image

Panele podłogowe na ścianie – wady i zalety rozwiązania oraz aranżacje

Aranżacja i dobór podłóg

Panele podłogowe na ścianie – wady i zalety rozwiązania oraz aranżacje

Montaż paneli podłogowych to uniwersalne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu podłoga zyskuje nowoczesny, przytulny charakter. Współczesne modele paneli dostępnych na rynku cechują się wysoką trwałością, elastycznością i łatwą konserwacją. Pewnie dlatego coraz powszechniejsze staje się montowanie ich… na ścianach. Choć może brzmieć to niedorzecznie, jest to popularna i modna praktyka. Panele podłogowe na ścianie odgrywają rolę atrakcyjnego dekoru, ale pełnią też inne funkcje. O tym, jakie wady i zalety niesie za sobą ten ciekawy trend, piszemy poniżej.

Panele podłogowe na ścianie w salonie – i nie tylko!

Niektóre modele paneli podłogowych, ze względu na swoje właściwości, nadają się do montażu na ścianach. Pokrywa się nimi całe powierzchnie lub używa się ich do wyszczególnienia poszczególnych elementów wnętrza. Rozwiązanie to często wykorzystuje się w łazienkach i toaletach, np. w zabudowie wanny lub WC. Deski ocieplają aranżację tych pomieszczeń. Pozwalają też zamaskować nierówności na ścianach. 

Panele podłogowe na ścianie w kuchni mogą zostać zastosowane w celu odseparowania różnych części wnętrza. Doskonale prezentują się ułożone poziomo pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami. W łazienkach można oddzielić w ten sposób strefę kąpielową od umywalkowej. Należy jednak pamiętać, by do kuchni i łazienki wybierać modele odporne na działanie wilgoci. W salonie z aneksem kuchennym deski mogą posłużyć do wyodrębnienia jadalni. Coraz częściej można zobaczyć je też w roli dekoracji ściennej za telewizorem. Takie rozwiązanie stanowi intrygujący element wystroju, typowy dla nowoczesnego wzornictwa. Panele podłogowe na ścianie w przedpokoju pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Eliminują też problem uszkodzeń czy zabrudzeń pojawiających się na tynku. Jak widać, trend ten można wykorzystać w niemal każdym pomieszczeniu, tworząc przytulne i funkcjonalne wnętrze.

Panele na ścianie prezentują się ciekawie i oryginalnie. W zależności od kolorystyki czy materiału wykonania mogą stworzyć dowolny efekt wizualny. Wykorzystując ten sam wzór na podłodze i wybranej ścianie, łatwo uzyskać efekt spójnej, harmonijnej przestrzeni. Dobierając wyróżniający się dekor, można w prosty sposób podkreślić konkretny element pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest układ desek. Kładąc je w poziomie, można optycznie poszerzyć pomieszczenie, a w pionie – podwyższyć. Dodatkową zaletą paneli jest ich łatwy montaż.

W niektórych przypadkach panele podłogowe na ścianie mogą okazać się kiepskim pomysłem. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy inwestor wybiera niesprawdzonego producenta. Panele mogą wtedy okazać się trudne w montażu i pielęgnacji. Warto więc dobrze przemyśleć tę kwestię i zdecydować się na renomowaną i doświadczoną firmę. Panele do położenia na ścianie nie mogą być zbyt grube i zbyt twarde. Ważna jest również gwarancja. Dzięki niej możliwe jest zareklamowanie produktu, który nie spełnia oczekiwań. Szczególnie cenione są panele firmy MEISTER. Marka udziela na swoje podłogi wyjątkowo długiej gwarancji – do 25 lat w pomieszczeniach mieszkalnych.

Panele podłogowe na ścianie – wady i zalety

Panele podłogowe na ścianie od MEISTER

Jeśli zależy Ci na wytrzymałych i uniwersalnych panelach, koniecznie poznaj ofertę MEISTER. Korzystamy z materiałów najwyższej jakości, a cały proces produkcyjny i logistyczny odbywa się w Niemczech. Świetnym wyborem są nasze innowacyjne panele winylowe. Są one cienkie i montowane z użyciem kleju, dzięki czemu można z łatwością wykorzystać je na ścianach. Do nowoczesnych i stylowych mieszkań szczególnie polecana jest podłoga drewniana Lindura, która cechuje się bardzo dużą trwałością. Produkt ten wyróżnia się atrakcyjnym designem, doskonałą technologią wood powder i dużymi formatami. Lindura dostępna jest w bogatej gamie kolorystycznej. To podłoga elegancka i łatwa w utrzymaniu. Jest odporna na nacisk i ma naturalnie olejowaną powierzchnię. Wszystko to sprawia, że dobrze sprawdza się zarówno na podłodze, jak i na ścianach.

