedopasowanie mebli kuchennych czy złe wymiary rozsuwanej szafy do sypialni.
Powiązane wpisy blogowe

Podłogi laminowane – co warto wiedzieć na ich temat?

Historia laminowanych podłóg jest zaskakująco krótka, a jej początków można doszukiwać się w Szwecji. To właśnie tam w latach 20. XX wieku opracowano jeden z pierwszych sposobów laminowania płyt.

Podłogi drewniane – rodzaje, zalety i wady każdego rozwiązania

Drewniane podłogi pojawiły się już około 400 lat temu. Pierwsze drewniane parkiety pochodzą z Francji. Weszły w miejsce zimnych kamiennych posadzek i zyskały w oczach zwolenników cieplejszego podłoża – wykonanego z drewna.

Podłoga pływająca – czym jest, zalety i wady rozwiązania oraz zastosowanie

Podłogi pływające to ciekawa propozycja wykańczania mieszkań i różnych rodzajów nieruchomości. Można je łatwo i szybko zamontować, do tego nie generują dodatkowych kosztów. Czyżby miały same zalety? Nie do końca. Warto poznać zarówno mocne, jak i słabe strony tego sposobu montażu.

Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do mebli?

Dopasowanie mebli do podłogi i odwrotnie bywa problematyczne. Źle dobrane kolory tych ważnych elementów wystroju wnętrza mogą popsuć ogólny wygląd, dlatego najlepiej jest poznać zasady ich dobierania, zanim przystąpi się do wymiany mebli czy remontu. Poznaj te reguły z naszego artykułu.

5 kolorów podłóg pasujących do szarych ścian – inspiracje

Szarość jest niezwykle modnym nurtem w wystroju wnętrz już od wielu sezonów. Warto na nią postawić, planując kolory w swoim remontowanym czy budowanym domu lub mieszkaniu. Jak jednak dobrać podłogi do szarych ścian, by nie zaburzyć ogólnego kształtu projektu?

Jaka podłoga do ciemnych mebli? – przegląd możliwości

Łączenie kolorów i faktur drewna we wnętrzach mieszkalnych bywa trudne dla osób, które nigdy się nad tym nie zastanawiały i stanęły przed zadaniem postawienia nowego domu czy wyremontowania dotychczasowego. Jak połączyć kolory podłóg z wymarzonymi ciemnymi meblami?

Podłoga do kuchni – jak wybrać i dopasować do koloru mebli?

W każdym domu jest pomieszczenie, w którym panują szczególne warunki – to kuchnia. Większość ludzi traktuje ją jak centralny punkt domu, a ruch jest tu wzmożony. Kuchnia jest też dużo wilgotniejsza od reszty domu.