Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru. Ta metoda instalacji podłogi jest jednak bardziej czasochłonna, wymaga planu, precyzji i cierpliwości, ale zdecydowanie warto. Sprawdź, gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę.

Gdzie ułożyć panele w jodełkę?

Współczesne zastosowanie paneli układanych w jodełkę jest bardzo szerokie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie w każdym wnętrzu się sprawdzi. Mając dobre intencje, chcąc nadać małemu i niskiemu pomieszczeniu wytworności, zastosowanie w nim jodełki z reguły się nie sprawdza. Ta praktyka powoduje wrażenie ciężkości i przytłoczenia w pokoju.

Jodełka jest dość urozmaiconym wzorem, w związku z tym nie powinno się jej również stosować we wnętrzach zasobnych w różne dekoracje, przedmioty, ozdoby rzucające się w oczy. Przez to pojawi się wrażenie chaosu. Jodełka będzie świetnym wyborem do pomieszczeń dużych, wysokich, jasnych np. w starych, zabytkowych odremontowanych kamienicach z dużymi oknami i łukowymi framugami. Sprawdzi się także w zupełnie nowych, progresywnych, ale minimalistycznych mieszkaniach czy domach.

Jeśliby określać poziom układania paneli w jodełkę, można powiedzieć, że jest średnio-trudny. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju paneli oraz technologii ich montażu. Trudniejsze i bardziej pracochłonne jest układanie podłogi na klej. Mniej pracy i trudności pojawia się przy panelach układanych bezklejowo. Do tego typu produktów należy podłoga MeisterDesign. laminate M6 posiadająca intuicyjny system łączenia UniZip. Dzięki niemu nie trzeba stosować desek A i B (jest tylko jeden rodzaj) oraz minimalizuje się ilość cięć i straty w piłowaniu paneli.

Sposobów układania paneli w jodełkę jest kilka. Jednak do najpopularniejszych należą układanie od narożnika pomieszczenia tzw. jodełka ukośna bądź od środka pomieszczenia w jodełkę klasyczną. Z system UniZip oba sposoby nie sprawiają większych problemów. Amatorzy poradzą sobie nawet z trudniejszą jodełką ukośną.

Jak układać panele w jodełkę?

Jodełka klasyczna – montaż

Choć jodełka sama w sobie nie jest łatwa w montażu, to jodełka klasyczna jest najmniej skomplikowana. Przed montażem, jak zawsze trzeba zadbać o właściwe oczyszczenie podłogi i usunięcie nierówności, a także pozwolić panelom na aklimatyzację, pozostawiając je na środku pomieszczenia, w którym będą instalowane na 48 godzin.

Przystępując do montażu, należy sobie odpowiednio zaplanować prace, wyznaczyć środek pomieszczenia, wygospodarować miejsce na odcinanie skosów paneli oraz zdecydować, w którą stronę będzie się układać panele, by podczas prac nie chodzić po nich.

Następnie deski należy złożyć pod kątem prostym i skierować szpicem w stronę ściany, w miejsce, w którym narysowano oś pomieszczenia. Do powstałego V dokładać należy kolejne deski, a przechodząc do kolejnego rzędu odciąć odpowiedniej wielkości deski wyrównujące, by układać kolejne szeregi – jak na filmie instruktażowym Meister w Option 2.

W tego typu podłodzie konieczne będzie częstsze przycinanie paneli laminowanych, gdyż trzeba ją odpowiednio dopasować do ścian. Wybierając pierwszy rodzaj instalacji – od narożnika, dwie deski należy ze sobą złączyć w rogu pod kątem 90 stopni, by przylegały do dwóch ścian, tworząc literę V.

W ich środek należy dopasowywać drugą literę V z 2 desek pod kątem 90 stopni i powtarzać to działanie aż dojdzie się do końca przeciwległej ściany. Chcąc układać drugi rząd, należy wrócić znów na samą górę pomieszczenia, odciąć kawałek listwy wyrównując wzór do ściany i układać kolejne części w literę V. Wówczas stworzymy podłogę w tzw. jodełkę ukośną. Dokładna instrukcja ukazana jest na filmie instruktażowym Meister w Option 1.

Jodełka ukośna – montaż

Autentyczne panele w jodełkę

Panele MeisterDesign. laminate M6 umożliwiają stworzenie unikalnego i klimatycznego wnętrza. Podłoga jest nie tylko łatwa w montażu, ale też trwała i wyglądająca bardzo autentycznie. Swą solidność zawdzięcza grubym na 8 mm panelom z wysoką klasą użyteczności 23 | 32 doskonałą do pomieszczeń mieszkalnych, jak i komercyjnych. Atutem jest również zadowalająca klasa ścieralności AC4. Poza tym panele wyposażone są w powierzchnię DiamondPro, która nadaje podłodze większą odporność na zarysowania.

Z kolei wiarygodne odwzorowanie naturalnej drewnianej podłogi nadają autentyczne dekory odwzorowujące różne rodzaje dębu. Kolejną zaletą przemawiającą za wysoko reprezentacyjnym wyglądem tych podłóg są mikro-fugi na każdej krawędzi. Ponadto o solidności naszych paneli układanych w jodełkę świadczy też wieloletnia gwarancja producenta Meister.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt.

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.