image

Jakie listwy przypodłogowe dobrać do ciemnej podłogi?

Aranżacja i dobór podłóg

Jakie listwy przypodłogowe dobrać do ciemnej podłogi?

Ciemna podłoga wygląda naprawdę imponująco, jednak jej wykończenie i wybór listew przypodłogowych to twardy orzech do zgryzienia. No właśnie… orzech? A może mahoń albo dąb? Jakiego koloru listwy wybrać, by pasowały do ciemnego odcienia podłogi? Lepiej postawić na taki sam kolor czy wybrać kontrastujące wykończenie? Poznaj najlepsze możliwe rozwiązania.

Ciemna podłoga – do każdego wnętrza?

Ciemne odcienie podłóg prezentują się nadzwyczaj dostojnie. Są mocnym akcentem, więc łatwo mogą zdominować pomieszczenie – szczególnie małe, wyłożone ciemną podłogą. Mogą wówczas sprawiać wrażenie ciasnych i przytłoczonych. Problem ten rozwiąże w pewnym stopniu zastosowanie jasnych kolorów ścian. Mogą one wizualnie powiększyć pomieszczenie, podobnie jak zastosowanie fototapety np. o wzorze pionowych pasów.

Z drugiej strony ciemne podłogi mogą stanowić pozytywną dominantę, podkreślającą szlachetność materiału. Taki efekt można uzyskać tylko w odpowiednio dużych, przestronnych pokojach z dobrym oświetleniem. Ciemne podłogi sprawdzą się też w industrialnych wnętrzach ozdobionych szkłem i betonem – doskonale ocieplą wizerunek  takich pomieszczeń.

Co więcej, tego typu podłoże pasuje do pomieszczeń w stylu „total look”, koncentrującego się na monochromatyczności wnętrz. Jest to jednak dość osobliwa propozycja dla właścicieli doświetlonych pokoi, których nie przytłoczy ilość ciemnych elementów dekoracyjnych i zwolenników tego typu rozwiązań.

Wszystkie poprzednie porady i informacje na temat komponowania kolorystyki wnętrz mają zastosowanie również w doborze odpowiednich listew przypodłogowych do ciemnych podłóg. Najprościej jest dokładnie dopasować do siebie elementy albo odważnie je ze sobą skontrastować.

Wybór listew nie może być jednak oderwany od kontekstu pomieszczenia – należy zawsze brać pod uwagę każdy element, który ma się w nim pojawić, by uzyskać efekt kolorystycznej i dekoracyjnej spójności całego pokoju. Wybierając zatem listwy dopasowane do podłogi w ciemnym kolorze, trzeba pamiętać, że im ciemniejsze będą, tym muszą być cieńsze. W innym wypadku skrócą jasną ścianę.

Listwy w kolorze kontrastującym z ciemną podłogą również mogą dobrze wyglądać. Wszystko w tej kwestii będzie zależeć od gustu i wymagań inwestora. Przykład? Biała listwa przypodłogowa będzie najbardziej uniwersalna i dopasuje się do niemal każdej podłogi. Można ją też przemalować na dowolny kolor, jeśli w ofercie wybranego producenta nie ma takiej, która odpowiada wymaganiom.

Na zmianę koloru można zdecydować się też podczas remontu – jeśli listwa po latach zachowuje swoje właściwości, można ją przemalować i oszczędzić pieniądze na zakupie nowych elementów.

Tak wytrzymałe i uniwersalne listwy ma w swojej ofercie firma Meister. Większość z nich jest biała – można je jednak pokryć farbą lub drewnopodobną okleiną. Nowoczesne i bardziej klasyczne kształty pomogą dopasować listwy do każdego wystroju, a wygodne elementy montażowe ułatwią korzystanie z nich.

 

Jaki kolor listew przypodłogowych wybrać do ciemnej podłogi?

