image

Jakie panele podłogowe będą pasowały do wnętrza w stylu skandynawskim?

Aranżacja i dobór podłóg

Jakie panele podłogowe będą pasowały do wnętrza w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski świeci tryumfy w polskich domach. Wpływ na to ma na pewno popularna sieć sklepów meblowych ze Szwecji, ale też zmieniający się gust Polaków, ich chęć bycia na równi z resztą Europy. Meblując i wykańczając własne domy, zadają sobie mnóstwo pytań. Ciemne czy jasne? Duże czy małe okna? Płytki czy panele? Styl skandynawski odpowiada na większość z tych pytań, a odpowiedzi te łączą w sobie piękno, użyteczność i niewysoki koszt. Jaki jest styl skandynawski i jak wybrać odpowiednie podłogi do swojego nowego, skandynawskiego domu? Opowiemy o tym poniżej.

Styl skandynawski – co to takiego?

Ten styl architektoniczny przywędrował do nas zza Bałtyku, niemałe znaczenie w jego popularyzacji miały wspomniane wcześniej sklepy. Klasyczny styl skandynawski jest pełen naturalnych materiałów: drewna, lnu, bawełny. Korzysta z kolorów neutralnych, jak biel, szarość, elementy czerni, ale też złota. Nieodzownym elementem tego stylu jest też naturalne drewno – najczęściej jasne, czasami bielone lub całkowicie malowane na biało. Styl skandynawski popularny w Polsce to tak zwany new nordic – jeden z rodzajów stylu skandynawskiego. Oprócz niego wyróżnia się:

  • styl gustawiański, który jest niejednorodny, czerpiąc ze stylu prowansalskiego, shabby chic, oraz historii: nazwa stylu nawiązuje do Gustawa III, rządzącego Szwecją w XVIII wieku;
  • styl folk -wzbogacają go elementy ozdób wykonywane własnoręcznie.;
  • styl scandi chic – wzbogacony o elementy złote, miedziane, mosiężne, pudrowe odcienie i najlepszej jakości tkaniny;
  • dark nordic – wprowadza do tradycyjnego, jasnego stylu dominantę kolorystyczną w formie ciemnego elementu architektonicznego lub mebli, najczęściej w odcieniu kobaltowym, butelkowozielonym czy antracytowym. Czasami dark nordic przyjmuje też formę całkowitej odwrotności stylu skandynawskiego: wszystko tu jest ciemne, nie zaś jasne.

Niezwykle ważnym aspektem stworzenia odpowiedniego nastoju jest podłoga. Styl skandynawski jest niezwykle łatwy do osiągnięcia w wystroju wnętrza oraz architekturze, trzeba jednak trzymać się jego prostych zasad. Pozwolą one łatwo osiągnąć najlepszy efekt.

Jaka podłoga do stylu skandynawskiego pasuje najbardziej?

Drewniana podłoga – styl skandynawski w tradycyjnym wydaniu

Styl skandynawski u swoich podstaw ma jasne, drewniane podłogi stworzone z naturalnych desek zwanych dylami. Podłogowe dyle mogą osiągać zawrotne długości, nawet do 4 metrów. Drewno powinno być jasne, z widocznym usłojeniem i sękami, może być też pobielone farbą.

O dyle bardzo trudno w Polsce, do tego wymagają naprawdę mnóstwo pracy i opieki, by zachowały odpowiedni wygląd i zdrowie, dlatego dobrze jest postawić na panele podłogowe. Najlepiej pasować będą te z jasnego, naturalnego drewna, np. MeisterParquet.longlife w odcieniach bielonych ML 8027 Dąb harmonijny czy NO 8808 Dąb witalny. By upodobnić podłogę do tradycyjnych dyli, dobrze jest układać panele równolegle – serie PD400 i PD200 dostępne są w długości 2200 mm, dzięki czemu imitacja tradycyjnej podłogi skandynawskiej uda się doskonale.

Podłogi skandynawskie bardzo często były bielone – pokrycie białym lakierem czy farbą pozwala nadać deskom stylowy kolor, spod którego przebijają naturalne słoje i sęki. Biel wprowadza do wnętrza poczucie spokoju, porządku i przestrzeni, dlatego ten rodzaj podłóg sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, którym pozwoli dodać przestrzeni. Podłoga w kolorze białym będzie też dodatkowo doświetlać pokój – światło odbije się od niej i w pokoju będzie dużo jaśniej.

