image

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Montaż podłóg

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru. Ta metoda instalacji podłogi jest jednak bardziej czasochłonna, wymaga planu, precyzji i cierpliwości, ale zdecydowanie warto. Sprawdź, gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę.

Gdzie ułożyć panele w jodełkę?

Współczesne zastosowanie paneli układanych w jodełkę jest bardzo szerokie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie w każdym wnętrzu się sprawdzi. Mając dobre intencje, chcąc nadać małemu i niskiemu pomieszczeniu wytworności, zastosowanie w nim jodełki z reguły się nie sprawdza. Ta praktyka powoduje wrażenie ciężkości i przytłoczenia w pokoju.

Jodełka jest dość urozmaiconym wzorem, w związku z tym nie powinno się jej również stosować we wnętrzach zasobnych w różne dekoracje, przedmioty, ozdoby rzucające się w oczy. Przez to pojawi się wrażenie chaosu. Jodełka będzie świetnym wyborem do pomieszczeń dużych, wysokich, jasnych np. w starych, zabytkowych odremontowanych kamienicach z dużymi oknami i łukowymi framugami. Sprawdzi się także w zupełnie nowych, progresywnych, ale minimalistycznych mieszkaniach czy domach.

Jeśliby określać poziom układania paneli w jodełkę, można powiedzieć, że jest średnio-trudny. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju paneli oraz technologii ich montażu. Trudniejsze i bardziej pracochłonne jest układanie podłogi na klej. Mniej pracy i trudności pojawia się przy panelach układanych bezklejowo. Do tego typu produktów należy podłoga MeisterDesign. laminate M6 posiadająca intuicyjny system łączenia UniZip. Dzięki niemu nie trzeba stosować desek A i B (jest tylko jeden rodzaj) oraz minimalizuje się ilość cięć i straty w piłowaniu paneli.

Sposobów układania paneli w jodełkę jest kilka. Jednak do najpopularniejszych należą układanie od narożnika pomieszczenia tzw. jodełka ukośna bądź od środka pomieszczenia w jodełkę klasyczną. Z system UniZip oba sposoby nie sprawiają większych problemów. Amatorzy poradzą sobie nawet z trudniejszą jodełką ukośną.

Jak układać panele w jodełkę?

Jodełka klasyczna – montaż

Choć jodełka sama w sobie nie jest łatwa w montażu, to jodełka klasyczna jest najmniej skomplikowana. Przed montażem, jak zawsze trzeba zadbać o właściwe oczyszczenie podłogi i usunięcie nierówności, a także pozwolić panelom na aklimatyzację, pozostawiając je na środku pomieszczenia, w którym będą instalowane na 48 godzin.

Przystępując do montażu, należy sobie odpowiednio zaplanować prace, wyznaczyć środek pomieszczenia, wygospodarować miejsce na odcinanie skosów paneli oraz zdecydować, w którą stronę będzie się układać panele, by podczas prac nie chodzić po nich.

Następnie deski należy złożyć pod kątem prostym i skierować szpicem w stronę ściany, w miejsce, w którym narysowano oś pomieszczenia. Do powstałego V dokładać należy kolejne deski, a przechodząc do kolejnego rzędu odciąć odpowiedniej wielkości deski wyrównujące, by układać kolejne szeregi – jak na filmie instruktażowym Meister w Option 2.

W tego typu podłodzie konieczne będzie częstsze przycinanie paneli laminowanych, gdyż trzeba ją odpowiednio dopasować do ścian. Wybierając pierwszy rodzaj instalacji – od narożnika, dwie deski należy ze sobą złączyć w rogu pod kątem 90 stopni, by przylegały do dwóch ścian, tworząc literę V.

W ich środek należy dopasowywać drugą literę V z 2 desek pod kątem 90 stopni i powtarzać to działanie aż dojdzie się do końca przeciwległej ściany. Chcąc układać drugi rząd, należy wrócić znów na samą górę pomieszczenia, odciąć kawałek listwy wyrównując wzór do ściany i układać kolejne części w literę V. Wówczas stworzymy podłogę w tzw. jodełkę ukośną. Dokładna instrukcja ukazana jest na filmie instruktażowym Meister w Option 1.

Jodełka ukośna – montaż

Autentyczne panele w jodełkę

Panele MeisterDesign. laminate M6 umożliwiają stworzenie unikalnego i klimatycznego wnętrza. Podłoga jest nie tylko łatwa w montażu, ale też trwała i wyglądająca bardzo autentycznie. Swą solidność zawdzięcza grubym na 8 mm panelom z wysoką klasą użyteczności 23 | 32 doskonałą do pomieszczeń mieszkalnych, jak i komercyjnych. Atutem jest również zadowalająca klasa ścieralności AC4. Poza tym panele wyposażone są w powierzchnię DiamondPro, która nadaje podłodze większą odporność na zarysowania.

Z kolei wiarygodne odwzorowanie naturalnej drewnianej podłogi nadają autentyczne dekory odwzorowujące różne rodzaje dębu. Kolejną zaletą przemawiającą za wysoko reprezentacyjnym wyglądem tych podłóg są mikro-fugi na każdej krawędzi. Ponadto o solidności naszych paneli układanych w jodełkę świadczy też wieloletnia gwarancja producenta Meister.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.