image

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Montaż podłóg

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?

Na początek trzeba podkreślić, że metraż domu nie jest równy powierzchni jego pomieszczeń. Różnica jest równa przestrzeni zajmowanej przez ściany – mogą one odebrać nawet kilka metrów z deklarowanego metrażu domu. By kupić odpowiednią ilość podłóg, należy obliczyć powierzchnię każdego pomieszczenia osobno.

Jeśli budujesz dom od podstaw, pozostaw wybór i zakup pokryć podłogowych aż do momentu wylania posadzek i położenia tynków oraz gładzi. To również zabezpieczy Cię przed niepotrzebnymi kosztami.

Obliczenie powierzchni podłogi w prostokątnym pomieszczeniu wiąże się z pomnożeniem przez siebie długości ścian. Jeśli pomieszczenie ma inny kształt, należy podzielić je na kilka mniejszych części i skorzystać ze wzorów, które każdy z nas zna ze szkoły. Najczęściej pomieszczenia mają kształt figur geometrycznych, wśród których da się wyróżnić:

  • prostokąt – by poznać jego powierzchnię, należy pomnożyć przez siebie długości boków
  • kwadrat – również należy pomnożyć długości boków
  • trójkąt – należy pomnożyć przez siebie długość wysokości i boku, na który ona opada, a potem wynik podzielić przez 2.

Jeśli Twój pokój ma inny kształt, spróbuj podzielić go na części o tych kształtach. Z łatwością poznasz wtedy powierzchnię pokoju.

Przykład: kupujesz podłogę do prostokątnego salonu, którego wymiary to 3,45 metra szerokości i 4,16 metra długości. Mnożąc te wartości, uzyskujemy dokładną powierzchnię – 14,352 metra do obłożenia podłogą.

To pytanie ważne dla każdego inwestora. Kiedy znasz już powierzchnię pokoju, należy wybrać odpowiednią podłogę i kupić wystarczającą ilość paneli. Kiedy wybrałeś już kolor i rodzaj podłogi, musisz poznać wymiar jej jednego elementu. Dla przykładu sprawdź podłogę drewnianą Lindura – w specyfikacji napisano, że panele mają wymiary 2,2 m długości x 0,27 m szerokości. Oznacza to, że powierzchnia jednego z nich wynosi 0,594 m. By dowiedzieć się, ile paneli potrzeba do pokrycia podłogi, należy podzielić jej powierzchnię przez powierzchnię panelu: w naszym przypadku to 14,352 : 0,594 = 24,(16). Wynik oznacza, że powinniśmy kupić 25 paneli. UWAGA: Producenci i specjaliści budowlani sugerują zakupienie o ok. 10% więcej paneli, niż jest to potrzebne. Pozwoli to zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia jakiegoś elementu. Wobec tego do wyłożenia pokoju z powyższego przykładu warto zaopatrzyć się w około 27 paneli.

Ile paneli kupić, by nie brakło i nie przepłacić?

Co z listwami przypodłogowymi?

Listwy przypodłogowe to wykończenia, które umieszcza się na łączeniach podłogi ze ścianą. Maskują przycięcia paneli i zabezpiecza przed dostawaniem się pod nie zabrudzeń. Pełnią też niewątpliwie funkcję dekoracyjną – odpowiednie listwy przypodłogowe mogą upiększyć każde wnętrze. Listwy przypodłogowe służą również maskowaniu poprowadzonych wokół pomieszczenia kabli, których nie można było zamontować w ścianie czy pod podłogą. Szeroki wybór listew przypodłogowych jest bardzo ważny – w Meister przygotowaliśmy wiele modeli, zarówno o bardziej dekoracyjnym kroju, jak i prostsze, do minimalistycznych wnętrz. Proponujemy listwy ze stali nierdzewnej i drewniane z możliwościami samodzielnego malowania oraz montażu za pomocą klejenia, przybijania czy wkręcania.

Podsumowanie – dlaczego warto znać powierzchnię podłogi?

Ustalenie powierzchni podłogi i ilości paneli, które trzeba kupić, pozwoli uniknąć wzrostu kosztów i zakupu niepotrzebnej nadmiernej ilości materiałów. Dzięki temu poradnikowi wiecie też, że warto zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia kilku paneli w trakcie pracy, kupując 10% więcej metrów. Znajomość powierzchni pomieszczeń będzie też przydatna podczas zamawiania mebli. Wymierzony pokój będzie można szybciej wyposażyć bez obaw o niedopasowanie mebli kuchennych czy złe wymiary rozsuwanej szafy do sypialni.
Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.