image

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Montaż podłóg

Najpopularniejsze wyzwania i problemy, które mogą pojawić się w czasie montażu paneli podłogowych

Najpierw teoria, a dopiero później praktyka. Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim zaczniesz montować panele, jesteś na dobrej drodze do tego, by zrobić to dobrze. Dzięki tej dawce wiedzy dowiesz się, jakiego rodzaju podłogę wybrać i czego się po niej spodziewać. Nauczysz się, jak wyliczyć, ile paneli kupić, a także – co zrobić, by zamontowana już posadzka nie skrzypiała oraz nie wybrzuszała się. Sprawdź dobre praktyki układania paneli i ciesz się perfekcyjnym wnętrzem.

Jakie panele kupić?

Pierwszym wyzwaniem, jakie pojawia się przy okazji montażu paneli – jest rodzaj produktu, który do tego wykorzystamy. Najczęściej stosowane są panele laminowane, drewniane i winylowe. Laminaty są jednym z najtańszych i najpopularniejszych rozwiązań. Są trwałe i odporne na zarysowania, w czym prześcigają podłogi drewniane. Te jednak charakteryzują się wyjątkowym designem i mają znacznie lepsze możliwości izolacji termicznej, co jest szczególnie istotne w przypadku ogrzewania podłogowego. Więcej na temat różnic między nimi przeczytasz w artykule Podłoga laminowana czy drewniana – różnice, wady i zalety.

Z kolei panele winylowe nad pozostałymi mają tę przewagę, że są w pełni wodoodporne. Ponadto bardzo dobrze poradzą sobie z wyciszeniem pomieszczenia, dzięki m.in. piance amortyzującej PUR. Jednak wiele z nich zawiera szkodliwe dla zdrowia ftalany. Jednak MeisterDesign rigid. to nowa generacja podłóg winylowych całkowicie wolna od plastyfikatorów. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że o ile to winyl jest odporny na wodę, o tyle podłogi MeisterDesign lamiante. wyposażone są w specjalną technologię AquaSafe+ oraz impregnację krawędzi AquaStop zapewniając kompleksową ochronę przed wilgocią.

 

Kiedy zdecydujemy się już na kupno konkretnej podłogi, kolejnym wyzwaniem jest kwestia – ile paneli kupić. To istotne, by podczas montażu ani ich nie zabrakło, ani za dużo nie zostało. Najpierw należy poznać powierzchnię pomieszczenia, w którym instalowana będzie podłoga. Jeśli kwadratowy pokój ma wymiary 4 m x 4 m, to jego powierzchnia będzie wynosiła 16 m2.

Kolejna kwestia to zapoznanie się z powierzchnią jednego panelu podłogi, którą zamierza się kupić. Dla przykładu podłoga Meister Lindura w swej specyfikacji ma 2,2 m długości oraz 0,27 m szerokości. Mnożąc te wartości, uzyskujemy powierzchnię jednej deski równą 0,594 m2. Teraz obie wielkości – pomieszczenia i panela należy przez siebie podzielić.

16:0,594=26,94

Te proste obliczenia w szybki sposób pozwalają nam dowiedzieć się, ile paneli należy kupić. W tym wypadku zaokrąglając – 27 sztuk. Jednak warto zawsze mieć zabezpieczenie w postaci 10% paneli więcej. Przy pracach montażowych może się zdarzyć, iż któraś z desek ulegnie zniszczeniu.

Ile paneli kupić?

Przygotowanie podłoża i aklimatyzacja

Podstawą dobrego montażu paneli jest właściwe przygotowanie podłoża. Należy je oczyścić z zabrudzeń i zniwelować nierówności, a następnie położyć odpowiedni podkład. Do podłóg winylowych powinien być to materiał dedykowany, gdyż są one cienkie, a system zamków bardziej wrażliwy. Dlatego potrzebują twardego podkładu.

