Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi

Zachowanie czystej podłogi to gwarancja jej wytrzymałości i najważniejsza zasada dbania o kondycję posadzek. Warto dołożyć starań, by unikać zabrudzeń, wówczas przetrwają one znacznie dłużej, niż można się spodziewać. Jak jednak dbać o podłogę, by zachować ją w możliwie najlepszym stanie? Jakich środków używać, a z jakich lepiej zrezygnować? Oto, jakie błędy popełniamy podczas mycia podłóg i do czego mogą prowadzić.

Jak myć podłogi drewniane?

Drewno jest wytrzymałe, jednak będzie służyło dłużej i wyglądało lepiej, jeśli odpowiednio się o nie zadba. Każdy zdaje się wiedzieć, jak myć podłogi drewniane, a na rynku mnóstwo jest odpowiednich preparatów. Czy jednak robimy to dobrze? O jakich ważnych zasadach trzeba pamiętać podczas sprzątania i mycia podłóg drewnianych?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to zasada obowiązująca nie tylko w medycynie. Podobnie jest z podłogami – im więcej wysiłku włożymy w codzienne dbanie o nie, tym dłużej zachowają piękno i wytrzymałość. Należy zatem pamiętać o częstym odkurzaniu. Kropla drąży skałę, więc nawet niewielkie zabrudzenia – rzadko usuwane – mogą powodować rysowanie się i niszczenie podłóg. To samo dotyczy wchodzenia do pokojów w brudnych butach. W przedpokoju koniecznie zostaw dywanik lub wycieraczkę, które pomogą oczyścić buty z kurzu i piasku z zewnątrz. Podklej też nogi stołów i krzeseł filcowymi podkładkami – zabezpieczą one podłogę przed porysowaniem.

 

Odpowiednia profilaktyka kluczem do sukcesu

Czym i jak czyścić drewniane podłogi?

Wiele osób do mycia podłóg używa wody z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń czy mydła. To nieodpowiednia praktyka, ponieważ w tych produktach zawarte są środki chemiczne, przeznaczone do innego rodzaju tworzyw. Pomagają pozbyć się zabrudzeń, ale częste z nich korzystanie niszczy powierzchnię podłogi. By ją dokładnie oczyścić, należy korzystać z preparatów, które będą dopasowane do jej potrzeb, to zaś zależy od pokrycia podłogi.

  • do podłóg drewnianych lakierowanych poleca się produkty bez zawartości tłuszczu,
  • do podłogi drewnianej olejowanej warto korzystać ze ściereczki nasączonej jedynie wodą albo odpowiednich środków natłuszczających, dopasowanych do podłóg olejowanych,
  • podłogi winylowe najlepiej myć wilgotną szmatką lub przeznaczonym do nich płynem,
  • podłogi laminowane najlepiej czyścić samą wodą, co jakiś czas uzupełniając pielęgnację przeznaczonymi do tego preparatami.

We wszystkich przypadkach należy używać niewielkiej ilości wody. Im jej więcej, tym podłoga dłużej schnie, a woda może wsiąkać, wówczas panele mogą wypaczać się lub pęcznieć, a to wada, której nie łatwo się pozbyć.

Podłogi olejowane należy co kilka lat malować . Taka praktyka pozwoli im zachować piękny wygląd. Lepiej nie korzystać też z mopów parowych – może i doskonale wpływają na higienę wnętrza, jednak wysokie temperatury działające na podłogi nie są zwykle wskazane.

Na kondycję drewnianych podłóg oddziałuje nawet wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym często jest ono suche, a drewniane podłogi mogą na to źle reagować. Dobrym wyjściem jest stosowanie nawilżaczy powietrza – pozwoli to nie tylko zadbać o podłogę, ale przede wszystkim doskonale wpłynie na zdrowie.

Warto wspomnieć, że wiele podłóg jest wzmacnianych dodatkowymi powłokami ochronnymi. W Meister korzystamy z powłok PUR, ekscymerowych czy naturalnych powłok olejowych Weartec Nature. Doskonale podnoszą one wytrzymałość podłoża, zapobiegają ścieraniu i pomagają zabezpieczyć podłogi przed niszczeniem pod wpływem wilgotności.

Jak pielęgnować podłogi drewniane, by służyły dłużej i nie niszczały?

Preparaty do podłóg – co warto o nich wiedzieć?

Wybór preparatu do czyszczenia podłóg  nie zawsze jest prosty. Wiele z popularnych i dostępnych na rynku produktów jest bardzo uniwersalnych, co przewrotnie może powodować, że nie zawsze będą odpowiednie do niektórych podłóg.

Wybierając nowe podłogi do domu lub mieszkania, najlepiej jest zapytać producenta o polecane przez niego preparaty do podłóg. Da to pewność, że wybrane środki czyszczące będą dopasowane do określonych produktów i technologii, zastosowanych do ich stworzenia. W Meister doskonale wiemy, że odpowiedzialność za nasze produkty nie kończy się za progiem salonu, dlatego naszym klientom proponujemy szereg wypróbowanych i sprawdzonych środków czyszczących.

Są wśród nich produkty niemieckich firm Dr. Schutz i Osmo. To zarówno wydajne produkty do sprzątania, jak i preparaty wzmacniające oraz zabezpieczające podłogę. By ułatwić dostęp do nich i móc zaproponować je wszystkim naszym klientom, wprowadziliśmy je do sprzedaży w naszych salonach – dzięki temu każdy może zadbać o swoje podłogi w profesjonalny i bezpieczny sposób. Sprawdź ofertę produktów Dr. Schutz i Osmo na naszej stronie internetowej meister.pl i wybierz te, które najbardziej przydadzą się w Twoim domu.

Podsumowanie

By zadbać o kondycję podłóg, należy po pierwsze odpowiednio zabezpieczyć je i przeciwdziałać zniszczeniom. Proste nawyki, jak wycieranie butów w przedpokoju czy podklejanie mebli filcowymi podkładkami pozwolą zniwelować ryzyko zniszczenia drewnianej podłogi. Częste odkurzanie zapewni czystość, a odpowiednie preparaty do drewna pomogą utrzymać podłogę w dobrej kondycji. Wydaje się, że to wiele, a tak naprawdę to tylko kwestia kilku drobnych praktyk. Dzięki nim da się uniknąć kosztownych renowacji drewnianych podłóg.

 

Powiązane wpisy blogowe

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.