Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop). Sprawdź, jak wyciszyć te odgłosy i zadbać o komfort oraz prywatność.

Izolacja akustyczna podłogi a jej rodzaje

Dźwięk ma naturę falową i rozchodzi się wokół swojego źródła, a napotykając przeszkody, odbija się od nich lub je przenika. Materiały izolujące dźwięk w budownictwie mają za zadanie pochwycić fale dźwiękowe i nie dopuścić do ich przenikania ani odbijania się. Szczególnie ważne jest to w blokach czy piętrowych domach. Izolacyjność akustyczna materiałów różni się jednak zależnie od ich rodzaju oraz cech fizycznych:

  • materiały ciężkie lepiej izolują dźwięk niż lekkie
  • elastyczne materiały lepiej izolują dźwięk niż sztywne
  • gładkie powierzchnie bardziej efektywnie odbijają dźwięki.

 

Jeśli chodzi o izolację akustyczną podłogi, grubość nie zawsze ma znaczenie, jak mogłoby się wydawać. Ważniejsza bywa np. sprężystość materiału – odpowiednie maty o stosunkowo małej grubości, bo osiągające tylko do 5 mm, doskonale izolują dźwięk.

Ponadto izolacja akustyczna podłogi pływającej uważana jest za niższą – takie posadzki trzeba wzmacniać dodatkowymi warstwami izolującymi. Warto jednak sprawdzać każdą podłogę pod tym kątem. Zaawansowane technologie stosowane przez producentów pozwalają bowiem na coraz więcej. Tak jest, chociażby z podłogami MeisterDesign.comfort o grubości jedynie 9 mm, wzbogaconymi o dodatkowe warstwy korka, który pomaga wyciszyć pomieszczenie.

Drewno charakteryzuje się najlepszą izolacją akustyczną. Wpływa na to fakt, że jest ciężkim i elastycznym materiałem, co polepsza jego izolacyjność akustyczną. Po upuszczeniu przedmiotu na podłogę drewnianą przekształca ona energię uderzenia w ciepło, dzięki czemu nie tylko wycisza wnętrze, ale też zatrzymuje falę dźwiękową przed wydostaniem się poza nie.

W naszej ofercie znajduje się MeisterParquet.longlife, drewniana podłoga, która wzbogacona jest o dodatkowe warstwy, jak np. płyta HDF. Dzięki temu naturalne właściwości drewna są wyższe nawet o 50%, a to jeszcze lepiej niweluje wibracje, pochłania hałasy i wycisza wnętrze.

Większość podłóg laminowanych ma niestety gorsze parametry od podłóg z drewna, ponieważ ich gładkie powierzchnie przedłużają pogłos. Oznacza to, że fala dźwiękowa odbija się od nich aż do wygaśnięcia. Zanim jednak to nastąpi, osoby wewnątrz pomieszczenia mogą odczuwać dyskomfort.

W celu utrzymania wśród klientów komfortu akustycznego stworzyliśmy podłogi MeisterDesign.laminate. Są one grubsze i cięższe niż typowe panele laminowane. Niektóre z modeli wzbogaciliśmy też o dodatkową warstwę amortyzującą z mieszanki mineralnej PUR – dzięki niej poziom hałasu zmniejsza się poprzez mocny i trwały kontakt z podłożem.

Podłogi drewniane i laminowane – akustyka lepsza od innych

Jak wyciszyć podłogę?

Na wyciszenie podłogi decydują się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Chcą w ten sposób zapewnić sobie prywatność, ale też wygłuszyć hałasy dobiegające z niższych kondygnacji. Najlepszymi sposobami wygłuszenia podłóg są:

  • podkład poliuretanowo-mineralny – podnosi on nie tylko komfort akustyczny, ale też trwałość podłóg dzięki wytrzymałości na nacisk.
  • podkład z ekstradowanego polistyrenu – doskonały pod panele i podłogi drewniane, odporny na wilgoć i łatwy w montażu.
  • podkład z polietylenu o dużej gęstości – ma niski opór cieplny, dzięki czemu nadaje się naogrzewanie podłogowe. Redukuje jednak bardziej dźwięki odbite, niż uderzeniowe.

Podsumowanie 

Wybór odpowiedniej podłogi i ewentualnego podkładu powinien być uzależniony od warunków w danym pomieszczeniu. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy sprawdzą, jak wygląda pomieszczenie i jakie rozwiązania będą do niego najlepsze. Zagwarantuje to dobrą izolację i obniży koszty, które może generować potrzeba zmiany zastosowanych środków zaradczych.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Montaż paneli na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Perfekcyjne wygładzanie ścian, ich szlifowanie, a później malowanie to prace czasochłonne, a także niezwykle brudzące. Dlatego część właścicieli mieszkań decyduje się na zakrycie nierówności i innych mankamentów poprzez zamontowanie na ścianach paneli.

Profile podłogowe – rodzaje i funkcje

Montaż podłogi laminowanej, drewnianej czy winylowej jest dopiero połową sukcesu. Kolejna część to właściwe wykończenie parkietu listwami, narożnikami i profilami podłogowymi. Te ostatnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ostatecznym estetycznym wyglądzie pomieszczenia.

Podłogi winylowe — o czym pamiętać, aby uniknąć błędów w czasie ich układania?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest łatwość ich montażu. Z tą powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz. Jednak podczas układania podłogi winylowej można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na wizualny efekt.

Kładzenie paneli podłogowych – popularne błędy i sposoby na ich uniknięcie

Układania paneli podłogowych dziś może podjąć się w zasadzie każdy. Nowej generacji podłogi są tworzone w systemie na klik, co istotnie ułatwia ich montaż. Z kolei korzystanie z dołączonej do desek instrukcji sprawia, iż cały proces staje się jeszcze łatwiejszy.

Gdzie i jak ułożyć panele w jodełkę?

Układanie paneli w jodełkę to chętnie wybierany sposób montażu paneli od lat. Choć kojarzy się z klasycznymi, epokowymi wnętrzami to dziś często jodełkę układa się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im klasy i oryginalnego charakteru.

Jak obliczyć koszt położenia podłogi?

Położenie podłogi wiąże się z nie lada wydatkiem. Na całkowitą cenę remontu składają się nie tylko zakup paneli czy wykonanie usługi ich montażu. Niezwykle ważne jest najpierw usunięcie starej powierzchni i przygotowanie jej do wykonania prac.

Jak połączyć panele podłogowe z płytkami – metody i praktyczne wskazówki

Podczas budowy domu czy remontu planuje się rozmieszczenie podłóg na całej przestrzeni mieszkalnej. Plan dotyczy też ich rodzajów i funkcji, które będą pełnić – w jednym pokoju będzie ogrzewanie podłogowe, w innym znajdą się cienkie panele winylowe.