image

Najpopularniejsze wady i zalety podłogi drewnianej

Podłogi i panele podłogowe

Najpopularniejsze wady i zalety podłogi drewnianej

Od lat marzysz o drewnianej podłodze, która nada Twojemu wnętrzu ciepły, naturalny klimat? Zastanawiasz się, jakiego producenta wybrać, by powierzchnia dobrze spełniała stojące przed nią zadania? Poniżej uwzględniamy wady i zalety wykorzystania drewnianych podłóg i podajemy nieco tańszą alternatywę. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci podjąć właściwą decyzję, której efektem będziesz cieszyć się przez wiele lat.

Moda na drewno

Drewniana podłoga w mieszkaniu to klasa sama w sobie. Wygląda elegancko i sprawia, że wnętrze nabiera szlachetnego charakteru. Pewnie dlatego drewno od lat króluje wśród materiałów wykończeniowych, używanych zarówno w domach, jak i w restauracjach czy hotelach.

Jako naturalny surowiec pasuje do pomieszczeń utrzymanych w przeróżnych stylach – można wykorzystać je zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i skandynawskich, industrialnych czy boho. Stosuje się je w salonach, przedpokojach i kuchniach. Świetnie komponuje się z cegłą, kamieniem lub płytkami. Co ważne, drewno nie wychodzi z mody i nic nie zapowiada, by w nadchodzącym roku miało się to zmienić. 

Popularność podłóg drewnianych nie wzięła się znikąd. Wykorzystanie naturalnych surowców w aranżacji od zawsze dawało gwarancję pięknego, przytulnego wnętrza o wysokim standardzie. Przez lata prym wśród naturalnych materiałów do wykańczania podłóg wiodły deska z litego drewna i kamień. Surowce te gwarantowały odporność na ścieranie, uszkodzenia czy wilgoć. Okazały się jednak bardzo drogie, więc nie każdy mógł sobie na nie pozwolić.  

Wtedy na rynku pojawiła się doskonała alternatywa – deska z wierzchnią warstwą drewna, która wyróżnia się trwałością i wygodą użytkowania, a przy tym nie rujnuje domowego budżetu.

Piękne i ponadczasowe podłogi drewniane

Budowa drewnianych paneli podłogowych

Podłogi drewniane mają budowę warstwową (zwykle składają się z maksymalnie 3 powłok). Część wierzchnia wykonana jest z wysokiej jakości drewna, a środkowa i spodnia stworzone są z innej odmiany. Inteligentną strukturę wielowarstwową zastosowano w produktach Meister. Dla zapewniania odpowiedniej twardości panele drewniane MeisterParquet. longlife posiadają stabilną warstwę środkową, wykonaną z odpornej na nacisk płyty HDF. Warstwa przeciwprężna, znajdująca się na spodzie, stworzona jest ze świerku nordyckiego i gwarantuje podłodze wysoką wytrzymałość. Drewniana warstwa wierzchnia pokryta jest z kolei naturalnymi olejami i woskami, które tworzą na panelach oddychającą powłokę ochronną. Wszystko składa się na stabilny i wytrzymały panel o grubości 13 mm. Co ciekawe, drewniana podłoga Lindura posiada dodatkowo warstwę drewna sprasowaną z proszkiem drzewnym. Dzięki temu zabiegowi podłoga jest jeszcze bardziej odporna na nacisk, ciepła w dotyku i łatwa w pielęgnacji.

Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania do swojego wnętrza, możesz wybrać klasyczne panele laminowane. Są trwałe i łatwe w konserwacji, a ich bogaty wybór sprawia, że można z łatwością dopasować je do każdego pomieszczenia. Jeśli jednak marzy Ci się wyrafinowana klasyka połączona z nowoczesnością, zdecyduj się na elegancką podłogę drewnianą. Wady i zalety takiej podłogi opisujemy poniżej.

