image

Panele z V-fugą czy bez – czym są? Wady i zalety rozwiązań

Podłogi i panele podłogowe

Panele z V-fugą czy bez – czym są? Wady i zalety rozwiązań

Wybierając panele do wykończenia podłogi w danym wnętrzu, należy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Oczywiście ich rodzaj – laminowane, drewniane czy winylowe. Także na klasę użyteczności, sposób montażu klejowy bądź bezklejowy, a także dodatkowe technologie ochronne. Jeszcze innym aspektem nurtującym inwestorów i właścicieli mieszkań oraz domów jest obecność w panelach V-fugi oraz jej brak. Oto, wady i zalety tego rozwiązania.

Czym są panele z V-fugą?

Ale zanim o wadach i zaletach, najpierw wyjaśnijmy sobie – czym są panele z V-fugą. To deski poddane specjalistycznemu zabiegowi frezowania krawędzi, w wyniku którego po złączeniu dwóch paneli uzyskujemy fugę w kształcie litery V. Na rynku można spotkać się z produktami, frezowanymi wyłącznie wzdłuż na dwóch krawędziach. Dobrze wyglądają przy długich deskach podłogowych, które podkreślają głębię wnętrza. Jednak bardziej estetyczny i pożądany efekt zapewniają panele frezowane ze wszystkich – 4 stron. Zarówno po dłuższych krawędziach, jak i krótszych.

Panele z V-fugą są już niemal standardem, jednak część osób wciąż sięga po płaskie podłogi. Główna zaleta V-fug to wrażenie większej gustowności i estetyki posadzki. Dzięki subtelnym dołkom deski te odwzorowują parkiety wykończone prawdziwym drewnem i jeszcze bardziej wspierają np. laminaty w imitacji naturalnego dębu czy jesionu.

Poza tym, gdy z biegiem czasu wystąpi uniesienie paneli pod wpływem wilgoci, temperatury bądź nieodpowiedniego montażu, przy którym nie zastosowano dylatacji, dzięki V-fugom zniekształcenia będą nieco mniej widoczne, niż przy podłogach bez V-fugi.

Osoby, które rezygnują z paneli z V-fugami obawiają się najczęściej problemów z utrzymaniem czystości takiego podłoża. Pojawiają się często niesłuszne obawy, że w rowkach będzie zbierał się trudny do uprzątnięcia kurz, piasek i brud. Jednak nic bardziej mylnego. Regularne sprzątanie i mycie, jak w przypadku wszystkich innych podłóg w zupełności wystarcza, by właściwie oczyścić posadzkę z V-fugami.

Niemniej wybierając panele z V-fugami należy przyjrzeć się również ich mankamentom, które dla wielu mogą okazać się wadami. Osoby chodzące boso, muszą liczyć się z tym, że V-fugi będą delikatnie wyczuwalne pod stopami. Jeżeli w pomieszczeniu często dochodzi do modyfikacji ułożenia mebli, krzeseł czy stołów, podczas ich przesuwania fugi mogą szybciej się niszczyć.

Podobnie należy zwrócić uwagę na ilość używanej wody do mycia tego typu paneli. Powinno się dobrze wykręcić szmatkę bądź mopa, by nadmiar cieczy i płynu nie zebrał się w rowkach. Również, należy reagować, gdy na podłogę z V-fugami rozleje się napój i dokładnie wytrzeć powierzchnię.

Wady i zalety paneli z V-fugą i bez

V-fugi i mikro-fugi

Podłogi laminowane w jodełkę, winylowe i drewniane firmy Meister również wyposażone są w V-fugi oraz mikro-fugi. Ciekawym rozwiązaniem są panele układane w jodełkę MeisterDesign. laminate Edition M6, które na wszystkich krawędziach mają mikro-fugi. Klasyczne ułożenie takiej podłogi pozwala uzyskać elegancki, stylowy i jednocześnie nowoczesny wygląd.

