Profile podłogowe – rodzaje i funkcje
Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia. Gdyby nie profile, oczom użytkowników podłogi oraz gościom ukazywałyby się wszelkie szpary, nierówności i szczeliny dylatacyjne. Jakie są rodzaje profili podłogowych i do czego służą?
Rodzaje profili podłogowych
Profile podłogowe zwane też czasami listwami wykończeniowymi można spotkać w różnych formach. Pod kątem materiału dzieli się je na aluminiowe i stalowe. Te pierwsze są częściej spotykane i stosowane głównie przy montażu paneli. Z kolei stalowe sprawdzą się na balkonach, tarasach i miejscach narażonych na duże obciążenia. Natomiast ze względu na funkcje wyróżniamy głównie:
- profile podłogowe dylatacyjne
- profile podłogowe wyrównujące (łączące)
- profile podłogowe zakończeniowe.
Jednymi z najpopularniejszych profili podłogowych są profile dylatacyjne. Pełnią one zarówno funkcję dekoracyjną, jak i zabezpieczającą. Z jednej strony maskują nieestetyczne łączenia i nierówności, sprawiając, że podłoga wygląda lepiej. Z drugiej strony zabezpieczają szczeliny dylatacyjne przed wniknięciem wody, kurzu i innych zabrudzeń, które mogłyby powodować niszczenie paneli. Montuje się je przy złączeniach dwóch pokryć podłogowych na tym samym poziomie.
W sklepie Meister znajdują się różne rodzaje profili podłogowych. W tym także aluminiowe profile dylatacyjne, dedykowane do podłóg laminowanych, winylowych i drewnianych. Są dostępne profile podłogowe na śrubę, wciskane lub klejone. Nasz uniwersalny profil Flexo typ 302 został skonstruowany tak, że dostosowuje się do różnych wysokości dwóch podłóg i kąta nachylenia niwelując spadek pomiędzy podłogami. Inną alternatywą jest samoprzylepny profil 335 SK w wielu wariantach kolorystycznych dopasowanych do podłóg.
Profile podłogowe dylatacyjne
Profile podłogowe wyrównujące (łączące)
Profile wyrównujące, zwane również łączącymi to specyficzne produkty, mające zastosowanie w przypadkach, gdy montując różne podłogi, np. wykładzinę z panelami bądź dwa odrębne pokrycia panelowe, uzyskuje się różnicę poziomów między nimi. Dzięki temu profilowi estetycznie i łatwo można zamaskować miejsca łączeń odmiennych podłóg.
Profil podłogowy zakończeniowy
Przy prawidłowym montażu podłogi, konieczne jest zastosowanie szczelin dylatacyjnych – szpar, które zapewnią przestrzeń ok. 10 mm między panelem a ścianą, futryną, kolumną i innymi elementami konstrukcyjnymi. Brak styku jest potrzebny, by materiał mógł pracować – rozszerzać się, zmieniać objętość pod wpływem wilgoci i temperatury. W innym wypadku podłoga może się wybrzuszać.
Przy szczelinach dylatacyjnych, w miejscach, w których nie zamontowano listew sprawdzi się profil zakończeniowy np. przy drzwiach wejściowych, czy wyjściu na balkon bądź taras. Takie zadanie spełni m.in. profil zakończeniowy Meister typ 201 o długości 100 cm, który posiada specjalny, szeroki dolny element montażowy, ułatwiający bezpieczne zakotwiczenie pod podłogą.
Wybór i montaż profili podłogowych mogą zaważyć na ostatecznym wyglądzie wnętrza. Dlatego do tej kwestii warto podejść z precyzją, ale też kierować się dobrym smakiem. Właściwie dobrany profil doskonale sprawdzi się przy łączeniu drewnianej podłogi z laminowaną czy kamienną. Fakturę i wzór warto dobrać, kierując się zasadą spójności faktur. Można wybierać spośród profili błyszczących i matowych, a także imitujących drewno. Dzięki czemu z łatwością uzyska się efekt zamaskowania nie tylko szpary czy nierówności, ale nawet samego profilu.