Panele laminowane – 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Największym marzeniem inwestorów są drewniane podłogi – kojarzą się z naturalnością, wytrzymałością i pięknem. Ne można zignorować ich oczywistych zalet, jednak nie zawsze będą najlepszym wyborem – mogą nie sprawdzić się na ogrzewaniu podłogowym, w miejscach wilgotnych czy narażonych na dużą eksploatację. W takich miejscach, i wielu innych, sprawdzą się panele laminowane – zalety tego rozwiązania nie każdemu są znane. Przyjrzymy się im dzisiaj w naszym artykule.

Czym myć panele podłogowe laminowane?

Panele laminowane można z łatwością utrzymać w czystości. Masz dzieci czy zwierzęta? Warstwa użytkowa pokryta laminatem nie tylko jest odporna na plamy, ale też pozwala na łatwe zamiatanie, odkurzanie czy mycie. Drewno mogłoby nasiąknąć wodą, mogłaby też na nim zostać plama po soku – podłogi laminowane wodoodporne są pod tym względem doskonałym wyborem. Więcej na temat pielęgnacji powierzchni piszemy w artykule Podłoga laminowana – jak dbać, aby służyła przez lata?

Drewno nie sprawdzi się w łazience, ponieważ we wnętrzu tym często gromadzi się woda. Lepszym wyborem będzie tu laminat – jest odporny na szkodliwe działanie wilgoci oraz na plamy, np. z tłuszczu czy lakieru do paznokci. Trzeba jednak uważać na powstające w łazience kałuże – duża ilość wody może niszczyć podłogę.

Wszechstronne panele do każdego pomieszczenia

Wiele możliwości dekoracyjnych

Jeśli szukasz bogatej palety kolorów i dekoracyjnych wzorów, które będą pasować do Twojego wymarzonego stylu wykończenia wnętrza, postaw na podłogę laminowaną. Jest dostępna w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo da się ją dopasować do każdej aranżacji. Warto zwrócić uwagę np. na podłogi MeisterDesign. laminate, które występują w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych o strukturze drewna.

Podłogi laminowane można montować praktycznie na każdym podkładzie. Wymagają jedynie bariery przeciwwilgociowej od spodu. Panele można łatwo połączyć – tworzą bardzo szczelne połączenia i stabilną powierzchnię. Podłogi laminowane są też wytrzymałe, jeśli chodzi o zarysowania, wgniecenia czy promienie UV. Dodatkowo przez długi czas pozostają odporne na uszkodzenia wynikające z rozszerzania i kurczenia. Zmiana temperatury w domu czy działanie ogrzewania podłogowego nie wywoła znacznego kurczenia i rozszerzania się paneli laminowanych – drewno mogłoby się wtedy wypaczać.

Łatwość instalacji i wytrzymałość

Panele laminowane – cena

Panele laminowane są stosunkowo niedrogie w porównaniu z produktami wykonanymi z naturalnego drewna. Wyróżniają się doskonałą jakością, która wynika z zaawansowanej technologii stosowanej do ich produkcji. Warstwy, z których stworzone są panele laminowane, łączone są pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Dzięki temu panele są trwałe i mogą służyć przez wiele lat.

Opinie inwestorów są zgodne – ci, którzy zdecydowali się na montaż paneli laminowanych, wskazują wszystkie ich zalety jako te, które najbardziej cenią w codziennym życiu. Wodoodporność i trwałość to istotne cechy, które wpływają na komfort użytkowania.

Często można spotkać się z opinią, według której podłogi laminowane nie są ekologiczne i są niebezpieczne dla zdrowia. Faktycznie, typowe podłogi tego typu tworzone są z zastosowaniem związków chemicznych, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. W Meister staramy się szukać rozwiązań, które będą wspierać ekologię i zdrowie naszych klientów, dlatego do produkcji paneli laminowanych wykorzystujemy laminaty wolne od plastyfikatorów, PVC i ftalanów. Ok. 95% każdego panelu jest wykonywane ze składników pochodzenia naturalnego (m.in. z włókien drzewnych). Dzięki temu nasze podłogi są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Panele laminowane – opinie

Podsumowanie

Szukając podłogi do domu, warto zwrócić uwagę na panele laminowane. Nowoczesne podłogi tego typu, jak te od Meister, są bezpieczne dla zdrowia, wytrzymałe, łatwe w konserwacji oraz dostępne w wielu kolorach i wariantach dekoracyjnych. Warto na nie postawić – są niezwykle uniwersalne, dlatego nadadzą się zarówno do przedpokoju, jak i salonu czy łazienki. Sprawdzą się nawet na ogrzewaniu podłogowym. 

Powiązane wpisy blogowe

Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu wykończenia podłogi jest montaż paneli laminowanych bądź drewnianych. Nic dziwnego, bo mają one wiele zalet i są niezwykle uniwersalne.

Grubość paneli podłogowych – na co zwrócić uwagę i co wybrać?

Podłoga jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów pomieszczenia. Codziennie narażona jest na obciążenia i zabrudzenia. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest grubość.

Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór

Klasy ścieralności określa się dla różnego rodzaju produktów, materiałów, tekstyliów – również dla paneli podłogowych. To bardzo ważny parametr techniczny, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do domu.

Panele wysokiej jakości – co to oznacza i jak wybrać?

Stając przed wyborem najlepszych paneli podłogowych, można kierować się oczywiście ceną. Z reguły im droższe, tym lepsze. Jednak jeśli cena istotnie wzrasta, a różnice między konkretnymi modelami podłóg są niewielkie, pojawia się dylemat, które panele wybrać.

Panele z V-fugą czy bez – czym są? Wady i zalety rozwiązań

Wybierając panele do wykończenia podłogi w danym wnętrzu, należy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Oczywiście ich rodzaj – laminowane, drewniane czy winylowe.

Jaki podkład pod panele wybrać – 5 wskazówek

Wybierając podłogę do domu czy jakiegokolwiek innego wnętrza, koniecznie należy zwrócić uwagę na podkład pod panele. Pełni on istotne funkcje izolacji termicznej i akustycznej oraz pozwala na uniknięcie odkształceń. W każdym wnętrzu sprawdzi się inny rodzaj podkładu pod panele.

Podłogi laminowane – co warto wiedzieć na ich temat?

Historia laminowanych podłóg jest zaskakująco krótka, a jej początków można doszukiwać się w Szwecji. To właśnie tam w latach 20. XX wieku opracowano jeden z pierwszych sposobów laminowania płyt.

Podłogi drewniane – rodzaje, zalety i wady każdego rozwiązania

Drewniane podłogi pojawiły się już około 400 lat temu. Pierwsze drewniane parkiety pochodzą z Francji. Weszły w miejsce zimnych kamiennych posadzek i zyskały w oczach zwolenników cieplejszego podłoża – wykonanego z drewna.

Podłoga pływająca – czym jest, zalety i wady rozwiązania oraz zastosowanie

Podłogi pływające to ciekawa propozycja wykańczania mieszkań i różnych rodzajów nieruchomości. Można je łatwo i szybko zamontować, do tego nie generują dodatkowych kosztów. Czyżby miały same zalety? Nie do końca. Warto poznać zarówno mocne, jak i słabe strony tego sposobu montażu.

Podłoga laminowana czy winylowa – co wybrać?

Przygotowujesz się do remontu – wiesz już, w jakim stylu wykończysz i umeblujesz swój dom i pozostała tylko kwestia wyboru podłogi. Możesz zastanawiać się nad popularną podłogą laminowaną lub coraz odważniej wybieraną przez inwestorów podłogą winylową.