image

Podłoga pływająca – czym jest, zalety i wady rozwiązania oraz zastosowanie

Podłogi i panele podłogowe

Podłoga pływająca – czym jest, zalety i wady rozwiązania oraz zastosowanie

Podłogi pływające to ciekawa propozycja wykańczania mieszkań i różnych rodzajów nieruchomości. Można je łatwo i szybko zamontować, do tego nie generują dodatkowych kosztów. Czyżby miały same zalety? Nie do końca. Warto poznać zarówno mocne, jak i słabe strony tego sposobu montażu. Pozwoli to lepiej dobrać najlepszą podłogę do wnętrza.

Co to jest podłoga pływająca?

Podłogi pływające zawdzięczają swoją nazwę sposobowi ich montażu, który nie zakłada przytwierdzania ich na stałe do podłoża i ścian. Elementy podłogi łączy się wyłącznie ze sobą, tworząc w ten sposób duże i jednolite pokrycie. By odpowiednio położyć ten rodzaj paneli, trzeba spełnić wymogi dotyczące warstw konieczne do realizacji prawidłowego montażu.

Podstawą do położenia pływającej podłogi jest zapewnienie twardego i niepylącego podłoża. Paneli nie można umieszczać bezpośrednio na wylewce betonowej. Wcześniej należy ułożyć izolacyjną warstwę przeciwwilgociową (np. folię budowlaną – polietylenową). Kolejną do zamieszczenia warstwą jest podkład wyrównujący nierówności podłoża oraz tłumiący dźwięki. W tym wypadku sprawdzi się pianka polietylenowa bądź płyty podpodłogowe czy styropian. Następnie można montować parkiet, pamiętając, że powinno się go układać równolegle do padania światła dziennego.

Wybór podłogi pływającej do domu to dobra decyzja, jednak każdy powinien podjąć ją samodzielnie, bazując na własnych potrzebach i możliwościach. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na szereg zalet montażu paneli w technologii pływającej.

Podłoga pływająca – zalety

Montaż podłóg pływających

Montaż podłóg pływających jest bardzo łatwy, ponieważ nie wymaga korzystania z klejów oraz wielu narzędzi. Panele, które tworzą podłogę pływającą, łączy się ze sobą metodą pióro-wpust. Panele z elementem zwanym piórem wsuwa się we wpust na drugim panelu. Takie rozwiązanie najczęściej nazywa się podłogą na klik. Istnieją różne systemy takiego montażu, jednak najpopularniejsze są dwa: 2G oraz 5G.

Montaż podłóg w systemie 2G polega na połączeniu paneli krótszymi bokami w długi element. Do niego następnie przytwierdza się kolejne części, aż do pokrycia całej powierzchni. W systemie 5G jest inaczej, gdyż najpierw łączy się panele długimi bokami, potem zaś dokłada do nich kolejne. To bardziej nowoczesny i nawet o 60% szybszy sposób montażu, który bez problemu można przeprowadzić samodzielnie. Z podłogi pływającej można korzystać tuż po ukończeniu montażu. Nie wymaga ona czasu np. na wyschnięcie spoiwa.

Wieloletnia praca z podłogami pozwoliła nam też opatentować własną metodę montażu podłóg w systemie pływającym (i nie tylko). To technologia Masterclick Plus – montaż podłogi z tym systemem jest bardzo trwały, na co wpływa automatyczne blokowanie panelu dopiero wówczas, gdy położony jest już kolejny rząd. Zamontowana podłoga pozbawiona jest też wystających wpustów na końcach, które mogłyby powodować rozłączanie się paneli podczas montowania.

Łatwość montażu wpływa na niższe ceny podłogi – nie ma konieczności wynajmowania specjalistów, którzy położą panele. Koszt remontu obniża też fakt, że nie trzeba kupować dodatkowych klejów i narzędzi niezbędnych do położenia podłogi. Ze względu na znaczną wytrzymałość wielu podłóg pływających spada też koszt ich pielęgnacji, np. cyklinowania. Produkty charakteryzują się dużą wytrwałością. Przykładem mogą być podłogi winylowe MeisterDesign.rigid o wzmocnionej powierzchni odpowiednimi powłokami (PUR, powłoką ekscymerową) pozwalające osiągnąć znaczne wskaźniki odporności na ścieranie, co przekłada się na rzadszą konieczność wymiany podłogi.

Podłoga pływająca – niższe koszty

Szybka zmiana stylu

Kolejną zaletą podłóg pływających jest też łatwość zmiany aranżacji w domu – wpływa na to łatwość montażu, ale też dostępność wielu różnych motywów kolorystycznych. Warto podkreślić także, że podłogi pływające można układać bez konieczności zrywania starych pokryć. Dzięki temu o wiele łatwiej jest przeprowadzić remont.

Do zmian zachęca też szeroka gama dostępnych kolorów i faktur. Wśród podłóg laminowanych MeisterDesign. Laminate montowanych w systemie pływającym znaleźć można dziesiątki gatunków i odcieni drewna oraz pokrycia w wielu kolorach. Dzięki tak szerokiemu asortymentowi do każdego pokoju uda się wprowadzić nową jakość.

Patrząc na podłogi pływające obiektywnie, należy też wskazać słabe strony. Ich znajomość jest niezbędna, by realnie móc ocenić, czy dana podłoga zaspokoi nasze potrzeby i sprawdzi się w miejscu, w którym zamierzamy ją zastosować.

