image

Podłoga do kuchni – jak wybrać i dopasować do koloru mebli?

W każdym domu jest pomieszczenie, w którym panują szczególne warunki – to kuchnia. Większość ludzi traktuje ją jak centralny punkt domu, a ruch jest tu wzmożony. Kuchnia jest też dużo wilgotniejsza od reszty domu. Wybierając podłogi do jej wykończenia, należy mieć to wszystko na uwadze, a do tego nie zapomnieć o stylu i odpowiednich kolorach, by kuchnia zachęcająco i schludnie wyglądała.

Jaka podłoga do kuchni – wybór tworzywa

Podłoga w kuchni jest narażona na wiele czynników zewnętrznych: częsta wilgoć, tłuszcz, okruchy jedzenia i silnie barwiące produkty spożywcze mogą zagrozić jej pięknu. Jak wybrać stylową i trwałą podłogę do kuchni, z czego powinna być wykonana?

Wielu uważa, że płytki ceramiczne są najlepszym wyborem na podłogę do kuchni. Łatwo utrzymać je w czystości, są też odporne na ścieranie. Płytki sprawdzą się w kuchni także ze względu na bogatą kolorystykę – występują w niemal każdym kolorze i wzorze, dlatego łatwo dopasować je do dowolnego koloru mebli kuchennych.

Doskonałą alternatywą dla płytek, która jednak zachowuje ich wszystkie zalety, są podłogi Meister Nadura. Pod wieloma względami jest ona lepsza od tradycyjnych płytek ceramicznych. Jest dużo mniej krucha – nie pęka pod wpływem uderzenia ciężkim przedmiotem, pojawiają się na niej jedynie wgniecenia, które da się łatwo wypełnić odpowiednim woskiem. Podłogi Nadura są też ciepłe jak podłogi drewniane i da się je układać w systemie pływającym, co stanowczo upraszcza montaż – dość skomplikowany w przypadku tradycyjnych płytek ceramicznych.

Płytki – najlepsza podłoga do kuchni?

Podłoga do kuchni – panele. Czy warto?

W kwestii różnorodnych paneli podłogowych wśród inwestorów panuje przekonanie, że nie będą tak wytrzymałe, jak płytki ceramiczne. Z drugiej strony każdy marzy o drewnianej podłodze w kuchni – wygląda ona niezwykle elegancko i stylowo, wprowadzając ponadczasowy styl do wnętrza, niezależnie od jego kolorystyki.

Po pierwsze jednak należy zagwarantować sobie najlepsze parametry wytrzymałościowe. Należy w tym kontekście zwrócić uwagę na klasę ścieralności, która dla podłóg tego typu określana jest w skali sześciostopniowej od AC1 do AC6. Optymalna w mieszkaniach będzie klasa AC4.

Inny parametr, który pomoże wybrać najlepszą podłogę do kuchni to używalność – określa ona, jakie natężenie ruchu zniesie dana podłoga. Więcej o używalności piszemy w artykule Podłogi laminowane – co warto wiedzieć na ich temat.

Trwała podłoga do kuchni to podstawa, zawsze jednak trzeba pamiętać o stylu, a podłogi drewniane będą w tej kwestii niezastąpione. Drewno przez większość inwestorów i projektantów jest uważane za najpiękniejszy materiał wykończenia wnętrza. Naturalne tworzywo musi jednak być zabezpieczone odpowiednimi warstwami, które pozwolą na eksploatację w kuchni – w podłogach drewnianych Meister Parquet.longlife wykorzystujemy powierzchnie olejowane naturalnymi woskami i olejami oraz lakiery bez zawartości formaldehydów, dzięki czemu nasze podłogi są wytrzymałe i ekologiczne.