Ponadto przed natychmiastowym montażem warto wcześniej wyłożyć deski i je przymierzyć oraz rozrysować, by na końcu nie okazało się, że przestrzeń przy ścianie jest za wąska bądź pojawia się problem z przejściem do kolejnego pomieszczenia. Przymierzone panele należy też poddać ok. 24-godzinnej aklimatyzacji w temperaturze 18-30 stopni C. Pozostawiając je na ten czas, mają one możliwość lepszego dopasowania się do warunków panujących we wnętrzu – temperatury i wilgoci.

Kolejnym wyzwaniem podczas montażu jest określenie kierunku układania paneli. Każdy może to zrobić oczywiście według własnych preferencji. Jednak bez korzystania z pomocy fachowców, warto nie udziwniać podłogi ułożeniem np. po skosie i wybrać klasyczny montaż – prostopadle do źródła światła. To najbardziej estetyczne rozwiązanie. Dzięki temu dłuższe boki i łączenia będą mniej widoczne.

Kierunek układania paneli

Skrzypiące, trzeszczące panele podłogowe

Efekt skrzypienia czy też trzeszczenia paneli to wynik popełnionych podczas montażu błędów. Przyczyn jest kilka, a jedna z nich może się pojawić już przy położeniu pierwszego rzędu paneli. Jeśli zostanie on zamontowany nierówno, kolejne także będą nieco krzywe, wówczas mogą pojawiać się szczeliny. Aby temu zapobiec, warto układać pierwszy i drugi rząd naprzemiennie. W ten sposób stworzy się solidną podstawę do dalszej pracy.

Jednym ze sposobów instalacji podłogi jest układanie paneli na legarach. Choć deski mogą być ułożone bardzo równo, zbyt mała liczba wykorzystanych legarów może w przyszłości także powodować skrzypienie podłogi, gdyż panele nie będą ściśle przylegać do podłoża.

Innym częstym problemem, który pojawia się pewien czas po położeniu podłogi, jest jej podnoszenie się. Efekt tzw. wybrzuszania paneli ma związek z brakiem zastosowania dylatacji podczas montażu. Bez względu na to, czy deski montuje się w systemie na klik, czy klejowo, szczeliny dylatacyjne powinny się pojawić i na ogół ich wielkość to ok. 10 mm.

To oznacza, że panele nie powinny stykać się ze ścianami, progami, futrynami czy kolumnami. Większość podłóg potrzebuje przestrzeni, by móc pracować – zmieniać swoją objętość, rozszerzać się i zwężać pod wpływem zmieniającej się temperatury i wilgotności. Jeśli takich odstępów brak, mogą pojawiać się wybrzuszenia, które w efekcie są również kolejną przyczyną skrzypiącej podłogi. To mankamenty dotyczące w dużej mierze standardowych technologii i podłóg winylowych pierwszej generacji.

Jednak takie problemy znikają przy zastosowaniu podłogi MeisterDesign. rigid. Nasze produkty instaluje się bez dylatacji w przejściach. Dzięki wyjątkowo stabilnej płycie bazowej i bezpiecznemu systemowi zatrzasków panele te nie wybrzuszają się pod wpływem wysokich temperatur i światła słonecznego, a złącza pozostają stabilne. Tego typu deski nadają się do ogrzewania i chłodzenia podłogowego, a nawet do ogrodów zimowych bez dylatacji i mogą być układane, jako instalacja pływająca na powierzchniach do 15 x 15 m.

 

Wybrzuszona podłoga – brak dylatacji

Dobre praktyki układania paneli

Najważniejsze z dobrych praktyk układania paneli to cierpliwość oraz planowanie. Przy montażu jakiejkolwiek podłogi nie warto się spieszyć – powinno się zagospodarować dzień na czasochłonną aklimatyzację oraz rozrysowanie, zaplanowanie początku i końca prac. Dzięki temu zyskujemy większe szanse na wykonanie całej pracy estetycznie.

Warto trzymać się również klasycznych rozwiązań i zasad montażowych, by nie utrudniać sobie pracy i uniknąć wielogodzinnych poprawek. Przy układaniu desek, należy także zwrócić uwagę na czystość podłoża i ogólny porządek, który pomoże uniknąć niepożądanych zniszczeń czy zabrudzeń. Panele winylowe należy układać z przesunięciem kolejnych rzędów o co najmniej 30 cm, jednak najbardziej naturalnie wyglądają przesunięcia nieco większe i nieregularne.