Jakie listwy do ciemnej podłogi wybrać? Zestawienia kolorystyczne

By skonkretyzować nasze porady i pomóc dobrać kolory listew i podłóg, postanowiliśmy wskazać najlepsze naszym zdaniem zestawy kolorystyczne. Wśród dobrze dobranych par można wskazać:

  • ciemny kasztan i jasny dąb
  • ciemny orzech i jasny klon
  • ciemny orzech i dąb bielony
  • ciemne drewno wiśniowe i jasne klonowe
  • ciemny dąb czerwony i jesion bielony
  • jakiekolwiek drewno z kolorem neutralnym, np. bielą.

 

Jeśli wśród tych propozycji nie znajdziesz odpowiedniej dla siebie, pamiętaj, by dobierać odcienie drewna o tym samym poziomie. Nie łącz nigdy odcieni ciepłych z zimnymi. Zwracaj też uwagę na tony kolorystyczne. Nie zestawiaj drewna zielonkawego z czerwonym czy bielonego z żółtym.

 

Podsumowanie

Wybór kolorystyki wnętrza wiąże się z szeregiem decyzji, które trzeba podjąć. Jedną z nich jest wybór odpowiednich listew przypodłogowych, które nie tylko zabezpieczą miejsce łączenia podłóg i ścian oraz pomogą ukryć okablowanie, ale też subtelnie podkreślą wygląd pomieszczenia. Skorzystaj z naszych porad i wybierz listwy przypodłogowe odpowiednie do Twojego domu.

Powiązane wpisy blogowe

Jaką podłogę dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem – inspiracje i zasady doboru

Biała kuchnia z drewnianymi elementami wygląda nowocześnie i harmonijnie. Jasny kolor mebli optycznie rozjaśnia pomieszczenie, a drewniane blaty subtelnie ocieplają wystrój wnętrza. Co więcej, takie zestawienie pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych – także pod względem doboru podłogi.

Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę?

Jak i z czym zestawiać panele w kolorze dębu? Przykłady aranżacji

O podłogach wykonanych z naturalnego drewna marzy wiele osób. Niestety są one dość drogie i podatne na odkształcenia. Nowoczesne panele laminowane stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych dębowych desek.

Gdzie sprawdzą się panele imitujące kamień lub beton? Inspiracje i wskazówki

Przez wiele lat inwestorzy decydowali się przede wszystkim na panele imitujące drewno. Pasują one bowiem do niemal każdego wnętrza i wprowadzają atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Odpowiadając na współczesne trendy w aranżacji wnętrz, producenci wprowadzają panele imitujące kamień i beton.

Dobór podłogi pasującej do wnętrza w stylu shabby chic

Współczesne trendy z zakresu aranżacji wnętrz zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chociaż w wielu domach nadal królują minimalizm i styl skandynawski, coraz więcej osób decyduje się na aranżacje inspirowane stylami znanymi z dawnych lat.

3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi

Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe?

Łazienki biało-drewniane – 5 inspiracji

Biel i drewno stanowią jedno z najmodniejszych połączeń w aranżacjach łazienek. Pomieszczenia urządzone z ich zastosowaniem wyglądają świeżo, estetycznie i bardzo nowocześnie. W zależności od wykorzystanych materiałów w biało-drewnianych łazienkach można uzyskać dowolny efekt stylistyczny.

Panele podłogowe na ścianie – wady i zalety rozwiązania oraz aranżacje

Montaż paneli podłogowych to uniwersalne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu podłoga zyskuje nowoczesny, przytulny charakter. Współczesne modele paneli dostępnych na rynku cechują się wysoką trwałością, elastycznością i łatwą konserwacją. Pewnie dlatego coraz powszechniejsze staje się montowanie ich… na ścianach.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje

Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa?

Biała czy szara podłoga? Porównanie rozwiązań

Biała i szara podłoga od lat cieszą się ogromną popularnością. Są ponadczasowe, eleganckie i pasują do niemal każdego wnętrza. Wybiera się je nie tylko do pokojów, ale też kuchni, salonów, holi i łazienek. Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na białą i szarą podłogę?