image

Czy panele winylowe są szkodliwe? Opinie i wybór

Aranżacja i dobór podłóg

Czy panele winylowe są szkodliwe? Opinie i wybór

Panele winylowe montowane w domach i obiektach użyteczności publicznej nie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Każdy odpowiedzialny i dobry producent podłóg PVC musi dołożyć wszelkich starań, by wytwarzać bezpieczne produkty. Wyniki wielu badań przeprowadzonych przez proekologiczne i prozdrowotne organizacje potwierdzają jednak, że odpowiednie normy nie zawsze zostają spełnione. Jak wybrać nieszkodliwe panele winylowe do domu? Na co zwrócić uwagę?

Szkodliwość paneli winylowych – opinie i badania

Naukowcy wielokrotnie przeprowadzali testy różnych paneli winylowych, by sprawdzić poziom obecności szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Jedną z głośniejszych analiz były badania zrealizowane wspólnie przez The Ecology Center, Safer Chemicals Healthy Families i  Environmental Health Strategy Center. Organizacje w 2015 roku przetestowały 65 modeli podłóg winylowych. Okazało się, że 58% produktów zawierało podwyższony poziom ftalanów. Tego typu testy przeprowadzały też inne stowarzyszenia, a uzyskiwane wyniki były podobne. W związku z tym amerykańscy producenci postanowili wycofać z produkcji swoich podłóg plastyfikatory.

Opinie na temat szkodliwości tych związków chemicznych są różne. Część naukowców wysuwa poważne argumenty, które potwierdzają, że obecność ftalanów w podłogach negatywnie wpływa na zdrowie użytkowników. Związki mogą zanieczyszczać powietrze, przyczyniając się do rozwoju astmy, nowotworów czy chorób płuc. Inni z kolei twierdzą, że podłogi przechodzące rygorystyczne testy jakości i spełniające ustalone poziomy toksyczności nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Czy warto w ogóle kupować panele winylowe? Tak. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jednak wybierać produkty wolne od ftalanów, np. tzw. panele winylowe bez winylu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy na karcie technicznej produktu znajduje się symbol E1. Oznacza on, że podłoga uzyskała Atest Państwowego Zakładu Higieny. To informacja dla kupujących, że jest ona przyjazna środowisku i wydziela minimalne ilości formaldehydu.

Najlepsze panele winylowe to panele bez polichlorku winylu. Podłogi MeisterDesign to ekologiczne, bezpieczne produkty ze wszystkimi zaletami winylu, bez jego wad. Wytworzone zostały z wysokiej jakości trwałego kompozytu, opartego na organicznym poliuretanie. Wykonany jest on głównie z olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy i rycynowy, oraz naturalnych mineralnych komponentów, m.in. kredy. Ecuran jest nieszkodliwy dla zdrowia – nie zawiera plastyfikatorów, rozpuszczalników i chloru.

Panele winylowe bez winylu – najlepszy wybór

Panele winylowe – wady i zalety

Panele PVC bez winylu zyskały dużą popularność wśród klientów. Ogromnymi zaletami produktów Meister są 100-procentowa wodoodporność i ponadprzeciętna trwałość. Podłogi winylowe doskonale nadają się do zastosowania zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Dostępne są w 18 dekorach z 4 różnymi strukturami. Dzięki temu użytkownicy zyskują swobodę aranżacji i możliwość dopasowania posadzki do różnego rodzaju wnętrz.

Nasze panele winylowe są również odporne na działanie promieni słonecznych i można je zamontować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, np. w łazience bądź kuchni. Panele winylowe MeisterDesign.comfort mają podwójną warstwę korka, dlatego nie wymagają dodatkowego podkładu. Dzięki temu umożliwiają osiągnięcie najwyższej wartości pochłaniania dźwięków i odgłosu kroków. Więcej na temat zalet paneli winylowych można przeczytać w artykule 5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup podłogi winylowej.

Wadą paneli winylowych z pewnością jest fakt, że opinie na ich temat są niejednoznaczne. Wywołują one u kupujących mieszane uczucia. Aby być pewnym, że wybiera się dobre panele winylowe, warto decydować się na produkty od sprawdzonych i cenionych w branży dostawców. Należy też unikać najtańszych ofert na rynku. Najlepiej kierować się informacjami zawartymi w technicznej karcie produktu, które wskazują, że nie zawiera on ftalanów oraz że jest ekologiczny i uzyskał Atest Państwowego Zakładu Higieny.

Powiązane wpisy blogowe

Jaką podłogę dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem – inspiracje i zasady doboru

Biała kuchnia z drewnianymi elementami wygląda nowocześnie i harmonijnie. Jasny kolor mebli optycznie rozjaśnia pomieszczenie, a drewniane blaty subtelnie ocieplają wystrój wnętrza. Co więcej, takie zestawienie pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych – także pod względem doboru podłogi.

Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę?

Jak i z czym zestawiać panele w kolorze dębu? Przykłady aranżacji

O podłogach wykonanych z naturalnego drewna marzy wiele osób. Niestety są one dość drogie i podatne na odkształcenia. Nowoczesne panele laminowane stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych dębowych desek.

Gdzie sprawdzą się panele imitujące kamień lub beton? Inspiracje i wskazówki

Przez wiele lat inwestorzy decydowali się przede wszystkim na panele imitujące drewno. Pasują one bowiem do niemal każdego wnętrza i wprowadzają atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Odpowiadając na współczesne trendy w aranżacji wnętrz, producenci wprowadzają panele imitujące kamień i beton.

Dobór podłogi pasującej do wnętrza w stylu shabby chic

Współczesne trendy z zakresu aranżacji wnętrz zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chociaż w wielu domach nadal królują minimalizm i styl skandynawski, coraz więcej osób decyduje się na aranżacje inspirowane stylami znanymi z dawnych lat.

3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi

Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe?

Łazienki biało-drewniane – 5 inspiracji

Biel i drewno stanowią jedno z najmodniejszych połączeń w aranżacjach łazienek. Pomieszczenia urządzone z ich zastosowaniem wyglądają świeżo, estetycznie i bardzo nowocześnie. W zależności od wykorzystanych materiałów w biało-drewnianych łazienkach można uzyskać dowolny efekt stylistyczny.

Panele podłogowe na ścianie – wady i zalety rozwiązania oraz aranżacje

Montaż paneli podłogowych to uniwersalne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu podłoga zyskuje nowoczesny, przytulny charakter. Współczesne modele paneli dostępnych na rynku cechują się wysoką trwałością, elastycznością i łatwą konserwacją. Pewnie dlatego coraz powszechniejsze staje się montowanie ich… na ścianach.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje

Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa?

Biała czy szara podłoga? Porównanie rozwiązań

Biała i szara podłoga od lat cieszą się ogromną popularnością. Są ponadczasowe, eleganckie i pasują do niemal każdego wnętrza. Wybiera się je nie tylko do pokojów, ale też kuchni, salonów, holi i łazienek. Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na białą i szarą podłogę?