Z kolei zwolennicy prawdziwego drewna, oczekujący autentycznego charakteru i atrakcyjnego wystroju wnętrza mogą zadowolić się podłogą drewnianą Lindura. Ta na dłuższych krawędziach posiada V-fugę, a na krótszych mikro-fugę nadając parkietowi naturalności i oryginalności.

Ponadto te produkty tworzymy w technologii wood powder, która zmienia prostą drewnianą podłogę w trwałą i innowacyjną.Proszek drzewny, będący mieszanką drzewnego włókna i różnych minerałów połączony z pozostałymi warstwami panelu w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem, zapewnia dodatkową trwałość i odporność. Wybór podłogi z V-fugami to kwestia indywidualna, ale w żadnym wypadku nie gorsza od powierzchni płaskich. Wręcz przeciwnie, w wielu domach i pomieszczeniach królują właśnie panele z V-fugą.

Powiązane wpisy blogowe

Najpopularniejsze wady i zalety podłogi drewnianej

Od lat marzysz o drewnianej podłodze, która nada Twojemu wnętrzu ciepły, naturalny klimat? Zastanawiasz się, jakiego producenta wybrać, by powierzchnia dobrze spełniała stojące przed nią zadania? Poniżej uwzględniamy wady i zalety wykorzystania drewnianych podłóg i podajemy nieco tańszą alternatywę.

Jakie panele podłogowe wybrać? Rodzaje i kryteria wyboru

Pokrycie podłogi panelami w domu bądź w firmie to doskonały pomysł. Na ten rodzaj posadzki decyduje się wielu inwestorów i właścicieli mieszkań. Rozwiązanie ma wiele zalet, które przyczyniają się do jego ogromnej popularności.

Podłoga Lindura – dlaczego warto zastosować ją zamiast płytek?

Podłogi wykonane z naturalnego drewna wyglądają niezwykle stylowo. Poza kwestią wizualną wyróżnia je wysoka trwałość. Nadają wnętrzom oryginalny charakter i sprawiają, że prezentują się one wyjątkowo elegancko. Zazwyczaj kładzie się je w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu.

Panele na schodach – jakie wybrać i o czym pamiętać w czasie montażu?

Podczas urządzania nowego lokum, jednym z elementów, który wymaga wykończenia, są schody. Występują nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach szeregowych oraz mieszkaniach dwupoziomowych. Jeśli pokrywasz powierzchnie w domu panelami, warto zamontować je także na schodach.

Panele laminowane – 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Największym marzeniem inwestorów są drewniane podłogi – kojarzą się z naturalnością, wytrzymałością i pięknem. Ne można zignorować ich oczywistych zalet, jednak nie zawsze będą najlepszym wyborem – mogą nie sprawdzić się na ogrzewaniu podłogowym, w miejscach wilgotnych.

Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu wykończenia podłogi jest montaż paneli laminowanych bądź drewnianych. Nic dziwnego, bo mają one wiele zalet i są niezwykle uniwersalne.

Panele wysokiej jakości – co to oznacza i jak wybrać?

Stając przed wyborem najlepszych paneli podłogowych, można kierować się oczywiście ceną. Z reguły im droższe, tym lepsze. Jednak jeśli cena istotnie wzrasta, a różnice między konkretnymi modelami podłóg są niewielkie, pojawia się dylemat, które panele wybrać.

Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór

Klasy ścieralności określa się dla różnego rodzaju produktów, materiałów, tekstyliów – również dla paneli podłogowych. To bardzo ważny parametr techniczny, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do domu.

Grubość paneli podłogowych – na co zwrócić uwagę i co wybrać?

Podłoga jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów pomieszczenia. Codziennie narażona jest na obciążenia i zabrudzenia. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest grubość.

Podłoga laminowana czy drewniana? Różnice, wady i zalety rozwiązań oraz wybór

Budujesz dom, bądź remontujesz pomieszczenia w swoim mieszkaniu i do wykończenia została ci jeszcze podłoga? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między laminatem a drewnianymi panelami, to z pewnością liczysz, że po odwiedzinach gości usłyszysz nie tylko przyjemne słowa.