Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia. Gdyby nie profile, oczom użytkowników podłogi oraz gościom ukazywałyby się wszelkie szpary, nierówności i szczeliny dylatacyjne. Jakie są rodzaje profili podłogowych i do czego służą?

Rodzaje profili podłogowych

Profile podłogowe zwane też czasami listwami wykończeniowymi można spotkać w różnych formach. Pod kątem materiału dzieli się je na aluminiowe i stalowe. Te pierwsze są częściej spotykane i stosowane głównie przy montażu paneli. Z kolei stalowe sprawdzą się na balkonach, tarasach i miejscach narażonych na duże obciążenia. Natomiast ze względu na funkcje wyróżniamy głównie:

  • profile podłogowe dylatacyjne
  • profile podłogowe wyrównujące (łączące)
  • profile podłogowe zakończeniowe.

Jednymi z najpopularniejszych profili podłogowych są profile dylatacyjne. Pełnią one zarówno funkcję dekoracyjną, jak i zabezpieczającą. Z jednej strony maskują nieestetyczne łączenia i nierówności, sprawiając, że podłoga wygląda lepiej. Z drugiej strony zabezpieczają szczeliny dylatacyjne przed wniknięciem wody, kurzu i innych zabrudzeń, które mogłyby powodować niszczenie paneli. Montuje się je przy złączeniach dwóch pokryć podłogowych na tym samym poziomie.

W sklepie Meister znajdują się różne rodzaje profili podłogowych. W tym także aluminiowe profile dylatacyjne, dedykowane do podłóg laminowanych, winylowych i drewnianych. Są dostępne profile podłogowe na śrubę, wciskane lub klejone. Nasz uniwersalny profil Flexo typ 302 został skonstruowany tak, że dostosowuje się do różnych wysokości dwóch podłóg i kąta nachylenia niwelując spadek pomiędzy podłogami. Inną alternatywą jest samoprzylepny profil 335 SK w wielu wariantach kolorystycznych dopasowanych do podłóg.

Profile podłogowe dylatacyjne

Profile podłogowe wyrównujące (łączące)

Profile wyrównujące, zwane również łączącymi to specyficzne produkty, mające zastosowanie w przypadkach, gdy montując różne podłogi, np. wykładzinę z panelami bądź dwa odrębne pokrycia panelowe, uzyskuje się różnicę poziomów między nimi. Dzięki temu profilowi estetycznie i łatwo można zamaskować miejsca łączeń odmiennych podłóg.

Profil podłogowy zakończeniowy

Przy prawidłowym montażu podłogi, konieczne jest zastosowanie szczelin dylatacyjnych – szpar, które zapewnią przestrzeń ok. 10 mm między panelem a ścianą, futryną, kolumną i innymi elementami konstrukcyjnymi. Brak styku jest potrzebny, by materiał mógł pracować – rozszerzać się, zmieniać objętość pod wpływem wilgoci i temperatury. W innym wypadku podłoga może się wybrzuszać.

Przy szczelinach dylatacyjnych, w miejscach, w których nie zamontowano listew sprawdzi się profil zakończeniowy np. przy drzwiach wejściowych, czy wyjściu na balkon bądź taras. Takie zadanie spełni m.in. profil zakończeniowy Meister typ 201 o długości 100 cm, który posiada specjalny, szeroki dolny element montażowy, ułatwiający bezpieczne zakotwiczenie pod podłogą.

Wybór i montaż profili podłogowych mogą zaważyć na ostatecznym wyglądzie wnętrza. Dlatego do tej kwestii warto podejść z precyzją, ale też kierować się dobrym smakiem. Właściwie dobrany profil doskonale sprawdzi się przy łączeniu drewnianej podłogi z laminowaną czy kamienną. Fakturę i wzór warto dobrać, kierując się zasadą spójności faktur. Można wybierać spośród profili błyszczących i matowych, a także imitujących drewno. Dzięki czemu z łatwością uzyska się efekt zamaskowania nie tylko szpary czy nierówności, ale nawet samego profilu.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt.

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.