Jaka podłoga do ciemnych mebli? – przegląd możliwości

Łączenie kolorów i faktur drewna we wnętrzach mieszkalnych bywa trudne dla osób, które nigdy się nad tym nie zastanawiały i stanęły przed zadaniem postawienia nowego domu czy wyremontowania dotychczasowego. Jak połączyć kolory podłóg z wymarzonymi ciemnymi meblami?

Ciemne gatunki drewna

Wśród ciemnych gatunków drewna najpopularniejszych jest kilka z nich. Warto zapoznać się z nimi szukając odpowiedniego koloru do swojego domu.

  • wenge – ciemne drewno tropikalne o ciepłym odcieniu brązu, z wyrazistym deseniem, przypominającym upierzenie kuropatwy;
  • heban – chłodne, czarne drewno, przywodzące na myśl węgiel;
  • orzech europejski – ciepłe drewno, może mieć kolor szaro-czarny (wówczas jest chłodniejszy) i intensywnie brązowy, a z czasem ciemnieje;
  • merbau – ciemne, ciepłe drewno tropikalne o odcieniu brązu, często łączący też żółty i czerwony. Merbau ciemnieje z czasem;
  • mahoń – ciepłe drewno o odcieniach od brązu po czerwień.

To niektóre z popularnych i najpiękniejszych ciemnych drewien. Często stosowane są do tworzenia mebli i elementów wyposażenia. Jak dobrać do nich kolor podłogi, by wnętrze zachowało spójny i elegancki charakter?

Ciemne meble w salonie wyglądają bardzo stylowo. Od lat ciemne drewno jest kojarzone z ekskluzywnością i szykiem, dlatego warto zaaranżować swój salon z meblami z ciemnych gatunków drewna. Jak jednak te wymarzone meble zgrać z resztą wystroju, a przede wszystkim: jak dopasować do nich podłogę?

Jaka podłoga do ciemnych mebli w salonie?

Panele do mebli wenge

Wenge jest jednym z popularniejszych gatunków, z których wykonuje się meble salonowe. Ma na to wpływ jego niepowtarzalny kolor oraz piękne, charakterystyczne usłojenie. Dobierając podłogę do wymarzonych mebli z wenge, należy pamiętać, że jest to drewno o ciepłym odcieniu, dlatego skupimy się na poszukiwaniu ciepłego odcienia. Na pewno nie powinien on być taki sam jak kolor mebli – wówczas elementy te zleją się w jedno i nie będą wyglądać dobrze. Różnica między kolorami powinna wynosić około 1 -2 tony w dowolną stronę, chociaż jaśniejsze podłogi będą wyglądać lepiej, pozwoli rozjaśnić pomieszczenie i wpłynie na jego proporcje.

Z jaśniejszą podłogą można puścić wodze fantazji – bielony dąb ML 8815 z oferty podłóg drewnianych Meister będzie wyglądał bardzo dobrze, tworząc ciekawe tło dla ciemnych mebli wenge. Na pewno należy zrezygnować z odcieni orzecha – jest on zbliżony do wenge, a jeśli zainwestujemy w jaśniejszy odcień, istnieje ryzyko, że orzech zacznie ciemnieć – takie są bowiem naturalne właściwości tego drewna.

Przykład z wenge pokazuje, że jasne panele bardzo dobrze pasują do ciemnego drewna. Sprawdzi się tu nie tylko wyrazisty kontrast, jak wenge z dębem bielonym – warto też stawiać na mniej odstające od siebie nawzajem zestawienia: kolory różniące się odcieniem w nieznacznym stopniu. Warto też pamiętać, że niezależnie od kolorów trzeba rozróżnić usłojenie mebli i podłogi. Gatunki nie powinny być tak samo wyraziste ani tak samo gładkie, ponieważ wprowadzą albo wrażenie bałaganu, albo stagnacji.

 

Jasne panele do ciemnych mebli?

Jasne podłogi – propozycje

Wśród jasnych podłóg, które będą szczególnie dobrze prezentować się w różnych wnętrzach, z pewnością są te z naszej oferty. Wśród podłóg Meister mamy mnóstwo odcieni, które doskonale będą pasować do ciemnych mebli. Oto kilka z nich:

  • panele laminowane MeisterDesign.laminate w kolorze 6838 Dąb lodowcowy – jasny, bielony dąb z rozmytym rysunkiem słojów będzie doskonałym tłem dla ciemnych mebli. Ponadto podłoga laminowana jest trwała i łatwa w utrzymaniu: nie wymaga czasowej konserwacji;
  • MeisterDesign – podłoga z ecuranu w odcieniu 6985 Dąb szypułkowy czysty to propozycja dla tradycjonalistów, którzy lubią naturalne odcienie. Ponadto ecuran jest trwałym i zdrowym dla środowiska zamiennikiem winylu, równie wytrzymałym i łatwym w utrzymaniu.
  • podłoga drewniana MeisterParquet.longlife, w odcieniu 8807 Dąb harmonijny – podłoga układana w jodełkę podkreśli elegancję wnętrz z ciemnymi meblami.

