Czy panele winylowe są szkodliwe? Opinie i wybór
Panele winylowe montowane w domach i obiektach użyteczności publicznej nie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Każdy odpowiedzialny i dobry producent podłóg PVC musi dołożyć wszelkich starań, by wytwarzać bezpieczne produkty. Wyniki wielu badań przeprowadzonych przez proekologiczne i prozdrowotne organizacje potwierdzają jednak, że odpowiednie normy nie zawsze zostają spełnione. Jak wybrać nieszkodliwe panele winylowe do domu? Na co zwrócić uwagę?
Szkodliwość paneli winylowych – opinie i badania
Naukowcy wielokrotnie przeprowadzali testy różnych paneli winylowych, by sprawdzić poziom obecności szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Jedną z głośniejszych analiz były badania zrealizowane wspólnie przez The Ecology Center, Safer Chemicals Healthy Families i Environmental Health Strategy Center. Organizacje w 2015 roku przetestowały 65 modeli podłóg winylowych. Okazało się, że 58% produktów zawierało podwyższony poziom ftalanów. Tego typu testy przeprowadzały też inne stowarzyszenia, a uzyskiwane wyniki były podobne. W związku z tym amerykańscy producenci postanowili wycofać z produkcji swoich podłóg plastyfikatory.
Opinie na temat szkodliwości tych związków chemicznych są różne. Część naukowców wysuwa poważne argumenty, które potwierdzają, że obecność ftalanów w podłogach negatywnie wpływa na zdrowie użytkowników. Związki mogą zanieczyszczać powietrze, przyczyniając się do rozwoju astmy, nowotworów czy chorób płuc. Inni z kolei twierdzą, że podłogi przechodzące rygorystyczne testy jakości i spełniające ustalone poziomy toksyczności nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Czy warto w ogóle kupować panele winylowe? Tak. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jednak wybierać produkty wolne od ftalanów, np. tzw. panele winylowe bez winylu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy na karcie technicznej produktu znajduje się symbol E1. Oznacza on, że podłoga uzyskała Atest Państwowego Zakładu Higieny. To informacja dla kupujących, że jest ona przyjazna środowisku i wydziela minimalne ilości formaldehydu.
Najlepsze panele winylowe to panele bez polichlorku winylu. Podłogi MeisterDesign to ekologiczne, bezpieczne produkty ze wszystkimi zaletami winylu, bez jego wad. Wytworzone zostały z wysokiej jakości trwałego kompozytu, opartego na organicznym poliuretanie. Wykonany jest on głównie z olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy i rycynowy, oraz naturalnych mineralnych komponentów, m.in. kredy. Ecuran jest nieszkodliwy dla zdrowia – nie zawiera plastyfikatorów, rozpuszczalników i chloru.
Panele winylowe bez winylu – najlepszy wybór
Panele winylowe – wady i zalety
Panele PVC bez winylu zyskały dużą popularność wśród klientów. Ogromnymi zaletami produktów Meister są 100-procentowa wodoodporność i ponadprzeciętna trwałość. Podłogi winylowe doskonale nadają się do zastosowania zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Dostępne są w 18 dekorach z 4 różnymi strukturami. Dzięki temu użytkownicy zyskują swobodę aranżacji i możliwość dopasowania posadzki do różnego rodzaju wnętrz.
Nasze panele winylowe są również odporne na działanie promieni słonecznych i można je zamontować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, np. w łazience bądź kuchni. Panele winylowe MeisterDesign.comfort mają podwójną warstwę korka, dlatego nie wymagają dodatkowego podkładu. Dzięki temu umożliwiają osiągnięcie najwyższej wartości pochłaniania dźwięków i odgłosu kroków. Więcej na temat zalet paneli winylowych można przeczytać w artykule 5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup podłogi winylowej.
Wadą paneli winylowych z pewnością jest fakt, że opinie na ich temat są niejednoznaczne. Wywołują one u kupujących mieszane uczucia. Aby być pewnym, że wybiera się dobre panele winylowe, warto decydować się na produkty od sprawdzonych i cenionych w branży dostawców. Należy też unikać najtańszych ofert na rynku. Najlepiej kierować się informacjami zawartymi w technicznej karcie produktu, które wskazują, że nie zawiera on ftalanów oraz że jest ekologiczny i uzyskał Atest Państwowego Zakładu Higieny.
Powiązane wpisy blogowe