image

Podłoga laminowana czy drewniana? Różnice, wady i zalety rozwiązań oraz wybór

Podłogi i panele podłogowe

Podłoga laminowana czy drewniana? Różnice, wady i zalety rozwiązań oraz wybór

Budujesz dom, bądź remontujesz pomieszczenia w swoim mieszkaniu i do wykończenia została ci jeszcze podłoga? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między laminatem a drewnianymi panelami, to z pewnością liczysz, że po odwiedzinach gości usłyszysz nie tylko przyjemne słowa „masz bardzo ładny dom”, lecz liczysz też na brak zarysowań i komfort użytkowania. Zanim się zdecydujesz, poznaj różnice, wady oraz zalety podłóg laminowanych i drewnianych.

Podłoga laminowana a drewniana – różnice

Między podłogą drewnianą a laminowaną jest wiele różnic. Główną z nich jest użyty do produkcji materiał, a także projekt konstrukcji. Trzonem tych pierwszych jest oczywiście warstwa z naturalnego drewna, jednak powłok jest znacznie więcej, by właściwie zabezpieczyć podłoże i sprawić użytkownikom, jak największy komfort. Z kolei w laminatach rdzeniem jest płyta HDF, ale istotny jest też laminowany papier, imitujący swym wzorem m.in. drewno.

Choć panele laminowane coraz wiarygodniej odtwarzają wygląd drewnianych podłóg, to dla jednych niestety, a dla drugich stety – nimi nie są. Zwolennicy spektakularnego wyglądu wnętrza mogą być więc zawiedzeni niewystarczająco naturalną fakturą. Jednak osobom, które stawiają na trwałość i niskie koszty w zupełności wystarczy laminat.

W tym momencie pora przejść do wynikających z tych różnic wad oraz zalet jednych z najpopularniejszych podłóg na rynku. Wciąż rozwiązaniem, które króluje w wielu domach są panele laminowane. Czy to oznacza, że mają więcej zalet niż drewno? Zależy. Cecha, która jest zaletą dla zwolenników laminatu, będzie wadą dla wielbicieli drewna.

Podłoga laminowana i drewniana – wady oraz zalety

Podłoga laminowana i drewniana – cena

Cena to bardzo często czynnik decydujący o tym, że inwestorzy, właściciele domów i mieszkań decydują się na wybór podłogi laminowanej. Jest ona o wiele tańsza, niż panele drewniane. Oczywiście koszt jednego i drugiego produktu zależny jest od jakości jego wykonania, a także w przypadku parkietów drewnianych użytego do wyrobu desek rodzaju i klasy drewna. Innych cen należy się spodziewać w przypadku luksusowych podłóg drewnianych z jatoby czy merabu, a innych z rodzimych gatunków drzew – dębu, buku czy jesionu.

Niemniej nie sam materiał wpływa na ostateczną niższą cenę podłóg laminowanych. Istotny w tym aspekcie jest też sposób montażu paneli. Przy laminatach nie trzeba być żadnym fachowcem, wystarczy przeczytać instrukcję i postępować według wskazówek producenta. Podłogi MeisterDesign. laminate wyposażone są w innowacyjny i intuicyjny system łączenia MasterclickPlus. To technika zapięcia zamków, która sprawia, że każdy może samodzielnie zainstalować deski bez użycia kleju.

W przypadku podłóg drewnianych coraz więcej producentów też umożliwia montaż na klik, zwany pływającym. Niemniej w przypadku braku takiego systemu konieczna jest instalacja na legarach za pomocą gwoździ oraz przy użyciu kleju. Podłogi drewniane Meister Lindura mają właśnie tę przewagę, że również montowane są w systemie MasterclickPlus.

Niewątpliwą zaletą podłóg laminowanych jest ich większa wytrzymałość i trwałość, niż w przypadku podłóg drewnianych. Właściwie dobrane i sprasowane pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia warstwy gwarantują wyjątkowo odporne i solidne podłoże. Nie oznacza to oczywiście, że drewniane panele natychmiast się niszczą.

Jednak pod tym względem na ogół lepiej wypada laminat. Niemniej podłogi Meister Lindura są wyjątkowe pod względem odporności dzięki zastosowanej technologii wood powder. Dodatek drzewnego proszku z minerałami połączony z warstwą prawdziwego drewna i środkową płytą HDF tworzy deski niezwykle odporne na nacisk, trwałe i ciepłe dla stóp.

W tych wypadkach wszystko jest też uzależnione od jakości i sposobu wykonania paneli. Warto zwrócić uwagę na to, by deski laminowane nie były cieńsze niż 7 mm – im grubsze będą, tym lepiej. W tego typu produktach Meister można odnaleźć kolekcje idealne do pomieszczeń mieszkalnych o grubości 8 mm, a także do bardziej wymagających przestrzeni – 10 i 12 mm. Wyposażone są dodatkowo w technologię AquaSafe+ oraz impregnację krawędzi AquaStop, zapewniając kompleksową ochronę przed wilgocią.

Panele laminowane i drewniane – trwałość

Podłoga laminowana i drewniana – izolacja termiczna

Z kolei wadą podłóg laminowanych dla wielu może okazać się brak izolacji termicznej. To szczególnie ważna kwestia w przypadkach wykańczania pomieszczeń, domów z ogrzewaniem podłogowym. Producenci na ogół na opakowaniach podają informację, czy zalecają, by kłaść swoje deski na ogrzewaniu podłogowym. Warto zwrócić jednak uwagę, że laminaty nie mają takich właściwości izolacyjnych, jak drewno. Dlatego po położeniu na ogrzewaniu raczej nie będą ciepłe w dotyku.

Z kolei panele drewniane sprawdzą się w takich sytuacjach i wykażą się nawet swymi właściwościami ekologicznymi pod kątem wsparcia oszczędzania energii. W podłogach Meister Lindura specjalna struktura w połączeniu z podkładem MEISTER-Silence zapewnia szczególnie niski opór ciepła ok. 0,084 m2 K/W, co gwarantuje, że dom staje się wyjątkowo ciepły.

Twój dom, twój wybór podłogi

Wybór podłogi do domu, mieszkania czy dla powierzchni użytku publicznego to bardzo osobista kwestia. Zależna od budżetu osoby czy firmy, ale także od indywidualnych preferencji. Warto jednak zadać sobie pytania:

  • Jak wysoki będzie poziom eksploatacji w miejscu instalacji podłogi?
  • Czy wystrój i powaga miejsca oraz finanse pozwalają na zakup bardziej wyrafinowanych drewnianych produktów?
  • Jak ważna jest izolacja termiczna i czy w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe?
  • Czy stać nas na zlecenie montażu osobom trzecim, czy mamy czas na samodzielne łączenie desek?

 

Bez względu na to, na jaką podłogę ostatecznie się zdecydujemy, warto wybierać panele laminowane i drewniane od sprawdzonych oraz solidnych producentów, takich, którzy poza zwykłym produktem zapewnią również dodatkowe technologie ochronne i poprawiające komfort użytkowania. W Meister jesteśmy pewni jakości naszych podłóg, dlatego dajemy na nie wyjątkowo długie gwarancje.

Powiązane wpisy blogowe

Najpopularniejsze wady i zalety podłogi drewnianej

Od lat marzysz o drewnianej podłodze, która nada Twojemu wnętrzu ciepły, naturalny klimat? Zastanawiasz się, jakiego producenta wybrać, by powierzchnia dobrze spełniała stojące przed nią zadania? Poniżej uwzględniamy wady i zalety wykorzystania drewnianych podłóg i podajemy nieco tańszą alternatywę.

Jakie panele podłogowe wybrać? Rodzaje i kryteria wyboru

Pokrycie podłogi panelami w domu bądź w firmie to doskonały pomysł. Na ten rodzaj posadzki decyduje się wielu inwestorów i właścicieli mieszkań. Rozwiązanie ma wiele zalet, które przyczyniają się do jego ogromnej popularności.

Podłoga Lindura – dlaczego warto zastosować ją zamiast płytek?

Podłogi wykonane z naturalnego drewna wyglądają niezwykle stylowo. Poza kwestią wizualną wyróżnia je wysoka trwałość. Nadają wnętrzom oryginalny charakter i sprawiają, że prezentują się one wyjątkowo elegancko. Zazwyczaj kładzie się je w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu.

Panele na schodach – jakie wybrać i o czym pamiętać w czasie montażu?

Podczas urządzania nowego lokum, jednym z elementów, który wymaga wykończenia, są schody. Występują nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach szeregowych oraz mieszkaniach dwupoziomowych. Jeśli pokrywasz powierzchnie w domu panelami, warto zamontować je także na schodach.

Panele laminowane – 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Największym marzeniem inwestorów są drewniane podłogi – kojarzą się z naturalnością, wytrzymałością i pięknem. Ne można zignorować ich oczywistych zalet, jednak nie zawsze będą najlepszym wyborem – mogą nie sprawdzić się na ogrzewaniu podłogowym, w miejscach wilgotnych.

Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu wykończenia podłogi jest montaż paneli laminowanych bądź drewnianych. Nic dziwnego, bo mają one wiele zalet i są niezwykle uniwersalne.

Panele wysokiej jakości – co to oznacza i jak wybrać?

Stając przed wyborem najlepszych paneli podłogowych, można kierować się oczywiście ceną. Z reguły im droższe, tym lepsze. Jednak jeśli cena istotnie wzrasta, a różnice między konkretnymi modelami podłóg są niewielkie, pojawia się dylemat, które panele wybrać.

Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór

Klasy ścieralności określa się dla różnego rodzaju produktów, materiałów, tekstyliów – również dla paneli podłogowych. To bardzo ważny parametr techniczny, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do domu.

Grubość paneli podłogowych – na co zwrócić uwagę i co wybrać?

Podłoga jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów pomieszczenia. Codziennie narażona jest na obciążenia i zabrudzenia. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest grubość.

Panele z V-fugą czy bez – czym są? Wady i zalety rozwiązań

Wybierając panele do wykończenia podłogi w danym wnętrzu, należy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Oczywiście ich rodzaj – laminowane, drewniane czy winylowe.