Koniecznie trzeba też pamiętać o elementach wykończeniowych, takich jak listwy przypodłogowe. Warto dobierać je do podłóg u tego samego producenta – pozwoli to odpowiednio dopasować kolor już w sklepie. Właśnie dlatego do naszej oferty wprowadziliśmy listwy przypodłogowe, które da się barwić na dowolne kolory – pozwoli to uzyskać doskonały efekt wykończeniowy.

 

Kuchnia to wyjątkowe miejsce, w którym podłoga musi być wytrzymała, a do tego stylowa, by wnętrze wyglądało spójnie, czysto i zachęcająco. Najczęstszym wyborem w kuchni są płytki ceramiczne, które można dostać w wielu różnych kolorach, wzorach i kształtach. Ze względu na obawy o wytrzymałość, inwestorzy rzadziej decydują się na drewniane podłogi w kuchniach – uważa się bowiem, że podłoga drewniana w kuchni łatwo może się zniszczyć pod wpływem czynników zewnętrznych. Wystarczy jednak wybrać taką podłogę, która oferuje odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników – właśnie takie produkty mamy w ofercie. Wystarczy wspomnieć chociażby o podłogach drewnianych MeisterParquet.longlife, które występują w dziesiątkach kolorów i pokryte są wzmacniającą, odporną na wilgoć i zarysowania warstwami olejowaną i matowo lakierowaną. Mamy też doskonałą alternatywę dla płytek ceramicznych: podłogi Nadura, które łączą w sobie wytrzymałość kafelków i ciepło oraz odporność drewna.

Dobór koloru podłogi do posiadanych mebli kuchennych nie jest skomplikowany, bo opiera się na podobnych zasadach, co przy wyborze kolorów do salonu. Podłoga powinna być jaśniejsza od mebli, by wprowadzić wrażenie przestrzeni do ciemnej kuchni. Warto też pamiętać o parametrach wytrzymałościowych podłóg – więcej zarówno o kolorystyce, jak i wytrzymałości podłóg kuchennych piszemy w artykule Podłoga do kuchni – jak wybrać i dopasować do koloru mebli.

Jaka podłoga do ciemnych mebli kuchennych?

Podsumowanie

Zestawienie ciemnego drewna mebli z innymi odcieniami podłogi jest proste: podłoga powinna być jaśniejsza od mebli, by wprowadzić wrażenie przestrzenności. Może być zarówno dużo jaśniejsza, jak i różnić się jedynie o 1-2 tony. Tak czy inaczej, będzie wyglądać dobrze.

W Meister dobrze wiemy, że szeroki wybór kolorystyki podłóg jest kluczem do znalezienia idealnego dopasowania, dlatego na naszych klientów czekają dziesiątki podłóg pokrytych naturalnym drewnem lub imitacjami w różnych odcieniach. Wszystkie nasze produkty oferują najlepszą jakość i wytrzymałość – sprawdź sam, przejrzyj naszą ofertę na stronie meister.pl

 

Powiązane wpisy blogowe

Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do mebli?

Dopasowanie mebli do podłogi i odwrotnie bywa problematyczne. Źle dobrane kolory tych ważnych elementów wystroju wnętrza mogą popsuć ogólny wygląd, dlatego najlepiej jest poznać zasady ich dobierania, zanim przystąpi się do wymiany mebli czy remontu. Poznaj te reguły z naszego artykułu.

5 kolorów podłóg pasujących do szarych ścian – inspiracje

Szarość jest niezwykle modnym nurtem w wystroju wnętrz już od wielu sezonów. Warto na nią postawić, planując kolory w swoim remontowanym czy budowanym domu lub mieszkaniu. Jak jednak dobrać podłogi do szarych ścian, by nie zaburzyć ogólnego kształtu projektu?

Podłoga do kuchni – jak wybrać i dopasować do koloru mebli?

W każdym domu jest pomieszczenie, w którym panują szczególne warunki – to kuchnia. Większość ludzi traktuje ją jak centralny punkt domu, a ruch jest tu wzmożony. Kuchnia jest też dużo wilgotniejsza od reszty domu.