image

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłóg

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia. Gdyby nie profile, oczom użytkowników podłogi oraz gościom ukazywałyby się wszelkie szpary, nierówności i szczeliny dylatacyjne. Jakie są rodzaje profili podłogowych i do czego służą?

Rodzaje profili podłogowych

Profile podłogowe zwane też czasami listwami wykończeniowymi można spotkać w różnych formach. Pod kątem materiału dzieli się je na aluminiowe i stalowe. Te pierwsze są częściej spotykane i stosowane głównie przy montażu paneli. Z kolei stalowe sprawdzą się na balkonach, tarasach i miejscach narażonych na duże obciążenia. Natomiast ze względu na funkcje wyróżniamy głównie:

  • profile podłogowe dylatacyjne
  • profile podłogowe wyrównujące (łączące)
  • profile podłogowe zakończeniowe.

Jednymi z najpopularniejszych profili podłogowych są profile dylatacyjne. Pełnią one zarówno funkcję dekoracyjną, jak i zabezpieczającą. Z jednej strony maskują nieestetyczne łączenia i nierówności, sprawiając, że podłoga wygląda lepiej. Z drugiej strony zabezpieczają szczeliny dylatacyjne przed wniknięciem wody, kurzu i innych zabrudzeń, które mogłyby powodować niszczenie paneli. Montuje się je przy złączeniach dwóch pokryć podłogowych na tym samym poziomie.

W sklepie Meister znajdują się różne rodzaje profili podłogowych. W tym także aluminiowe profile dylatacyjne, dedykowane do podłóg laminowanych, winylowych i drewnianych. Są dostępne profile podłogowe na śrubę, wciskane lub klejone. Nasz uniwersalny profil Flexo typ 302 został skonstruowany tak, że dostosowuje się do różnych wysokości dwóch podłóg i kąta nachylenia niwelując spadek pomiędzy podłogami. Inną alternatywą jest samoprzylepny profil 335 SK w wielu wariantach kolorystycznych dopasowanych do podłóg.

Profile podłogowe dylatacyjne

Profile podłogowe wyrównujące (łączące)

Profile wyrównujące, zwane również łączącymi to specyficzne produkty, mające zastosowanie w przypadkach, gdy montując różne podłogi, np. wykładzinę z panelami bądź dwa odrębne pokrycia panelowe, uzyskuje się różnicę poziomów między nimi. Dzięki temu profilowi estetycznie i łatwo można zamaskować miejsca łączeń odmiennych podłóg.

Profil podłogowy zakończeniowy

Przy prawidłowym montażu podłogi, konieczne jest zastosowanie szczelin dylatacyjnych – szpar, które zapewnią przestrzeń ok. 10 mm między panelem a ścianą, futryną, kolumną i innymi elementami konstrukcyjnymi. Brak styku jest potrzebny, by materiał mógł pracować – rozszerzać się, zmieniać objętość pod wpływem wilgoci i temperatury. W innym wypadku podłoga może się wybrzuszać.

Przy szczelinach dylatacyjnych, w miejscach, w których nie zamontowano listew sprawdzi się profil zakończeniowy np. przy drzwiach wejściowych, czy wyjściu na balkon bądź taras. Takie zadanie spełni m.in. profil zakończeniowy Meister typ 201 o długości 100 cm, który posiada specjalny, szeroki dolny element montażowy, ułatwiający bezpieczne zakotwiczenie pod podłogą.

Wybór i montaż profili podłogowych mogą zaważyć na ostatecznym wyglądzie wnętrza. Dlatego do tej kwestii warto podejść z precyzją, ale też kierować się dobrym smakiem. Właściwie dobrany profil doskonale sprawdzi się przy łączeniu drewnianej podłogi z laminowaną czy kamienną. Fakturę i wzór warto dobrać, kierując się zasadą spójności faktur. Można wybierać spośród profili błyszczących i matowych, a także imitujących drewno. Dzięki czemu z łatwością uzyska się efekt zamaskowania nie tylko szpary czy nierówności, ale nawet samego profilu.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.