Niezwykle ciekawą propozycją od Meister są też podłogi MesiterDesign – to podłogi oferujące wszystkie cechy podłóg winylowych, ale nie zawierające winylu. Produkujemy je z wykorzystaniem ecuranu, czyli tworzywa uzyskiwanego z olejów roślinnych. Tworzywo to jest zdrowe dla środowiska, bo pozbawione jest plastyfikatorów, rozpuszczalników i chloru. Do kuchni najlepsze będą podłogi MeisterDesign.pro i MeisterDesign.life – wpływ na to ma przede wszystkim ich wodoodporność.

Kiedy wiemy już, jakie tworzywa najlepiej sprawdzą się w kuchni, pora zwrócić uwagę na drugi najważniejszy aspekt – kolor, styl i dopasowanie podłogi do mebli kuchennych. To właśnie one bowiem bardziej niż cokolwiek innego decydują o charakterze kuchni.

Wymarzony styl mebli kuchennych będzie decydował o tym, jak powinno być wykończone to pomieszczenie, dlatego remont należy planować pod kątem tego, co w nowej kuchni pozostanie z wystroju starej, a tworzenie kuchni od początku powinno odbywać się w miarę jednocześnie: meble i wykończenie warto zaplanować naraz. Pozwoli to nie tylko zachować spójność kolorystyki, ale też materiałów.

Jak kolory wpływają na wybór podłogi do kuchni?

Jak podłoga do białej kuchni?

Biorąc pod uwagę dominantę kolorystyczną w postaci białego umeblowania, należy zastanowić się nad oczekiwanym efektem. Wybór białej podłogi z tworzywa stworzy czyste, ale dość chłodne pomieszczenie. Podobnie wybór szarości – w ofercie podłóg Mesiter Nadura mamy kolory takie jak Hikora szara 6223 albo Łupek szary 6333 – będą one bardzo dobrze wyglądać w połączeniu z bielą, pozwolą uzyskać wrażenie nowoczesnego wnętrza. Nadadzą się szczególnie do mebli wykończonych na wysoki połysk, jednak również drewniane białe meble doskonale zgrają się z szarymi podłogami z tworzywa.

W białej kuchni łatwo będzie też wprowadzić ciepły styl prowansalski i minimalistyczny styl skandynawski – białe, drewniane meble będą pierwszym krokiem, drugim zaś będzie wybór podłogi z jasnego drewna. Różnica między Prowansją a Skandynawią ukryta jest w szczegółach: styl francuskich winnic i pól lawendy jest bardziej naturalny, dlatego dobrze, kiedy podłogi będą miały widoczne sęki i niedoskonałości – świetnym wyborem będą podłogi drewniane Meister.Parquet Longlife w kolorze ML8741 Dąb żywy kremowa biel bielony czy NO 8808 Dąb witalny. Ważny będzie też sposób ułożenia – warto zrezygnować tu z ułożenia w jodełkę, ponieważ równolegle ułożone deski będą lepiej imitować naturalny styl prowansalskich wnętrz. Ułożenie w parkiet sprawdzi się za to w stylu skandynawskim – podłoga może tu być też nieco bardziej minimalistyczna, pozbawiona sęków. Sprawdzi się tu podłoga drewniana Meister.Parquet Longlife w kolorze ML 8815 Dąb harmonijny kremowo biały bielony czy NO 8805 Dąb harmonijny gładki.

Biała kuchnia to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań projektowych, co jednak, jeśli meble w kuchni są drewniane? Wielu inwestorów decyduje się na wybór naturalnych mebli i takiej kolorystyki, wielu decyduje się też na umieszczenie w kuchni zabytkowych mebli, które zdobywają coraz większą  popularność. Jak dobrać wówczas kolor podłogi?

