Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop). Sprawdź, jak wyciszyć te odgłosy i zadbać o komfort oraz prywatność.

Izolacja akustyczna podłogi a jej rodzaje

Dźwięk ma naturę falową i rozchodzi się wokół swojego źródła, a napotykając przeszkody, odbija się od nich lub je przenika. Materiały izolujące dźwięk w budownictwie mają za zadanie pochwycić fale dźwiękowe i nie dopuścić do ich przenikania ani odbijania się. Szczególnie ważne jest to w blokach czy piętrowych domach. Izolacyjność akustyczna materiałów różni się jednak zależnie od ich rodzaju oraz cech fizycznych:

  • materiały ciężkie lepiej izolują dźwięk niż lekkie
  • elastyczne materiały lepiej izolują dźwięk niż sztywne
  • gładkie powierzchnie bardziej efektywnie odbijają dźwięki.

 

Jeśli chodzi o izolację akustyczną podłogi, grubość nie zawsze ma znaczenie, jak mogłoby się wydawać. Ważniejsza bywa np. sprężystość materiału – odpowiednie maty o stosunkowo małej grubości, bo osiągające tylko do 5 mm, doskonale izolują dźwięk.

Ponadto izolacja akustyczna podłogi pływającej uważana jest za niższą – takie posadzki trzeba wzmacniać dodatkowymi warstwami izolującymi. Warto jednak sprawdzać każdą podłogę pod tym kątem. Zaawansowane technologie stosowane przez producentów pozwalają bowiem na coraz więcej. Tak jest, chociażby z podłogami MeisterDesign.comfort o grubości jedynie 9 mm, wzbogaconymi o dodatkowe warstwy korka, który pomaga wyciszyć pomieszczenie.

Drewno charakteryzuje się najlepszą izolacją akustyczną. Wpływa na to fakt, że jest ciężkim i elastycznym materiałem, co polepsza jego izolacyjność akustyczną. Po upuszczeniu przedmiotu na podłogę drewnianą przekształca ona energię uderzenia w ciepło, dzięki czemu nie tylko wycisza wnętrze, ale też zatrzymuje falę dźwiękową przed wydostaniem się poza nie.

W naszej ofercie znajduje się MeisterParquet.longlife, drewniana podłoga, która wzbogacona jest o dodatkowe warstwy, jak np. płyta HDF. Dzięki temu naturalne właściwości drewna są wyższe nawet o 50%, a to jeszcze lepiej niweluje wibracje, pochłania hałasy i wycisza wnętrze.

Większość podłóg laminowanych ma niestety gorsze parametry od podłóg z drewna, ponieważ ich gładkie powierzchnie przedłużają pogłos. Oznacza to, że fala dźwiękowa odbija się od nich aż do wygaśnięcia. Zanim jednak to nastąpi, osoby wewnątrz pomieszczenia mogą odczuwać dyskomfort.

W celu utrzymania wśród klientów komfortu akustycznego stworzyliśmy podłogi MeisterDesign.laminate. Są one grubsze i cięższe niż typowe panele laminowane. Niektóre z modeli wzbogaciliśmy też o dodatkową warstwę amortyzującą z mieszanki mineralnej PUR – dzięki niej poziom hałasu zmniejsza się poprzez mocny i trwały kontakt z podłożem.

Podłogi drewniane i laminowane – akustyka lepsza od innych

Jak wyciszyć podłogę?

Na wyciszenie podłogi decydują się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Chcą w ten sposób zapewnić sobie prywatność, ale też wygłuszyć hałasy dobiegające z niższych kondygnacji. Najlepszymi sposobami wygłuszenia podłóg są:

  • podkład poliuretanowo-mineralny – podnosi on nie tylko komfort akustyczny, ale też trwałość podłóg dzięki wytrzymałości na nacisk.
  • podkład z ekstradowanego polistyrenu – doskonały pod panele i podłogi drewniane, odporny na wilgoć i łatwy w montażu.
  • podkład z polietylenu o dużej gęstości – ma niski opór cieplny, dzięki czemu nadaje się naogrzewanie podłogowe. Redukuje jednak bardziej dźwięki odbite, niż uderzeniowe.

Podsumowanie 

Wybór odpowiedniej podłogi i ewentualnego podkładu powinien być uzależniony od warunków w danym pomieszczeniu. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy sprawdzą, jak wygląda pomieszczenie i jakie rozwiązania będą do niego najlepsze. Zagwarantuje to dobrą izolację i obniży koszty, które może generować potrzeba zmiany zastosowanych środków zaradczych.

Powiązane wpisy blogowe

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać.