image

Podłoga w stylu hampton – jaką odgrywa rolę i jaką wybrać?

Marzy Ci się mieszkanie w stylu luksusowej, nadmorskiej willi, rodem z kurortów w Long Island? Uwielbiasz turkus i masywne meble, a podczas wieczornych seansów zachwycasz się mieszkaniami tytułowych Grace and Frankie? To znaczy, że styl hampton stworzono właśnie dla Ciebie! Poniżej podpowiadamy, jak wyglądał na początku, za co pokochali go projektanci i jak wykończyć podłogę w stylu hampton, by pięknie podkreślała charakter wnętrza.

Trochę historii – jak powstał styl hampton?

Styl hampton wywodzi się z północno-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam znajduje się The Hamptons – grupa miasteczek nadmorskich, które co roku przyciągają do Long Island rzesze turystów z całego świata.

Z czasem zyskał ogromną popularność w innych krajach – mieszkania w stylu hampton zaczęły pojawiać się w niemal każdej części świata. Projektanci pokochali ten styl, bawili się nim i modyfikowali go, dostosowując aranżacje do realiów poszczególnych krajów. Starali się w ten sposób jak najlepiej odtworzyć klimat nadmorskich miejscowości Stanów Zjednoczonych.

Miało być ekskluzywnie i z rozmachem. Z czasem ten wyjątkowy, marynistyczny styl ewoluował, przybierając nieco bardziej nowoczesne formy. Na czym dzisiaj polega urządzanie wnętrz w stylu hampton?

Wnętrza w stylu hampton na pierwszy rzut oka wyglądają jak luksusowy pensjonat przy plaży, idealny na letni urlop. Dokładnie w takiej willi mieszkają bohaterki popularnego serialu „Grace and Frankie”. Duża przestrzeń, jasne kolory i ogromne okna, przez które do wnętrza dostaje się mnóstwo światła – to elementy, które najbardziej przykuwają oko. A do tego wielka kanapa, na widok której od razu masz ochotę się odprężyć!

Wnętrze hampton to eleganckie, a jednocześnie bardzo przytulne pomieszczenie z akcentami marynistycznymi. Jasne kolory ścian i mebli są przełamane poduszkami w granatowe paski i nadmorskimi pejzażami na ścianach. Efekt jest elegancki i naturalny.

Nie można zapomnieć o wygodzie – to ona odgrywa kluczową rolę w stylu hampton. Każdy element wystroju wnętrza sprzyja odpoczynkowi, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Stąd właśnie spokojna, neutralna kolorystyka. W przypadku hampton bazuje się na barwach ziemi – w aranżacjach najczęściej wykorzystywane są biel, krem, beże, brązy, szarości oraz błękit. Taka paleta barw bezpośrednio odwołuje się do nadmorskich krajobrazów.

We wnętrzach hampton znajdują się duże i wygodne meble – głównie sofy, fotele, leżanki i narożniki. Często można zauważyć eleganckie, drewniane krzesła. Nie brakuje też szlachetnych surowców, takich jak marmur lub mosiądz. U dołu ścian montuje się uniwersalne białe listwy przypodłogowe, które podnoszą walory estetyczne pomieszczenia. A jak wygląda podłoga w stylu hampton?

W stylu hampton – naturalnie i ze smakiem

Styl hampton – podłoga z drewna

Drewno to podstawowy materiał wykończeniowy, wykorzystywany we wnętrzach urządzonych w stylu hampton. Nie inaczej jest w przypadku podłogi.

Klasyczna podłoga w stylu hampton jest wykonana z wysokiej jakości drewna. Najczęściej wybiera się jasne odcienie, choć współcześni projektanci nie stronią od aranżacji opartych na kontraście. Drewniana podłoga w kolorze ciemnobrązowym będzie interesującym tłem dla białych ścian oraz jasnych mebli i dodatków. Szary parkiet z kolei pięknie podkreśli marynistyczne akcenty, z którymi, notabene, nie warto przesadzać. Jeśli zaś chodzi o formę, pięknie będzie prezentować się jodełka. W przypadku kolekcji Meister najlepszym wyborem będzie podłoga drewniana PS 500. Alternatywnie może zastąpić ją tańsze rozwiązanie – kolekcja M6 paneli laminowanych. By uniknąć błędnych decyzji przy wyborze podłogi, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak rozpoznać panele wysokiej jakości.

Na podłodze w stylu hampton zwykle nie kładzie się dodatkowych elementów dekoracyjnych – dywany czy wykładziny to rzadkość. Czasem jednak w aranżacjach projektantów pojawiają się niewielkie dywaniki w naturalnych odcieniach. Można położyć je pod sofą, stolikiem kawowym lub fotelem, co wizualnie ociepli wnętrze.

Styl hampton – podłoga to nie wszystko

Drewniana podłoga to wyłącznie baza dla pomieszczeń urządzanych w styl hampton. Na kompletną aranżację składa się znacznie więcej elementów. To m.in. meble, dodatki i kolorystyka. Ogromne, miękkie sofy, wiklinowe fotele i bawełniane pledy zapewniają mieszkańcom maksimum wygody, a ozdobne akcesoria nadają przytulny klimat, pełen naturalności i ciepła.

Tym, co wyróżnia styl hampton, jest wykorzystanie przestrzeni. W większości aranżacji można zauważyć wielkometrażowe salony oraz kuchnie z wyspą, płynnie przechodzące w jadalnie. Z kolei podłoga w stylu hampton jest z reguły dość pusta. Takie przestronne pomieszczenia w połączeniu z drewnianymi meblami mają dawać wrażenie luksusu i stonowanej elegancji.

Podsumowując, do najważniejszych cech, które wyróżniają styl hampton, należą:

  • duża przestrzeń
  • jasny wystrój
  • neutralne odcienie
  • drewniane meble
  • duża, miękka sofa z poduszkami
  • drewniane podłogi
  • wiklinowe fotele
  • bawełniane dodatki (poszewki, koce, pledy)
  • kosze z trawy morskiej
  • składane okiennice.

Pomieszczenia w stylu hampton pozwalają nie tylko zachwycać się nadmorskim designem, ale i efektywnie wypocząć. Duże meble zapewniają poczucie komfortu, a eleganckie dodatki budują wyjątkowy, wakacyjny klimat. Wszystko razem daje spójny efekt, odzwierciedlający ekskluzywne wille, rodem z Long Island!

Powiązane wpisy blogowe

Jak wybrać panele do salonu? – sposoby i możliwości doboru

Decyzja o wyborze paneli do salonu nie powinna być podjęta pochopnie. To bardzo prezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości, ale jednocześnie jeden z najbardziej eksploatowanych pokoi. W związku z tym podłoga musi być wytrzymała, solidna i odporna na zarysowania.

Jaką podłogę dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem – inspiracje i zasady doboru

Biała kuchnia z drewnianymi elementami wygląda nowocześnie i harmonijnie. Jasny kolor mebli optycznie rozjaśnia pomieszczenie, a drewniane blaty subtelnie ocieplają wystrój wnętrza. Co więcej, takie zestawienie pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych – także pod względem doboru podłogi.

Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę?

3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi

Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe?

Gdzie sprawdzą się panele imitujące kamień lub beton? Inspiracje i wskazówki

Przez wiele lat inwestorzy decydowali się przede wszystkim na panele imitujące drewno. Pasują one bowiem do niemal każdego wnętrza i wprowadzają atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Odpowiadając na współczesne trendy w aranżacji wnętrz, producenci wprowadzają panele imitujące kamień i beton.

Jak i z czym zestawiać panele w kolorze dębu? Przykłady aranżacji

O podłogach wykonanych z naturalnego drewna marzy wiele osób. Niestety są one dość drogie i podatne na odkształcenia. Nowoczesne panele laminowane stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych dębowych desek.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje

Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa?

Łazienki biało-drewniane – 5 inspiracji

Biel i drewno stanowią jedno z najmodniejszych połączeń w aranżacjach łazienek. Pomieszczenia urządzone z ich zastosowaniem wyglądają świeżo, estetycznie i bardzo nowocześnie. W zależności od wykorzystanych materiałów w biało-drewnianych łazienkach można uzyskać dowolny efekt stylistyczny.

Jakie panele wybrać do stylu industrialnego?

Styl industrialny staje się coraz modniejszy, zwłaszcza w miastach, w których odnawiane są stare fabryki, często przekształcane w nowoczesne mieszkania. Wykorzystanie starego budownictwa spowodowało nasilenie tendencji do odwzorowywania oryginalnych elementów dekoracyjnych we wnętrzach.

Czy panele winylowe są szkodliwe? Opinie i wybór

Panele winylowe montowane w domach i obiektach użyteczności publicznej nie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Każdy odpowiedzialny i dobry producent podłóg PVC musi dołożyć wszelkich starań, by wytwarzać bezpieczne produkty.