3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi
Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe? Poznaj 3 przykłady modnych aranżacji!
Ciemne panele podłogowe – aranżacje i możliwości
Ciemne panele podłogowe występują w wielu wariantach. Mogą być wykonane z różnych materiałów oraz mieć rozmaite kolory i faktury. Wszystkie oferowane przez Meister modele charakteryzują się wysoką jakością oraz eleganckim wyglądem. Na szczególną uwagę zasługują panele MeisterDesign. Te innowacyjne podłogi mają wszystkie zalety winylu, a jednocześnie pozbawione są jego wad. Panele MeisterDesign są dostępne w wielu efektownych odcieniach.
Do nowoczesnych wnętrz polecamy kolory 6857 Żelazna miedź i Black lava 7323. Utrzymane w nich panele znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym lub loftowym. Z kolei podłogi w barwach zbliżonych do koloru naturalnego drewna, takich jak 6848 Dąb królewski ciemny oraz Dąb stare drewno ziemisty szary 6986, najlepiej prezentują się w retro wnętrzach.
Sypialnia to wyjątkowe miejsce w domu. Jej wystrój powinien być spójny i stonowany. Umiejętnie dobrane kolory pozwalają się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Z ciemnymi odcieniami paneli w sypialni dobrze komponują się zarówno jasne, jak i ciemne kolory mebli oraz ścian. Pierwsza opcja polecana jest osobom, które preferują uniwersalne rozwiązania. Czarna lub ciemnoszara podłoga w połączeniu z białymi meblami prezentuje się nowocześnie.
Odważniejsze jest zdecydowanie się na ciemne panele i ciemne kolory ścian. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w sypialniach o sporym metrażu. Jaką barwę wybrać? Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Ściany w głębokich kolorach mogą sprzyjać wieczornemu odpoczynkowi oraz sprawić, że wyeksponowane zostaną jasne meble i dodatki. Jedyną zasadą w tym przypadku jest zachowanie umiaru. Dobrym pomysłem jest pomalowanie na ciemno tylko jednej ściany.
Ciemne panele w sypialni – klasyczne i ekstrawaganckie rozwiązania
Ciemne panele w salonie – zasada kontrastu
Ciemna podłoga sprawdzi się zarówno w klasycznym, jak i nowocześnie urządzonym salonie. Chociaż zazwyczaj jest to dobrze doświetlone, największe pomieszczenie w domu, warto zadbać o to, by nie zestawiać w nim zbyt wielu ciemnych barw. Meble i dodatki powinny być o parę tonów jaśniejsze niż podłoga – pozwala to uniknąć efektu przytłoczenia. Dobrym pomysłem jest kierowanie się zasadą kontrastu. Skompletowanie ciemnych paneli z jasnymi meblami sprawi, że kolory i detale półek, regałów czy kanapy będą dobrze wyeksponowane. Mniej oczywistym, ciekawym rozwiązaniem jest dobór listew przypodłogowych w kontrastującym odcieniu. Więcej o polecanych przez nas zestawach kolorystycznych przeczytasz w artykule Jakie listwy przypodłogowe dobrać do ciemnej podłogi?
Efektowny kontrast można uzyskać, zestawiając ciemne panele z jasnymi ścianami. Ściany mogą mieć różne kolory – w zależności od wybranego stylu i wielkości pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentuje się połączenie białych ścian z ciemnoszarą lub czarną podłogą. Osoby preferujące style retro częściej decydują się na panele w kolorze dębu lub orzecha oraz ściany w odcieniach beżu.
Ciemne panele w niewielkich wnętrzach
Przyjmuje się, że ciemne kolory nie powinny być stosowane w niewielkich wnętrzach. Pochłaniają bowiem światło, przez co pomieszczenie może wydawać się dużo mniejsze niż jest w rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że właściciele małych mieszkań muszą zrezygnować z eleganckich, ciemnych paneli na podłodze.
Do małych pomieszczeń w domu często należy pokój dziecięcy. Ciemne panele w dziecięcej sypialni sprawdzą się przede wszystkim w przypadku aranżacji retro. Podłoga w odcieniu naturalnego drewna pasuje zwłaszcza do wnętrz inspirowanych stylem kolonialnym. Dębowe panele i jasne – białe lub pastelowe – meble zawsze wyglądają elegancko i ponadczasowo. Na ciemnej podłodze można położyć niewielki, jasny dywan. Aby pokoik nabrał „lekkości”, warto zawiesić przy oknach subtelne firanki lub powiesić nad łóżeczkiem zwiewny baldachim. Jasne tekstylia sprawią, że wnętrze zyska wyjątkowy, sielski charakter.
Należy pamiętać, że na efekt składa się wiele czynników. Niebagatelne znaczenie mają kolor ścian i oświetlenie pomieszczenia. Wybierając ciemną podłogę do niewielkiego pokoju, zwróć uwagę na inne elementy wyposażenia. Jasne meble oraz duże lustra optycznie powiększą przestrzeń.