Wady podłóg drewnianych:

  • Wysoka cena

Podłoga drewniana jest znacznie droższa od klasycznych paneli laminowanych. Wyższa cena wynika z użycia naturalnego drewna, zaawansowanej budowy paneli oraz jakości materiałów wykorzystanych w poszczególnych warstwach. Mimo wysokiego kosztu to wciąż jedna z najchętniej wybieranych podłóg.

  • Specjalna pielęgnacja

Podłogi drewniane wymagają czyszczenia wyłącznie przeznaczonymi do tego środkami. Wykorzystanie zbyt silnych detergentów może trwale uszkodzić powierzchnię podłogi. Trzeba pamiętać, że wszystkie plamy i zabrudzenia, powstałe na panelach, należy usuwać tak szybko, jak to możliwe, by nie przedostały się w głąb struktury drewna.

  • Regularna konserwacja podłóg olejowanych

By jak najdłużej zachować podłogę w dobrym stanie, niezbędna jest regularna, coroczna konserwacja. Pozwala ona nie tylko pozbyć się nieestetycznych zmatowień i rys, ale też zabezpieczyć strukturę drewna przed wilgocią, pleśnią, promieniowaniem UV i insektami. Skuteczną i bezpieczną metodą takiej konserwacji jest olejowanie. Specjalny olej, służący do pielęgnacji drewna, przenika w głąb jego struktury, zabezpieczając je i podkreślając jego naturalny wygląd. Co ważne, olej taki nie zatyka porów drewna, umożliwiając mu swobodne „oddychanie”. Dzięki regularnym zabiegom olejowania montaż desek będzie inwestycją na lata.

Zalety podłóg drewnianych:

  • Uniwersalność

Podłogi drewniane pasują do niemal każdego wnętrza – dodają mu klasy i wyraźnie podnoszą jego standard. Są zróżnicowane pod względem kolorystyki i stopnia usłojenia, dlatego można wykorzystać je zarówno w jasnych wnętrzach skandynawskich, jak i w eleganckich gabinetach. W zależności od odcienia drewniana podłoga może wprowadzić do pomieszczenia ciepły, rustykalny klimat lub stonowaną elegancję. Co ważne, podłogi drewniane Meister nadają się do wnętrz z ogrzewaniem podłogowym (zobacz, co warto wiedzieć na temat takich paneli).

  • Trwałość

Drewno w korzystnych warunkach może przetrwać nawet 2000 lat. Dlatego nie trzeba obawiać się o wytrzymałość drewnianej podłogi, zwłaszcza jeśli mowa o deskach zbudowanych warstwowo. Dobrej jakości podłoga cechuje się wysoką trwałością – pod warunkiem, że poddawana jest regularnej konserwacji.

  • Stabilność

Kwestia stabilności to jedna z kluczowych obaw, jakie zgłaszają osoby zainteresowane kupnem drewnianej podłogi. Na szczęście podłogi drewniane Meister są stabilniejsze niż tradycyjne deski. Wszystko za sprawą ich grubości. Dzięki innowacyjnej budowie warstwowej i grubości ok. 11–13 mm drewniane podłogi cechują się optymalną twardością. W efekcie stanowią stabilne podłoże nie tylko dla domowników, ale też wszystkich stojących na podłodze przedmiotów.

  • Design

Współczesne podłogi cechują się modnym, nowoczesnym designem. W ich warstwie wierzchniej wykorzystuje się różne faktury drewna i stopnie usłojenia. Mnogość wariantów sprawia, że podłogi drewniane można z powodzeniem wykorzystać w modnych apartamentach, przytulnych kawalerkach czy surowych wnętrzach industrialnych. Zróżnicowane formaty desek pozwalają stworzyć dowolny efekt, a usłojenie nadaje pomieszczeniom ciepły, naturalny klimat. Wszystkie te zalety sprawiają, że drewniana podłoga znacząco podnosi wartość nieruchomości.

Podłoga drewniana – wady i zalety

Panele podłogowe czy podłoga drewniana? Co wybrać?

