Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?

Na początek trzeba podkreślić, że metraż domu nie jest równy powierzchni jego pomieszczeń. Różnica jest równa przestrzeni zajmowanej przez ściany – mogą one odebrać nawet kilka metrów z deklarowanego metrażu domu. By kupić odpowiednią ilość podłóg, należy obliczyć powierzchnię każdego pomieszczenia osobno.

Jeśli budujesz dom od podstaw, pozostaw wybór i zakup pokryć podłogowych aż do momentu wylania posadzek i położenia tynków oraz gładzi. To również zabezpieczy Cię przed niepotrzebnymi kosztami.

Obliczenie powierzchni podłogi w prostokątnym pomieszczeniu wiąże się z pomnożeniem przez siebie długości ścian. Jeśli pomieszczenie ma inny kształt, należy podzielić je na kilka mniejszych części i skorzystać ze wzorów, które każdy z nas zna ze szkoły. Najczęściej pomieszczenia mają kształt figur geometrycznych, wśród których da się wyróżnić:

  • prostokąt – by poznać jego powierzchnię, należy pomnożyć przez siebie długości boków
  • kwadrat – również należy pomnożyć długości boków
  • trójkąt – należy pomnożyć przez siebie długość wysokości i boku, na który ona opada, a potem wynik podzielić przez 2.

Jeśli Twój pokój ma inny kształt, spróbuj podzielić go na części o tych kształtach. Z łatwością poznasz wtedy powierzchnię pokoju.

Przykład: kupujesz podłogę do prostokątnego salonu, którego wymiary to 3,45 metra szerokości i 4,16 metra długości. Mnożąc te wartości, uzyskujemy dokładną powierzchnię – 14,352 metra do obłożenia podłogą.

To pytanie ważne dla każdego inwestora. Kiedy znasz już powierzchnię pokoju, należy wybrać odpowiednią podłogę i kupić wystarczającą ilość paneli. Kiedy wybrałeś już kolor i rodzaj podłogi, musisz poznać wymiar jej jednego elementu. Dla przykładu sprawdź podłogę drewnianą Lindura – w specyfikacji napisano, że panele mają wymiary 2,2 m długości x 0,27 m szerokości. Oznacza to, że powierzchnia jednego z nich wynosi 0,594 m. By dowiedzieć się, ile paneli potrzeba do pokrycia podłogi, należy podzielić jej powierzchnię przez powierzchnię panelu: w naszym przypadku to 14,352 : 0,594 = 24,(16). Wynik oznacza, że powinniśmy kupić 25 paneli. UWAGA: Producenci i specjaliści budowlani sugerują zakupienie o ok. 10% więcej paneli, niż jest to potrzebne. Pozwoli to zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia jakiegoś elementu. Wobec tego do wyłożenia pokoju z powyższego przykładu warto zaopatrzyć się w około 27 paneli.

Ile paneli kupić, by nie brakło i nie przepłacić?

Co z listwami przypodłogowymi?

Listwy przypodłogowe to wykończenia, które umieszcza się na łączeniach podłogi ze ścianą. Maskują przycięcia paneli i zabezpiecza przed dostawaniem się pod nie zabrudzeń. Pełnią też niewątpliwie funkcję dekoracyjną – odpowiednie listwy przypodłogowe mogą upiększyć każde wnętrze. Listwy przypodłogowe służą również maskowaniu poprowadzonych wokół pomieszczenia kabli, których nie można było zamontować w ścianie czy pod podłogą. Szeroki wybór listew przypodłogowych jest bardzo ważny – w Meister przygotowaliśmy wiele modeli, zarówno o bardziej dekoracyjnym kroju, jak i prostsze, do minimalistycznych wnętrz. Proponujemy listwy ze stali nierdzewnej i drewniane z możliwościami samodzielnego malowania oraz montażu za pomocą klejenia, przybijania czy wkręcania.

Podsumowanie – dlaczego warto znać powierzchnię podłogi?

Ustalenie powierzchni podłogi i ilości paneli, które trzeba kupić, pozwoli uniknąć wzrostu kosztów i zakupu niepotrzebnej nadmiernej ilości materiałów. Dzięki temu poradnikowi wiecie też, że warto zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia kilku paneli w trakcie pracy, kupując 10% więcej metrów. Znajomość powierzchni pomieszczeń będzie też przydatna podczas zamawiania mebli. Wymierzony pokój będzie można szybciej wyposażyć bez obaw o niedopasowanie mebli kuchennych czy złe wymiary rozsuwanej szafy do sypialni.
Powiązane wpisy blogowe

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt.

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.