Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru. Ta metoda instalacji podłogi jest jednak bardziej czasochłonna, wymaga planu, precyzji i cierpliwości, ale zdecydowanie warto. Sprawdź, gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę.

Gdzie ułożyć panele w jodełkę?

Współczesne zastosowanie paneli układanych w jodełkę jest bardzo szerokie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie w każdym wnętrzu się sprawdzi. Mając dobre intencje, chcąc nadać małemu i niskiemu pomieszczeniu wytworności, zastosowanie w nim jodełki z reguły się nie sprawdza. Ta praktyka powoduje wrażenie ciężkości i przytłoczenia w pokoju.

Jodełka jest dość urozmaiconym wzorem, w związku z tym nie powinno się jej również stosować we wnętrzach zasobnych w różne dekoracje, przedmioty, ozdoby rzucające się w oczy. Przez to pojawi się wrażenie chaosu. Jodełka będzie świetnym wyborem do pomieszczeń dużych, wysokich, jasnych np. w starych, zabytkowych odremontowanych kamienicach z dużymi oknami i łukowymi framugami. Sprawdzi się także w zupełnie nowych, progresywnych, ale minimalistycznych mieszkaniach czy domach.

Jeśliby określać poziom układania paneli w jodełkę, można powiedzieć, że jest średnio-trudny. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju paneli oraz technologii ich montażu. Trudniejsze i bardziej pracochłonne jest układanie podłogi na klej. Mniej pracy i trudności pojawia się przy panelach układanych bezklejowo. Do tego typu produktów należy podłoga MeisterDesign. laminate M6 posiadająca intuicyjny system łączenia UniZip. Dzięki niemu nie trzeba stosować desek A i B (jest tylko jeden rodzaj) oraz minimalizuje się ilość cięć i straty w piłowaniu paneli.

Sposobów układania paneli w jodełkę jest kilka. Jednak do najpopularniejszych należą układanie od narożnika pomieszczenia tzw. jodełka ukośna bądź od środka pomieszczenia w jodełkę klasyczną. Z system UniZip oba sposoby nie sprawiają większych problemów. Amatorzy poradzą sobie nawet z trudniejszą jodełką ukośną.

Jak układać panele w jodełkę?

Jodełka klasyczna – montaż

Choć jodełka sama w sobie nie jest łatwa w montażu, to jodełka klasyczna jest najmniej skomplikowana. Przed montażem, jak zawsze trzeba zadbać o właściwe oczyszczenie podłogi i usunięcie nierówności, a także pozwolić panelom na aklimatyzację, pozostawiając je na środku pomieszczenia, w którym będą instalowane na 48 godzin.

Przystępując do montażu, należy sobie odpowiednio zaplanować prace, wyznaczyć środek pomieszczenia, wygospodarować miejsce na odcinanie skosów paneli oraz zdecydować, w którą stronę będzie się układać panele, by podczas prac nie chodzić po nich.

Następnie deski należy złożyć pod kątem prostym i skierować szpicem w stronę ściany, w miejsce, w którym narysowano oś pomieszczenia. Do powstałego V dokładać należy kolejne deski, a przechodząc do kolejnego rzędu odciąć odpowiedniej wielkości deski wyrównujące, by układać kolejne szeregi – jak na filmie instruktażowym Meister w Option 2.

W tego typu podłodzie konieczne będzie częstsze przycinanie paneli laminowanych, gdyż trzeba ją odpowiednio dopasować do ścian. Wybierając pierwszy rodzaj instalacji – od narożnika, dwie deski należy ze sobą złączyć w rogu pod kątem 90 stopni, by przylegały do dwóch ścian, tworząc literę V.

W ich środek należy dopasowywać drugą literę V z 2 desek pod kątem 90 stopni i powtarzać to działanie aż dojdzie się do końca przeciwległej ściany. Chcąc układać drugi rząd, należy wrócić znów na samą górę pomieszczenia, odciąć kawałek listwy wyrównując wzór do ściany i układać kolejne części w literę V. Wówczas stworzymy podłogę w tzw. jodełkę ukośną. Dokładna instrukcja ukazana jest na filmie instruktażowym Meister w Option 1.

Jodełka ukośna – montaż

Autentyczne panele w jodełkę

Panele MeisterDesign. laminate M6 umożliwiają stworzenie unikalnego i klimatycznego wnętrza. Podłoga jest nie tylko łatwa w montażu, ale też trwała i wyglądająca bardzo autentycznie. Swą solidność zawdzięcza grubym na 8 mm panelom z wysoką klasą użyteczności 23 | 32 doskonałą do pomieszczeń mieszkalnych, jak i komercyjnych. Atutem jest również zadowalająca klasa ścieralności AC4. Poza tym panele wyposażone są w powierzchnię DiamondPro, która nadaje podłodze większą odporność na zarysowania.

Z kolei wiarygodne odwzorowanie naturalnej drewnianej podłogi nadają autentyczne dekory odwzorowujące różne rodzaje dębu. Kolejną zaletą przemawiającą za wysoko reprezentacyjnym wyglądem tych podłóg są mikro-fugi na każdej krawędzi. Ponadto o solidności naszych paneli układanych w jodełkę świadczy też wieloletnia gwarancja producenta Meister.

Powiązane wpisy blogowe

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.