Drewniane deski nie tylko pięknie się prezentują i wprowadzają do wnętrza elegancję, ale też mają właściwości higroskopijne. Ponadto świetnie sprawdzą się w domach alergików, ponieważ nie osadza się na nich kurz. Niestety mają też wadę – jest nią dość wysoka cena. Deska to jeden z najdroższych materiałów wykończeniowych, dlatego wiele osób, pomimo chęci, nie decyduje się na jej wybór.

Alternatywę mogą stanowić panele laminowane Meister, które w sposób idealny odwzorowują usłojenie drewna i do złudzenia przypominają deski drewniane. Są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, a dzięki nowoczesnej technologii produkcji zachowują najwyższe standardy ekologii, odznaczone certyfikatami.

Powiązane wpisy blogowe

Jakie panele podłogowe wybrać? Rodzaje i kryteria wyboru

Pokrycie podłogi panelami w domu bądź w firmie to doskonały pomysł. Na ten rodzaj posadzki decyduje się wielu inwestorów i właścicieli mieszkań. Rozwiązanie ma wiele zalet, które przyczyniają się do jego ogromnej popularności.

Podłoga Lindura – dlaczego warto zastosować ją zamiast płytek?

Podłogi wykonane z naturalnego drewna wyglądają niezwykle stylowo. Poza kwestią wizualną wyróżnia je wysoka trwałość. Nadają wnętrzom oryginalny charakter i sprawiają, że prezentują się one wyjątkowo elegancko. Zazwyczaj kładzie się je w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu.

Panele na schodach – jakie wybrać i o czym pamiętać w czasie montażu?

Podczas urządzania nowego lokum, jednym z elementów, który wymaga wykończenia, są schody. Występują nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach szeregowych oraz mieszkaniach dwupoziomowych. Jeśli pokrywasz powierzchnie w domu panelami, warto zamontować je także na schodach.

Panele laminowane – 5 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Największym marzeniem inwestorów są drewniane podłogi – kojarzą się z naturalnością, wytrzymałością i pięknem. Ne można zignorować ich oczywistych zalet, jednak nie zawsze będą najlepszym wyborem – mogą nie sprawdzić się na ogrzewaniu podłogowym, w miejscach wilgotnych.

Panele czy płytki — wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu wykończenia podłogi jest montaż paneli laminowanych bądź drewnianych. Nic dziwnego, bo mają one wiele zalet i są niezwykle uniwersalne.

Panele wysokiej jakości – co to oznacza i jak wybrać?

Stając przed wyborem najlepszych paneli podłogowych, można kierować się oczywiście ceną. Z reguły im droższe, tym lepsze. Jednak jeśli cena istotnie wzrasta, a różnice między konkretnymi modelami podłóg są niewielkie, pojawia się dylemat, które panele wybrać.

Klasy ścieralności paneli – oznaczenia i wybór

Klasy ścieralności określa się dla różnego rodzaju produktów, materiałów, tekstyliów – również dla paneli podłogowych. To bardzo ważny parametr techniczny, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do domu.

Grubość paneli podłogowych – na co zwrócić uwagę i co wybrać?

Podłoga jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów pomieszczenia. Codziennie narażona jest na obciążenia i zabrudzenia. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Parametrem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest grubość.

Panele z V-fugą czy bez – czym są? Wady i zalety rozwiązań

Wybierając panele do wykończenia podłogi w danym wnętrzu, należy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Oczywiście ich rodzaj – laminowane, drewniane czy winylowe.

Podłoga laminowana czy drewniana? Różnice, wady i zalety rozwiązań oraz wybór

Budujesz dom, bądź remontujesz pomieszczenia w swoim mieszkaniu i do wykończenia została ci jeszcze podłoga? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między laminatem a drewnianymi panelami, to z pewnością liczysz, że po odwiedzinach gości usłyszysz nie tylko przyjemne słowa.