Podłoga pływająca – wady rozwiązania

Podłoga pływająca – akustyka nie zawsze doskonała

Chociaż większość podłóg, które mają możliwość montażu pływającego, doskonale izolują dźwięk, to najczęściej cecha ta dotyczy jedynie zatrzymywania dźwięków między piętrami. Wewnątrz pomieszczenia nadal może być  słychać np. większy pogłos kroków. Zależy to jednak w znacznym stopniu od zastosowanych w podłogach technologii. Niektóre z nich mogą pomóc wyciszyć wnętrze, jak np. podłogi laminowane Meister, wzbogacone dodatkową zintegrowaną warstwą podkładową, która pochłania dźwięk i tłumi wibracje nawet o 20% więcej.

Wybór podłóg pływających do pomieszczeń w domu będzie uzależniony od konkretnych modeli paneli i zastosowanych w nich technologii. Podłogi montowane metodą pływającą nadają się bowiem do większości pomieszczeń. Ma na to głównie wpływ fakt, że łatwo montuje się je na starych podłożach.

Doskonałym wyborem pod względem technologicznym będą np. podłogi Meister.Design. Są one dostępne w czterech wariantach. Podłoga MeisterDesign. comfort doskonale izoluje i pochłania dźwięki dzięki podwójnej warstwie korka – zabezpieczonego w odpowiedni sposób przed wilgocią i puchnięciem. Z kolei wariant MeisterDesign. flex z płytą AquaSafe charakteryzuje się elastycznością i małą wysokością montażową. Podłoga MeisterDesign. life nie wymaga dylatacji na powierzchni max 15x15m.

Warto zaznaczyć, że wspomniane podłogi to podłogi winylowe – bez winylu. Dzięki zastosowaniu naturalnych płyt z włókien drewnianych oraz ecuranu, tworzywa wykonanego z olejów roślinnych, są znacznie zdrowsze dla środowiska oraz korzystających z nich ludzi.

Zastosowanie podłóg pływających

Podsumowanie

Przed wyborem konkretnego rodzaju podłogi w systemie pływającym warto dokładnie zapoznać się z jej specyfikacją, a także przeanalizować wady oraz zalety. Warto wybierać produkty producentów, którzy zapewniają wysoką jakość i stosują technologie, dzięki którym podłoża spełniają wiele różnych potrzeb.

Powiązane wpisy blogowe

Najpopularniejsze wady i zalety podłogi drewnianej

Od lat marzysz o drewnianej podłodze, która nada Twojemu wnętrzu ciepły, naturalny klimat? Zastanawiasz się, jakiego producenta wybrać, by powierzchnia dobrze spełniała stojące przed nią zadania? Poniżej uwzględniamy wady i zalety wykorzystania drewnianych podłóg i podajemy nieco tańszą alternatywę.

Jakie panele podłogowe wybrać? Rodzaje i kryteria wyboru

Pokrycie podłogi panelami w domu bądź w firmie to doskonały pomysł. Na ten rodzaj posadzki decyduje się wielu inwestorów i właścicieli mieszkań. Rozwiązanie ma wiele zalet, które przyczyniają się do jego ogromnej popularności.

Podłoga Lindura – dlaczego warto zastosować ją zamiast płytek?

Podłogi wykonane z naturalnego drewna wyglądają niezwykle stylowo. Poza kwestią wizualną wyróżnia je wysoka trwałość. Nadają wnętrzom oryginalny charakter i sprawiają, że prezentują się one wyjątkowo elegancko. Zazwyczaj kładzie się je w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu.

Panele na schodach – jakie wybrać i o czym pamiętać w czasie montażu?

Podczas urządzania nowego lokum, jednym z elementów, który wymaga wykończenia, są schody. Występują nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach szeregowych oraz mieszkaniach dwupoziomowych. Jeśli pokrywasz powierzchnie w domu panelami, warto zamontować je także na schodach.

Panele laminowane – 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Największym marzeniem inwestorów są drewniane podłogi – kojarzą się z naturalnością, wytrzymałością i pięknem. Ne można zignorować ich oczywistych zalet, jednak nie zawsze będą najlepszym wyborem – mogą nie sprawdzić się na ogrzewaniu podłogowym, w miejscach wilgotnych.

Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu wykończenia podłogi jest montaż paneli laminowanych bądź drewnianych. Nic dziwnego, bo mają one wiele zalet i są niezwykle uniwersalne.

Panele wysokiej jakości – co to oznacza i jak wybrać?

Stając przed wyborem najlepszych paneli podłogowych, można kierować się oczywiście ceną. Z reguły im droższe, tym lepsze. Jednak jeśli cena istotnie wzrasta, a różnice między konkretnymi modelami podłóg są niewielkie, pojawia się dylemat, które panele wybrać.

Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór

Klasy ścieralności określa się dla różnego rodzaju produktów, materiałów, tekstyliów – również dla paneli podłogowych. To bardzo ważny parametr techniczny, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do domu.

Grubość paneli podłogowych – na co zwrócić uwagę i co wybrać?

Podłoga jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów pomieszczenia. Codziennie narażona jest na obciążenia i zabrudzenia. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest grubość.

Panele z V-fugą czy bez – czym są? Wady i zalety rozwiązań

Wybierając panele do wykończenia podłogi w danym wnętrzu, należy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Oczywiście ich rodzaj – laminowane, drewniane czy winylowe.