Ciemne meble należy zestawiać z jaśniejszymi podłogami – projektanci sugerują, by podłoga była jaśniejsza o dwa stopnie niż meble. Z drugiej jednak strony jasne meble doskonale będą pasować do ciemnych podłóg – zasada dwóch stopni różnicy nadal obowiązuje. Dodatkowo warto pamiętać, by nie łączyć ze sobą kolorów drewna o różnych temperaturach: chłodne należy zestawiać z chłodnymi, a ciepłe z ciepłymi. Podobnie sposób wykończenia powinien być jednolity: matowe meble wymagają matowej podłogi, meble błyszczące lepiej będą komponować się z błyszczącą podłogą. Warto zwrócić też uwagę na usłojenie drewna zastosowanego do stworzenia mebli i podłóg. Warto nie łączyć ze sobą podobnych rysunków słojów, ponieważ wyraziste wzory mogą przytłaczać wnętrze.

Wybierając podłogę dopasowaną do kuchennych mebli, warto zwrócić uwagę na wspomniane już wcześniej podłogi MeisterDesign. W ofercie mamy kolory od ciemnego Dębu królewskiego 6848 przez niepowtarzalny i bardzo odważny Cabin board 6991 po jasne odcienie Dębu pustynnego 6998 i Dębu polarnego 6994.

Jak łączyć kolory drewnianych mebli i podłóg w kuchni?

Podsumowanie

Jeśli szukasz podłogi dopasowanej do swoich kuchennych mebli, koniecznie sprawdź ofert Meister. Prócz bogatej oferty podłóg mamy również wszystkie niezbędne elementy ich wykończenia, dzięki czemu możemy służyć kompleksowymi poradami w kwestii wystroju każdego pomieszczenia, nie tylko kuchni.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wybrać panele do salonu? – sposoby i możliwości doboru

Decyzja o wyborze paneli do salonu nie powinna być podjęta pochopnie. To bardzo prezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości, ale jednocześnie jeden z najbardziej eksploatowanych pokoi. W związku z tym podłoga musi być wytrzymała, solidna i odporna na zarysowania.

Jaką podłogę dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem – inspiracje i zasady doboru

Biała kuchnia z drewnianymi elementami wygląda nowocześnie i harmonijnie. Jasny kolor mebli optycznie rozjaśnia pomieszczenie, a drewniane blaty subtelnie ocieplają wystrój wnętrza. Co więcej, takie zestawienie pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych – także pod względem doboru podłogi.

Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę?

3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi

Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe?

Gdzie sprawdzą się panele imitujące kamień lub beton? Inspiracje i wskazówki

Przez wiele lat inwestorzy decydowali się przede wszystkim na panele imitujące drewno. Pasują one bowiem do niemal każdego wnętrza i wprowadzają atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Odpowiadając na współczesne trendy w aranżacji wnętrz, producenci wprowadzają panele imitujące kamień i beton.

Jak i z czym zestawiać panele w kolorze dębu? Przykłady aranżacji

O podłogach wykonanych z naturalnego drewna marzy wiele osób. Niestety są one dość drogie i podatne na odkształcenia. Nowoczesne panele laminowane stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych dębowych desek.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje

Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa?

Łazienki biało-drewniane – 5 inspiracji

Biel i drewno stanowią jedno z najmodniejszych połączeń w aranżacjach łazienek. Pomieszczenia urządzone z ich zastosowaniem wyglądają świeżo, estetycznie i bardzo nowocześnie. W zależności od wykorzystanych materiałów w biało-drewnianych łazienkach można uzyskać dowolny efekt stylistyczny.

Jakie panele wybrać do stylu industrialnego?

Styl industrialny staje się coraz modniejszy, zwłaszcza w miastach, w których odnawiane są stare fabryki, często przekształcane w nowoczesne mieszkania. Wykorzystanie starego budownictwa spowodowało nasilenie tendencji do odwzorowywania oryginalnych elementów dekoracyjnych we wnętrzach.

Czy panele winylowe są szkodliwe? Opinie i wybór

Panele winylowe montowane w domach i obiektach użyteczności publicznej nie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Każdy odpowiedzialny i dobry producent podłóg PVC musi dołożyć wszelkich starań, by wytwarzać bezpieczne produkty.