Panele podłogowe na ścianie – aranżacje wnętrza

Jak zaaranżować przestrzeń z panelami na ścianie? Inspiracji można znaleźć dziś mnóstwo. Kreatywnym pomysłom sprzyja bogaty wybór wzorów dostępnych w ofercie MEISTER. Dąb rustykalny idealnie wpisze się w salony urządzone w stylu wiejskim lub boho. Orzech amerykański żywy będzie fantastycznym wykończeniem eleganckiego gabinetu. Dąb naturalny pięknie ozdobi ściany w typowo skandynawskiej łazience.

Przed zamontowaniem paneli należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Ściana, na której układane będą deski, powinna być równa, sucha i odtłuszczona. Warto sprawdzić jej wytrzymałość. Płyty typu karton-gips mogą okazać się zbyt cienkie, by utrzymać panele. Do montażu niezbędne będą drewniane listwy dystansowe, listwy maskujące oraz klej montażowy. Panele należy przyciąć na odpowiednią długość przy użyciu wyrzynarki lub piły elektrycznej. Więcej na ten temat piszemy w artykule Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Panele podłogowe na ścianie to trend, który z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. Sięgają po niego osoby, które cenią kreatywność i którym zależy na oryginalnej i spójnej aranżacji. Na rynku dostępna jest szeroka gama interesujących modeli. Dzięki temu można z łatwością dobrać idealny wzór do każdego pomieszczenia – niezależnie od panującego we wnętrzu stylu architektonicznego.

Powiązane wpisy blogowe

Jaką podłogę dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem – inspiracje i zasady doboru

Biała kuchnia z drewnianymi elementami wygląda nowocześnie i harmonijnie. Jasny kolor mebli optycznie rozjaśnia pomieszczenie, a drewniane blaty subtelnie ocieplają wystrój wnętrza. Co więcej, takie zestawienie pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych – także pod względem doboru podłogi.

Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę?

Jak i z czym zestawiać panele w kolorze dębu? Przykłady aranżacji

O podłogach wykonanych z naturalnego drewna marzy wiele osób. Niestety są one dość drogie i podatne na odkształcenia. Nowoczesne panele laminowane stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych dębowych desek.

Gdzie sprawdzą się panele imitujące kamień lub beton? Inspiracje i wskazówki

Przez wiele lat inwestorzy decydowali się przede wszystkim na panele imitujące drewno. Pasują one bowiem do niemal każdego wnętrza i wprowadzają atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Odpowiadając na współczesne trendy w aranżacji wnętrz, producenci wprowadzają panele imitujące kamień i beton.

Dobór podłogi pasującej do wnętrza w stylu shabby chic

Współczesne trendy z zakresu aranżacji wnętrz zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chociaż w wielu domach nadal królują minimalizm i styl skandynawski, coraz więcej osób decyduje się na aranżacje inspirowane stylami znanymi z dawnych lat.

3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi

Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe?

Łazienki biało-drewniane – 5 inspiracji

Biel i drewno stanowią jedno z najmodniejszych połączeń w aranżacjach łazienek. Pomieszczenia urządzone z ich zastosowaniem wyglądają świeżo, estetycznie i bardzo nowocześnie. W zależności od wykorzystanych materiałów w biało-drewnianych łazienkach można uzyskać dowolny efekt stylistyczny.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje

Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa?

Biała czy szara podłoga? Porównanie rozwiązań

Biała i szara podłoga od lat cieszą się ogromną popularnością. Są ponadczasowe, eleganckie i pasują do niemal każdego wnętrza. Wybiera się je nie tylko do pokojów, ale też kuchni, salonów, holi i łazienek. Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na białą i szarą podłogę?

Podłoga w stylu hampton – jaką odgrywa rolę i jaką wybrać?

Marzy Ci się mieszkanie w stylu luksusowej, nadmorskiej willi, rodem z kurortów w Long Island? Uwielbiasz turkus i masywne meble, a podczas wieczornych seansów zachwycasz się mieszkaniami tytułowych Grace and Frankie? To znaczy, że styl hampton stworzono właśnie dla Ciebie!