image

Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi

Czyszczenie i konserwacja podłóg

Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi

Zachowanie czystej podłogi to gwarancja jej wytrzymałości i najważniejsza zasada dbania o kondycję posadzek. Warto dołożyć starań, by unikać zabrudzeń, wówczas przetrwają one znacznie dłużej, niż można się spodziewać. Jak jednak dbać o podłogę, by zachować ją w możliwie najlepszym stanie? Jakich środków używać, a z jakich lepiej zrezygnować? Oto, jakie błędy popełniamy podczas mycia podłóg i do czego mogą prowadzić.

Jak myć podłogi drewniane?

Drewno jest wytrzymałe, jednak będzie służyło dłużej i wyglądało lepiej, jeśli odpowiednio się o nie zadba. Każdy zdaje się wiedzieć, jak myć podłogi drewniane, a na rynku mnóstwo jest odpowiednich preparatów. Czy jednak robimy to dobrze? O jakich ważnych zasadach trzeba pamiętać podczas sprzątania i mycia podłóg drewnianych?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to zasada obowiązująca nie tylko w medycynie. Podobnie jest z podłogami – im więcej wysiłku włożymy w codzienne dbanie o nie, tym dłużej zachowają piękno i wytrzymałość. Należy zatem pamiętać o częstym odkurzaniu. Kropla drąży skałę, więc nawet niewielkie zabrudzenia – rzadko usuwane – mogą powodować rysowanie się i niszczenie podłóg. To samo dotyczy wchodzenia do pokojów w brudnych butach. W przedpokoju koniecznie zostaw dywanik lub wycieraczkę, które pomogą oczyścić buty z kurzu i piasku z zewnątrz. Podklej też nogi stołów i krzeseł filcowymi podkładkami – zabezpieczą one podłogę przed porysowaniem.

 

Odpowiednia profilaktyka kluczem do sukcesu

Czym i jak czyścić drewniane podłogi?

Wiele osób do mycia podłóg używa wody z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń czy mydła. To nieodpowiednia praktyka, ponieważ w tych produktach zawarte są środki chemiczne, przeznaczone do innego rodzaju tworzyw. Pomagają pozbyć się zabrudzeń, ale częste z nich korzystanie niszczy powierzchnię podłogi. By ją dokładnie oczyścić, należy korzystać z preparatów, które będą dopasowane do jej potrzeb, to zaś zależy od pokrycia podłogi.

  • do podłóg drewnianych lakierowanych poleca się produkty bez zawartości tłuszczu,
  • do podłogi drewnianej olejowanej warto korzystać ze ściereczki nasączonej jedynie wodą albo odpowiednich środków natłuszczających, dopasowanych do podłóg olejowanych,
  • podłogi winylowe najlepiej myć wilgotną szmatką lub przeznaczonym do nich płynem,
  • podłogi laminowane najlepiej czyścić samą wodą, co jakiś czas uzupełniając pielęgnację przeznaczonymi do tego preparatami.

We wszystkich przypadkach należy używać niewielkiej ilości wody. Im jej więcej, tym podłoga dłużej schnie, a woda może wsiąkać, wówczas panele mogą wypaczać się lub pęcznieć, a to wada, której nie łatwo się pozbyć.

Podłogi olejowane należy co kilka lat malować . Taka praktyka pozwoli im zachować piękny wygląd. Lepiej nie korzystać też z mopów parowych – może i doskonale wpływają na higienę wnętrza, jednak wysokie temperatury działające na podłogi nie są zwykle wskazane.

Na kondycję drewnianych podłóg oddziałuje nawet wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym często jest ono suche, a drewniane podłogi mogą na to źle reagować. Dobrym wyjściem jest stosowanie nawilżaczy powietrza – pozwoli to nie tylko zadbać o podłogę, ale przede wszystkim doskonale wpłynie na zdrowie.

Warto wspomnieć, że wiele podłóg jest wzmacnianych dodatkowymi powłokami ochronnymi. W Meister korzystamy z powłok PUR, ekscymerowych czy naturalnych powłok olejowych Weartec Nature. Doskonale podnoszą one wytrzymałość podłoża, zapobiegają ścieraniu i pomagają zabezpieczyć podłogi przed niszczeniem pod wpływem wilgotności.

Jak pielęgnować podłogi drewniane, by służyły dłużej i nie niszczały?

Preparaty do podłóg – co warto o nich wiedzieć?

Wybór preparatu do czyszczenia podłóg  nie zawsze jest prosty. Wiele z popularnych i dostępnych na rynku produktów jest bardzo uniwersalnych, co przewrotnie może powodować, że nie zawsze będą odpowiednie do niektórych podłóg.

Wybierając nowe podłogi do domu lub mieszkania, najlepiej jest zapytać producenta o polecane przez niego preparaty do podłóg. Da to pewność, że wybrane środki czyszczące będą dopasowane do określonych produktów i technologii, zastosowanych do ich stworzenia. W Meister doskonale wiemy, że odpowiedzialność za nasze produkty nie kończy się za progiem salonu, dlatego naszym klientom proponujemy szereg wypróbowanych i sprawdzonych środków czyszczących.

Są wśród nich produkty niemieckich firm Dr. Schutz i Osmo. To zarówno wydajne produkty do sprzątania, jak i preparaty wzmacniające oraz zabezpieczające podłogę. By ułatwić dostęp do nich i móc zaproponować je wszystkim naszym klientom, wprowadziliśmy je do sprzedaży w naszych salonach – dzięki temu każdy może zadbać o swoje podłogi w profesjonalny i bezpieczny sposób. Sprawdź ofertę produktów Dr. Schutz i Osmo na naszej stronie internetowej meister.pl i wybierz te, które najbardziej przydadzą się w Twoim domu.

Podsumowanie

By zadbać o kondycję podłóg, należy po pierwsze odpowiednio zabezpieczyć je i przeciwdziałać zniszczeniom. Proste nawyki, jak wycieranie butów w przedpokoju czy podklejanie mebli filcowymi podkładkami pozwolą zniwelować ryzyko zniszczenia drewnianej podłogi. Częste odkurzanie zapewni czystość, a odpowiednie preparaty do drewna pomogą utrzymać podłogę w dobrej kondycji. Wydaje się, że to wiele, a tak naprawdę to tylko kwestia kilku drobnych praktyk. Dzięki nim da się uniknąć kosztownych renowacji drewnianych podłóg.

 

Powiązane wpisy blogowe

Porysowane panele podłogowe – sprawdzone i nie tylko domowe sposoby

Panele to jedno z najpopularniejszych pokryć podłogowych. Są estetyczne i trwałe, a ponadto tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji niż powierzchnie z litego drewna. Wskutek intensywnej eksploatacji panele mogą ulec uszkodzeniu i pojawiać się na nich nieestetyczne zarysowania.

4 sposoby na zalane i spuchnięte panele

Montaż paneli to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Użytkownicy cenią je za estetykę, trwałość i przystępną cenę. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że panele podłogowe są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć.

Podłoga laminowana – jak o nią dbać, aby służyła przez lata?

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja podłóg są ważne dla ich długotrwałego piękna i wytrzymałości. Jak jednak dbać o podłogi laminowane, które są bardziej wytrzymałe od innych? Piszemy o tym w naszym artykule.

Co szkodzi podłogom? 5 najpopularniejszych czynników

Panele podłogowe to trwałe produkty, które muszą być odporne na codzienną eksploatację w różnych warunkach. Posiadają konkretne klasy ścieralności czy dodatkowe warstwy ochronne.