Wśród naszych propozycji podłóg bielonych odpowiednich do stylu skandynawskiego mamy podłogi z serii Lindura, których warstwa dekoracyjna stworzona jest z naturalnego drewna. Kolor NO8741 Dąb żywy biały to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby uzyskać piękny efekt naturalnej, bielonej podłogi. Panele mogą mieć nawet 2600 mm długości, co dodatkowo upodobni je do nordyckich dyli.

Biała podłoga – styl skandynawski do małych pokoi i nie tylko

Ciemna podłoga – styl skandynawski?

W czystym i tradycyjnym stylu skandynawskim ciemna podłoga nie występuje. Pojawić się może dopiero w dark nordic albo w stylu duńskim, który jest odległą pochodną stylu skandynawskiego. Wiele osób zna go pod określenie hygge – przytulnego, komfortowego wystroju, który ma wzbudzać poczucie bezpieczeństwa. Tutaj ciemna podłoga w ciepłym kolorze będzie bardzo odpowiednia – biele w nadmiarze mogą bowiem wprowadzać wrażenie chłodu, a tego styl duński nie lubi.

Z podłóg, które będą doskonale pasować do hygge, warto podkreślić znów naturalne podłogi drewniane lindura, zwłaszcza kolory NO 8731 Dąb naturalny jasno brązowy (który nie jest aż tak jasny, by nie pasował do hygge) czy podłogę drewnianą MeisterParquet.longlife w kolorze ML8487 Dąb rustykalny złoto brązowy o piękny, złocistym odcieniu.

Podsumowanie

Styl skandynawski to nie tylko ten jasny i naturalny styl, który każdy zna. To coraz więcej odmian i ewolucji, wśród których każdy znajdzie coś, co będzie mu szczególnie odpowiadało. Łatwo też osiągnąć style skandynawskie w architekturze – odpowiednie produkty, materiały i kolory są dostępne na każdym kroku, a dużą zaletą takiego wystroju wnętrza jest jego uniwersalność i łatwość zmiany przez dodatki.

Powiązane wpisy blogowe

Jaką podłogę dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem – inspiracje i zasady doboru

Biała kuchnia z drewnianymi elementami wygląda nowocześnie i harmonijnie. Jasny kolor mebli optycznie rozjaśnia pomieszczenie, a drewniane blaty subtelnie ocieplają wystrój wnętrza. Co więcej, takie zestawienie pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych – także pod względem doboru podłogi.

Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę?

Jak i z czym zestawiać panele w kolorze dębu? Przykłady aranżacji

O podłogach wykonanych z naturalnego drewna marzy wiele osób. Niestety są one dość drogie i podatne na odkształcenia. Nowoczesne panele laminowane stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych dębowych desek.

Gdzie sprawdzą się panele imitujące kamień lub beton? Inspiracje i wskazówki

Przez wiele lat inwestorzy decydowali się przede wszystkim na panele imitujące drewno. Pasują one bowiem do niemal każdego wnętrza i wprowadzają atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Odpowiadając na współczesne trendy w aranżacji wnętrz, producenci wprowadzają panele imitujące kamień i beton.

Dobór podłogi pasującej do wnętrza w stylu shabby chic

Współczesne trendy z zakresu aranżacji wnętrz zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chociaż w wielu domach nadal królują minimalizm i styl skandynawski, coraz więcej osób decyduje się na aranżacje inspirowane stylami znanymi z dawnych lat.

3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi

Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe?

Łazienki biało-drewniane – 5 inspiracji

Biel i drewno stanowią jedno z najmodniejszych połączeń w aranżacjach łazienek. Pomieszczenia urządzone z ich zastosowaniem wyglądają świeżo, estetycznie i bardzo nowocześnie. W zależności od wykorzystanych materiałów w biało-drewnianych łazienkach można uzyskać dowolny efekt stylistyczny.

Panele podłogowe na ścianie – wady i zalety rozwiązania oraz aranżacje

Montaż paneli podłogowych to uniwersalne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu podłoga zyskuje nowoczesny, przytulny charakter. Współczesne modele paneli dostępnych na rynku cechują się wysoką trwałością, elastycznością i łatwą konserwacją. Pewnie dlatego coraz powszechniejsze staje się montowanie ich… na ścianach.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje

Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa?

Biała czy szara podłoga? Porównanie rozwiązań

Biała i szara podłoga od lat cieszą się ogromną popularnością. Są ponadczasowe, eleganckie i pasują do niemal każdego wnętrza. Wybiera się je nie tylko do pokojów, ale też kuchni, salonów, holi i łazienek. Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na białą i szarą podłogę?