Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje
Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa? Wybrać do niego jednolitą i stonowaną podłogę, czy zdecydować się na podkreślenie jej wyrazistym wzorem? Niezależnie od tego, które rozwiązanie jest bliższe inwestorom, warto zapoznać się z propozycjami producentów i najpopularniejszymi trendami architektonicznymi.
Salon z aneksem – kłopotliwe pomieszczenie?
Podłoga w salonie z aneksem kuchennym odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko stanowi tło dla ekspozycji pozostałych elementów wystroju. W zależności od decyzji inwestorów może też dzielić pomieszczenie na strefy lub sprawić, że będzie tworzyło harmonijną całość. Wybór podłogi do salonu z aneksem nie jest łatwy i wywołuje sporo wątpliwości. Uzależniony jest od wielu czynników – zarówno technicznych, jak i praktycznych czy wizualnych. Jak podjąć właściwą decyzję?
Przed zakupem należy zastanowić się, jaki rodzaj podłogi sprawdzi się najlepiej w danej kuchni. Następnie warto pomyśleć o tym, czy w doborze podłogi zmierzamy do utrzymania spójności w całym wnętrzu, czy zależy nam bardziej na wyodrębnieniu poszczególnych stref funkcjonalnych. Oba z tych rozwiązań mają swoich zwolenników. Kluczowe są więc oczekiwania i preferencje konkretnych użytkowników wnętrza.
Połączenia podłogi w kuchni z pokojem dziennym można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym jest stworzenie z podłogi elementu, który łączy obie strefy w spójną całość. Podłoga jest wtedy tłem dla całej kompozycji wnętrza. Nie rzuca się w oczy, stanowiąc subtelne dopełnienie aranżacji. Dzięki wykorzystaniu podłogi z tego samego materiału można zdecydować się na większą dowolność w kwestii doboru dodatków i dekoracji. Rozwiązanie takie doceniają szczególnie te osoby, które lubią często zmieniać wystrój swoich pomieszczeń. Taka sama podłoga w salonie i otwartej kuchni gwarantuje, że wnętrze wyda się bardziej przestronne.
Drugim sposobem na wykończenie podłogi kuchennej i salonowej jest wyraźne oddzielenie obu przestrzeni. Można tego dokonać, wybierając dwa rodzaje materiałów i/lub dwa różne odcienie. Ten sposób dzielenia przestrzeni pozwala wizualnie rozgraniczyć strefę kuchenną i wypoczynkową. Jest to jednak zadanie bardziej wymagające i pracochłonne. Warto wtedy zdecydować się na bezpieczne połączenia materiałów, wzorów i kolorów. Dobrze sprawdza się połączenie drewna z białymi lub szarymi płytkami. Panele o klasycznej formie można zestawiać z odważnymi wzorami płytek. Nie zaleca się łączenia na niewielkiej przestrzeni ciepłych i zimnych tonów drewna. W jednym pokoju nie powinny też znajdować się więcej niż 2–3 różne jego odcienie.
Jak połączyć podłogę w kuchni z salonem?
Jaka podłoga w salonie z aneksem kuchennym sprawdzi się najlepiej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dobór podłogi uzależniony jest od konkretnej aranżacji mieszkania oraz oczekiwań domowników. Przy zakupie należy kierować się własnym poczuciem estetyki, przyzwyczajeniami i trybem życia. Warto wziąć pod uwagę zarówno design, jak i sposób pielęgnacji podłóg. Dzięki temu wybór będzie możliwie najlepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców.
Jakie rodzaje podłóg są najpopularniejsze w polskich domach? Prym od lat wiodą panele laminowane. Kiedyś kładziono je głównie w salonach i pokojach. Współczesne produkty tego typu cieszą się tak wysoką jakością, że z powodzeniem wykorzystuje się je w innych pomieszczeniach, w tym np. w kuchniach. By dowiedzieć się więcej o dobieraniu paneli do wnętrz, przeczytaj artykuł Jak wybrać panele do salonu? – sposoby i możliwości doboru. Znajdziesz w nim m.in. podpowiedzi dotyczące dobrania podłogi do białych mebli i wyjaśnienie, dlaczego tak ważny w wyborze paneli jest kontrast.
Do najpopularniejszych materiałów podłogowych należą panele laminowane. Wprowadzają do wnętrza ciepły klimat i są łatwe w codziennej pielęgnacji. Panele w kuchni i salonie powinny być nie tylko estetycznie wykonane, ale też odporne na uszkodzenia i działanie wilgoci. Zdecydowanie warto poznać ofertę podłóg laminowanych MEISTER. To wytrzymałe produkty, które od lat należą do najlepiej sprzedających się twardych pokryć podłogowych. Wyróżniają się wysoką trwałością i łatwą konserwacją, a ich solidna konstrukcja ma ogromny wpływ na redukcję hałasu. Dzięki systemom AquaSafe i AquaSafe+ są odporne na działanie wilgoci. Doskonale prezentują się w każdym pomieszczeniu – zarówno w salonie z aneksem, jak i pokoju dziecięcym.
Panele w kuchni i salonie – jaka powinna być podłoga w tych wnętrzach?
Panele czy płytki w aneksie kuchennym – co warto wiedzieć?
Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj podłogi wybrać do otwartej kuchni. Panele? A może płytki? Oba produkty mają swoje zalety. Płytki wprowadzają do mieszkania elegancję, a panele – ciepło i harmonię. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z tekstu Panele czy płytki – wady i zalety każdego rozwiązania we wnętrzach. Niezależnie od tego, na który produkt się zdecydujesz, pamiętaj, że bardzo ważny jest wybór producenta. Powinna być to renomowana firma, która produkuje podłogi z wysokiej jakości surowców. Należy wziąć pod uwagę m.in. odporność deski na intensywne użytkowanie (w tym ścieranie czy działanie wilgoci). Uważnie przyjrzyj się więc oznaczeniom, które znajdują się na opakowaniu produktu.
Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – kolor deski ma znaczenie
Warto zadbać o to, by podłoga w salonie oraz przestrzeni kuchennej stanowiła całość z resztą wnętrza. Dobrze jest więc dopasować je pod względem kolorystycznym. Bogata paleta odcieni podłóg laminowanych pozwala z łatwością dobrać idealny model do konkretnego wnętrza. W ofercie MEISTER dostępnych jest kilkadziesiąt odcieni dębu. Wśród nich znaleźć można m.in. dąb polarny, pustynny, naturalny oraz szczególnie modne w ostatnich latach wzory z pęknięciami. Podłogi MEISTER idealnie współgrają z architekturą współczesnych wnętrz i sprawdzą się w każdym nowoczesnym mieszkaniu – wprowadzą do niego ciepły, domowy nastrój.