Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do mebli?

Dopasowanie mebli do podłogi i odwrotnie bywa problematyczne. Źle dobrane kolory tych ważnych elementów wystroju wnętrza mogą popsuć ogólny wygląd, dlatego najlepiej jest poznać zasady ich dobierania, zanim przystąpi się do wymiany mebli czy remontu. Poznaj te reguły z naszego artykułu.

Jak dopasować kolor podłogi drewnianej do mebli?

W dopasowywaniu podłóg i mebli zdarzają się błędy, które prowadzą do tego, że pomieszczenia wyglądają nieestetycznie. By wybrać kolor podłóg dopasowany do mebli i odwrotnie należy stosować się do prostych zasad.

Meble i podłoga powinny kolorystycznie ze sobą kontrastować. Łączenie ciemnych odcieni z jasnymi wzbogaci możliwości aranżacyjne w pomieszczeniu. Stosowanie podobnych odcieni może przytłoczyć i wprowadzić zdecydowaną dominantę kolorystyczną, która w przyszłości przeszkodzi w odświeżeniu pomieszczenia np. odpowiednimi dodatkami. Wiąże się to też z kolejną zasadą, czyli:

Kontrast

Umiar

Wybierając podłogę oraz meble – w dowolnej kolejności – należy dopasować je do siebie pod względem tworzywa. Dobrze, jeśli użyte do ich wykonania drewno będzie podobnego lub tego samego gatunku. Warto zwrócić uwagę na usłojenia, które powinny do siebie pasować. Mieszanie gatunków czy odcieni ciepłych i zimnych nie będzie dobrze wyglądać.

Chociaż wcześniej wspominaliśmy, że podobne barwy mogą dominować pomieszczenie, to w niektórych stylach architektonicznych to właśnie podobieństwo będzie cechą pożądaną. Jest tak np. w stylu skandynawskim, niezwykle popularnym nad Wisłą. Dominuje w nim jasne drewno, które może optycznie powiększać pomieszczenie. Taki zabieg może jednak czasem dominować, dlatego warto złamać tę przewagę odmiennymi dodatkami.

Podobieństwo

Ciemne czy jasne, czyli jak dopasować kolor podłogi do mebli?

Jeśli nadal potrzebujesz pomocy, spróbuj skorzystać z tego krótkiego podsumowania:

 

Jeśli posiadasz jasną podłogę postaw na meble w kolorze o dwa stopnie ciemniejszym od podłogi lub zupełnie od niej ciemniejsze.

 

Przy ciemnej podłodze wybierz praktycznie dowolne meble, z pewnością jednak nie takie same jak podłoga lub ciemniejsze. Możesz w ten sposób zdominować pomieszczenie. Poza tym ciemne, drewniane podłogi wyglądaj niezwykle imponująco i klasycznie, dlatego to one grają pierwsze skrzypce w pomieszczeniach.

 

Jasne meble wymagać będą podłogi ciemniejszej o dwa, trzy tony. Warto zwrócić też uwagę na temperaturę odcieni – chłodne z chłodnymi, ciepłe z ciepłymi.

 

Ciemne meble – najlepiej będą wyglądać na jaśniejszej podłodze.

 

Najnowsza moda budowlana zakłada często łączenie mniejszych pomieszczeń w jedno większe z wydzielonymi strefami. Wówczas należy podjąć decyzję – czy strefy te będą do siebie przystawać, czy będą się od siebie różnić. Podłoga jest doskonałym sposobem na podzielenie dużego pomieszczenia na części, np. kuchenną, jadalnianą, salonową itd. Dobrze jest wówczas zdecydować się na zbliżoną do siebie kolorystykę różnych części pomieszczenia, co pomoże osiągnąć harmonijny wygląd wszystkich przestrzeni funkcjonalnych.

Odstępstwa od reguł

Podsumowanie

Dobieranie kolorów podłóg i mebli nie w każdym wypadku jest proste. Warto zawsze mieć ze sobą próbkę materiału podłogi bądź mebli – tylko wówczas odpowiednio porówna się kolory i dopasuje wystrój. Jeśli chcesz dopasować kolor podłogi do swojego domowego wnętrza, wypróbuj narzędzie do projektowania wnętrz – zrób zdjęcie swojego pomieszczenia i sprawdź, jak wyglądałoby z wybraną przez Ciebie podłogą Meister.

 

Powiązane wpisy blogowe

5 kolorów podłóg pasujących do szarych ścian – inspiracje

Szarość jest niezwykle modnym nurtem w wystroju wnętrz już od wielu sezonów. Warto na nią postawić, planując kolory w swoim remontowanym czy budowanym domu lub mieszkaniu. Jak jednak dobrać podłogi do szarych ścian, by nie zaburzyć ogólnego kształtu projektu?

Jaka podłoga do ciemnych mebli? – przegląd możliwości

Łączenie kolorów i faktur drewna we wnętrzach mieszkalnych bywa trudne dla osób, które nigdy się nad tym nie zastanawiały i stanęły przed zadaniem postawienia nowego domu czy wyremontowania dotychczasowego. Jak połączyć kolory podłóg z wymarzonymi ciemnymi meblami?

Podłoga do kuchni – jak wybrać i dopasować do koloru mebli?

W każdym domu jest pomieszczenie, w którym panują szczególne warunki – to kuchnia. Większość ludzi traktuje ją jak centralny punkt domu, a ruch jest tu wzmożony. Kuchnia jest też dużo wilgotniejsza od reszty domu.