Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi
Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop). Sprawdź, jak wyciszyć te odgłosy i zadbać o komfort oraz prywatność.
Izolacja akustyczna podłogi a jej rodzaje
Dźwięk ma naturę falową i rozchodzi się wokół swojego źródła, a napotykając przeszkody, odbija się od nich lub je przenika. Materiały izolujące dźwięk w budownictwie mają za zadanie pochwycić fale dźwiękowe i nie dopuścić do ich przenikania ani odbijania się. Szczególnie ważne jest to w blokach czy piętrowych domach. Izolacyjność akustyczna materiałów różni się jednak zależnie od ich rodzaju oraz cech fizycznych:
- materiały ciężkie lepiej izolują dźwięk niż lekkie
- elastyczne materiały lepiej izolują dźwięk niż sztywne
- gładkie powierzchnie bardziej efektywnie odbijają dźwięki.
Jeśli chodzi o izolację akustyczną podłogi, grubość nie zawsze ma znaczenie, jak mogłoby się wydawać. Ważniejsza bywa np. sprężystość materiału – odpowiednie maty o stosunkowo małej grubości, bo osiągające tylko do 5 mm, doskonale izolują dźwięk.
Ponadto izolacja akustyczna podłogi pływającej uważana jest za niższą – takie posadzki trzeba wzmacniać dodatkowymi warstwami izolującymi. Warto jednak sprawdzać każdą podłogę pod tym kątem. Zaawansowane technologie stosowane przez producentów pozwalają bowiem na coraz więcej. Tak jest, chociażby z podłogami MeisterDesign.comfort o grubości jedynie 9 mm, wzbogaconymi o dodatkowe warstwy korka, który pomaga wyciszyć pomieszczenie.
Drewno charakteryzuje się najlepszą izolacją akustyczną. Wpływa na to fakt, że jest ciężkim i elastycznym materiałem, co polepsza jego izolacyjność akustyczną. Po upuszczeniu przedmiotu na podłogę drewnianą przekształca ona energię uderzenia w ciepło, dzięki czemu nie tylko wycisza wnętrze, ale też zatrzymuje falę dźwiękową przed wydostaniem się poza nie.
W naszej ofercie znajduje się MeisterParquet.longlife, drewniana podłoga, która wzbogacona jest o dodatkowe warstwy, jak np. płyta HDF. Dzięki temu naturalne właściwości drewna są wyższe nawet o 50%, a to jeszcze lepiej niweluje wibracje, pochłania hałasy i wycisza wnętrze.
Większość podłóg laminowanych ma niestety gorsze parametry od podłóg z drewna, ponieważ ich gładkie powierzchnie przedłużają pogłos. Oznacza to, że fala dźwiękowa odbija się od nich aż do wygaśnięcia. Zanim jednak to nastąpi, osoby wewnątrz pomieszczenia mogą odczuwać dyskomfort.
W celu utrzymania wśród klientów komfortu akustycznego stworzyliśmy podłogi MeisterDesign.laminate. Są one grubsze i cięższe niż typowe panele laminowane. Niektóre z modeli wzbogaciliśmy też o dodatkową warstwę amortyzującą z mieszanki mineralnej PUR – dzięki niej poziom hałasu zmniejsza się poprzez mocny i trwały kontakt z podłożem.
Podłogi drewniane i laminowane – akustyka lepsza od innych
Jak wyciszyć podłogę?
Na wyciszenie podłogi decydują się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Chcą w ten sposób zapewnić sobie prywatność, ale też wygłuszyć hałasy dobiegające z niższych kondygnacji. Najlepszymi sposobami wygłuszenia podłóg są:
- podkład poliuretanowo-mineralny – podnosi on nie tylko komfort akustyczny, ale też trwałość podłóg dzięki wytrzymałości na nacisk.
- podkład z ekstradowanego polistyrenu – doskonały pod panele i podłogi drewniane, odporny na wilgoć i łatwy w montażu.
- podkład z polietylenu o dużej gęstości – ma niski opór cieplny, dzięki czemu nadaje się naogrzewanie podłogowe. Redukuje jednak bardziej dźwięki odbite, niż uderzeniowe.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniej podłogi i ewentualnego podkładu powinien być uzależniony od warunków w danym pomieszczeniu. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy sprawdzą, jak wygląda pomieszczenie i jakie rozwiązania będą do niego najlepsze. Zagwarantuje to dobrą izolację i obniży koszty, które może generować potrzeba zmiany zastosowanych środków zaradczych.