Znaczenie w łatwości montażu i pojawiania się mniejszej liczby komplikacji z podłogą ma także jakość kupionych paneli. Tanie produkty wcale nie ułatwiają pracy i nawet jeśli zostanie ona wykonana doskonale, mogą zmniejszać z czasem komfort użytkowania. Należy więc zwrócić uwagę, czy kupowane panele nadadzą się do konkretnego rodzaju pomieszczenia, zawierają dodatkowe warstwy ochronne i charakteryzują się wysoką klasą użyteczności.

Dla przykładu wyjątkowo mocną podłogą najwyższych standardów jest MeisterDesign. laminate z wysoką klasą użyteczności 23 | 32, z podkładem dźwiękochłonnym i systemem zapewniającym 24-godzinną odporność. Mając świadomość solidności i stabilnej struktury naszych podłóg dajemy na nie wieloletnią gwarancję. Sprawdź jeszcze szerszą gamę podłóg Meister na naszej stronie internetowej.

Powiązane wpisy blogowe

Listwa podłogowa maskująca kable – wybór i montaż

Wykończenie domu lub mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Jednym z kamieni milowych jest ułożenie podłogi. Aby powierzchnia dobrze spełniała swoje zadanie i wyglądała estetycznie, potrzebne są listwy podłogowe i przypodłogowe.

Wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych – co warto wiedzieć i jak to zrobić?

Położenie paneli podłogowych to dość proste zadanie, które można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie ułożenie desek na powierzchni to dopiero początek prac. By można było cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym efektem, ważne jest właściwe wykończenie podłogi.

Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy? Poradnik krok po kroku

Panele stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmują, mają znaczący wpływ na aranżację pomieszczeń. Warto więc zdecydować się na estetyczną i trwałą podłogę, która będzie świetnie wyglądać nawet po wielu latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe – dobór i regulacja temperatury podłogówki

Kiedyś – luksus dostępny dla nielicznych. Dziś – standard w nowoczesnym budownictwie. Instalacja ogrzewania podłogowego, bo o niej mowa, na przestrzeni ostatnich dekad stała się powszechnie wykorzystywana w zabudowie jednorodzinnej i nie tylko.

Docinanie listew przypodłogowych – co warto wiedzieć i jak to robić?

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie i estetyczne wykończenie podłóg. Dzięki nim wnętrze nie tylko lepiej się prezentuje, ale też jest o wiele bardziej funkcjonalne. Listwy doskonale maskują brzegi podłogi, zasłaniając przerwę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór

Pełnią wiele ważnych funkcji, są niedrogie i podnoszą standard wykończenia wnętrza – listwy przypodłogowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje listew zajdziemy na rynku? Jak wybrać najlepsze?

Dylatacja przy panelach – co warto wiedzieć?

W branży wykończeniowej od lat funkcjonuje sformułowanie, według którego podłoga musi „pracować”. To znaczy, że powinna swobodnie poruszać się pod wpływem wilgoci, wysokiej lub niskiej temperatury oraz kroków domowników.

Jak wyrównać podłogę pod panele? Szybkie i sprawdzone sposoby

Równa podłoga jest podstawą do prawidłowego ułożenia paneli. Jeżeli nierówności są większe niż 2–3 mm, może dochodzić do wypaczeń i pęknięć desek oraz skrzypienia posadzki. Każdy inwestor i właściciel mieszkania za wszelką cenę chce uniknąć takich efektów.

Folia pod panele – po co, jaką i jak stosować?

Przed rozpoczęciem montażu paneli podłogowych należy zadbać o to, by podłoże było suche, równe, twarde i czyste. Desek nie powinno się kłaść bezpośrednio na surowej powierzchni.

Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne

Kierunek układania paneli zależny jest od kilku czynników, m.in. kształtu i wielkości pomieszczenia, a także umiejscowienia okien i drzwi oraz poszczególnych elementów wyposażenia pokoju. W celu zachowania we wnętrzu harmonii warto wiedzieć, jakie efekty uzyska się, układając panele.