Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia. Gdyby nie profile, oczom użytkowników podłogi oraz gościom ukazywałyby się wszelkie szpary, nierówności i szczeliny dylatacyjne. Jakie są rodzaje profili podłogowych i do czego służą?

Rodzaje profili podłogowych

Profile podłogowe zwane też czasami listwami wykończeniowymi można spotkać w różnych formach. Pod kątem materiału dzieli się je na aluminiowe i stalowe. Te pierwsze są częściej spotykane i stosowane głównie przy montażu paneli. Z kolei stalowe sprawdzą się na balkonach, tarasach i miejscach narażonych na duże obciążenia. Natomiast ze względu na funkcje wyróżniamy głównie:

  • profile podłogowe dylatacyjne
  • profile podłogowe wyrównujące (łączące)
  • profile podłogowe zakończeniowe.

Jednymi z najpopularniejszych profili podłogowych są profile dylatacyjne. Pełnią one zarówno funkcję dekoracyjną, jak i zabezpieczającą. Z jednej strony maskują nieestetyczne łączenia i nierówności, sprawiając, że podłoga wygląda lepiej. Z drugiej strony zabezpieczają szczeliny dylatacyjne przed wniknięciem wody, kurzu i innych zabrudzeń, które mogłyby powodować niszczenie paneli. Montuje się je przy złączeniach dwóch pokryć podłogowych na tym samym poziomie.

W sklepie Meister znajdują się różne rodzaje profili podłogowych. W tym także aluminiowe profile dylatacyjne, dedykowane do podłóg laminowanych, winylowych i drewnianych. Są dostępne profile podłogowe na śrubę, wciskane lub klejone. Nasz uniwersalny profil Flexo typ 302 został skonstruowany tak, że dostosowuje się do różnych wysokości dwóch podłóg i kąta nachylenia niwelując spadek pomiędzy podłogami. Inną alternatywą jest samoprzylepny profil 335 SK w wielu wariantach kolorystycznych dopasowanych do podłóg.

Profile podłogowe dylatacyjne

Profile podłogowe wyrównujące (łączące)

Profile wyrównujące, zwane również łączącymi to specyficzne produkty, mające zastosowanie w przypadkach, gdy montując różne podłogi, np. wykładzinę z panelami bądź dwa odrębne pokrycia panelowe, uzyskuje się różnicę poziomów między nimi. Dzięki temu profilowi estetycznie i łatwo można zamaskować miejsca łączeń odmiennych podłóg.

Profil podłogowy zakończeniowy

Przy prawidłowym montażu podłogi, konieczne jest zastosowanie szczelin dylatacyjnych – szpar, które zapewnią przestrzeń ok. 10 mm między panelem a ścianą, futryną, kolumną i innymi elementami konstrukcyjnymi. Brak styku jest potrzebny, by materiał mógł pracować – rozszerzać się, zmieniać objętość pod wpływem wilgoci i temperatury. W innym wypadku podłoga może się wybrzuszać.

Przy szczelinach dylatacyjnych, w miejscach, w których nie zamontowano listew sprawdzi się profil zakończeniowy np. przy drzwiach wejściowych, czy wyjściu na balkon bądź taras. Takie zadanie spełni m.in. profil zakończeniowy Meister typ 201 o długości 100 cm, który posiada specjalny, szeroki dolny element montażowy, ułatwiający bezpieczne zakotwiczenie pod podłogą.

Wybór i montaż profili podłogowych mogą zaważyć na ostatecznym wyglądzie wnętrza. Dlatego do tej kwestii warto podejść z precyzją, ale też kierować się dobrym smakiem. Właściwie dobrany profil doskonale sprawdzi się przy łączeniu drewnianej podłogi z laminowaną czy kamienną. Fakturę i wzór warto dobrać, kierując się zasadą spójności faktur. Można wybierać spośród profili błyszczących i matowych, a także imitujących drewno. Dzięki czemu z łatwością uzyska się efekt zamaskowania nie tylko szpary czy nierówności, ale nawet samego profilu.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop).

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.