image

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Montaż podłóg

Jak wyciszyć hałas kroków i dźwięki uderzeniowe? Sposoby na izolację akustyczną podłogi

Dźwięki, które wpływają na komfort korzystania z wnętrz, dzielą się na dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, uderzeniowe zaś powstają w wyniku pobudzenia drgań materiału podczas jego użytkowania (np. podłoga, strop). Sprawdź, jak wyciszyć te odgłosy i zadbać o komfort oraz prywatność.

Izolacja akustyczna podłogi a jej rodzaje

Dźwięk ma naturę falową i rozchodzi się wokół swojego źródła, a napotykając przeszkody, odbija się od nich lub je przenika. Materiały izolujące dźwięk w budownictwie mają za zadanie pochwycić fale dźwiękowe i nie dopuścić do ich przenikania ani odbijania się. Szczególnie ważne jest to w blokach czy piętrowych domach. Izolacyjność akustyczna materiałów różni się jednak zależnie od ich rodzaju oraz cech fizycznych:

  • materiały ciężkie lepiej izolują dźwięk niż lekkie
  • elastyczne materiały lepiej izolują dźwięk niż sztywne
  • gładkie powierzchnie bardziej efektywnie odbijają dźwięki.

 

Jeśli chodzi o izolację akustyczną podłogi, grubość nie zawsze ma znaczenie, jak mogłoby się wydawać. Ważniejsza bywa np. sprężystość materiału – odpowiednie maty o stosunkowo małej grubości, bo osiągające tylko do 5 mm, doskonale izolują dźwięk.

Ponadto izolacja akustyczna podłogi pływającej uważana jest za niższą – takie posadzki trzeba wzmacniać dodatkowymi warstwami izolującymi. Warto jednak sprawdzać każdą podłogę pod tym kątem. Zaawansowane technologie stosowane przez producentów pozwalają bowiem na coraz więcej. Tak jest, chociażby z podłogami MeisterDesign.comfort o grubości jedynie 9 mm, wzbogaconymi o dodatkowe warstwy korka, który pomaga wyciszyć pomieszczenie.

Drewno charakteryzuje się najlepszą izolacją akustyczną. Wpływa na to fakt, że jest ciężkim i elastycznym materiałem, co polepsza jego izolacyjność akustyczną. Po upuszczeniu przedmiotu na podłogę drewnianą przekształca ona energię uderzenia w ciepło, dzięki czemu nie tylko wycisza wnętrze, ale też zatrzymuje falę dźwiękową przed wydostaniem się poza nie.

W naszej ofercie znajduje się MeisterParquet.longlife, drewniana podłoga, która wzbogacona jest o dodatkowe warstwy, jak np. płyta HDF. Dzięki temu naturalne właściwości drewna są wyższe nawet o 50%, a to jeszcze lepiej niweluje wibracje, pochłania hałasy i wycisza wnętrze.

Większość podłóg laminowanych ma niestety gorsze parametry od podłóg z drewna, ponieważ ich gładkie powierzchnie przedłużają pogłos. Oznacza to, że fala dźwiękowa odbija się od nich aż do wygaśnięcia. Zanim jednak to nastąpi, osoby wewnątrz pomieszczenia mogą odczuwać dyskomfort.

W celu utrzymania wśród klientów komfortu akustycznego stworzyliśmy podłogi MeisterDesign.laminate. Są one grubsze i cięższe niż typowe panele laminowane. Niektóre z modeli wzbogaciliśmy też o dodatkową warstwę amortyzującą z mieszanki mineralnej PUR – dzięki niej poziom hałasu zmniejsza się poprzez mocny i trwały kontakt z podłożem.

Podłogi drewniane i laminowane – akustyka lepsza od innych

Jak wyciszyć podłogę?

Na wyciszenie podłogi decydują się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Chcą w ten sposób zapewnić sobie prywatność, ale też wygłuszyć hałasy dobiegające z niższych kondygnacji. Najlepszymi sposobami wygłuszenia podłóg są:

  • podkład poliuretanowo-mineralny – podnosi on nie tylko komfort akustyczny, ale też trwałość podłóg dzięki wytrzymałości na nacisk.
  • podkład z ekstradowanego polistyrenu – doskonały pod panele i podłogi drewniane, odporny na wilgoć i łatwy w montażu.
  • podkład z polietylenu o dużej gęstości – ma niski opór cieplny, dzięki czemu nadaje się naogrzewanie podłogowe. Redukuje jednak bardziej dźwięki odbite, niż uderzeniowe.

Podsumowanie 

Wybór odpowiedniej podłogi i ewentualnego podkładu powinien być uzależniony od warunków w danym pomieszczeniu. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy sprawdzą, jak wygląda pomieszczenie i jakie rozwiązania będą do niego najlepsze. Zagwarantuje to dobrą izolację i obniży koszty, które może generować potrzeba zmiany zastosowanych środków zaradczych.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.