image

Co szkodzi podłogom? 5 najpopularniejszych czynników

Czyszczenie i konserwacja podłóg

Co szkodzi podłogom? 5 najpopularniejszych czynników

Panele podłogowe to trwałe produkty, które muszą być odporne na codzienną eksploatację w różnych warunkach. Posiadają konkretne klasy ścieralności czy dodatkowe warstwy ochronne. Niemniej bez względu na producenta paneli, materiał, z którego są wykonane, oraz ich parametry każdego dnia muszą się mierzyć ze szkodliwymi czynnikami. Jedne panele poradzą sobie z nimi lepiej, drugie gorzej. W jaki sposób chronić i pielęgnować swoją podłogę, by przez długi czas wyglądała jak nowa?

Pierwsze dni po montażu podłogi

Pierwsze dni po montażu paneli podłogowych to bardzo ważny okres. Przede wszystkim w tym czasie wewnątrz nadal mogą trwać prace remontowe. W związku z tym powierzchnia może zostać zabrudzona farbą czy klejem, których usunięcie okaże się trudne lub niemożliwe. Pojawia się też ryzyko powstania na panelach zadrapań – np. podczas przesuwania drabiny. W takich okolicznościach należy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli planuje się samodzielne olejowanie podłogi, trzeba wygospodarować czas na tzw. leżakowanie materiału. Miękkie drewna (np. sosna) są najbardziej chłonne i nawet po nałożeniu 3 warstw nie trzeba długo czekać, aż można będzie po nich chodzić. Niemniej zaleca się, by unikać mocnego eksploatowania olejowanych paneli – szczególnie nowych – przez 8–12 godzin. Z kolei przez kolejną dobę nie powinno się doprowadzić do kontaktu powierzchni z wodą.

Podłogi mogą szybko utracić swój pierwotny stan, jeśli są kupione u niesprawdzonego producenta oraz nieprawidłowo zamontowane. Wówczas nie można się dziwić, jeśli po kilku miesiącach czy po roku zaczną się odbarwiać lub odkształcać. W tym wypadku czynnikiem szkodliwym jest niedbałość producenta i, być może, niedopatrzenie klienta. Wybierając podłogę wysokiej jakości, warto zwrócić uwagę m.in. na gęstość oraz grubość paneli podłogowych i obecność dodatkowych technologii.  

  • Grubość paneli może wynosić już 6–7 mm. To bardzo cienkie deski, które nie nadają się do pomieszczeń często eksploatowanych, takich jak kuchnia czy przedpokój. Rozsądnym rozwiązaniem będzie wybór produktów o grubości co najmniej 8 mm. Jedne z najlepszych parametrów wytrzymałościowych mają panele o grubości 12 mm, np. laminate LL 200, które sprawdzą się również w obiektach użyteczności publicznej.
  • Gęstość paneli też nie jest bez znaczenia. Materiały niskiej jakości charakteryzują się gęstością ok. 600 kg/m3, natomiast powinno się wybierać produkty o gęstości przynajmniej 700 kg/m3. Z kolei w panelach laminowanych firmy Meister parametr ten wynosi nawet 890 kg/m3, a podłoga drewniana Lindura HD 400 ma gęstość aż 930 kg/m3.

Należy również zwrócić uwagę na wykorzystanie innowacyjnych technologii, które wpływają na trwałość produktów i zapewniają im dodatkową ochronę. Systemy AQUASafe, AQUAStop czy AQUA Safe+, stosowane w podłogach Meister, gwarantują produktom 4- lub 24-godziną ochronę przed szkodliwym działaniem nadmiaru wilgoci. Z kolei powierzchnia Diamond Pro, obecna w panelach laminowanych, zapewnia szczególną odporność na mikro zarysowania i ścieranie.

Tanie panele niskiej jakości

Brak filcowych podkładek

Solidne wykonanie paneli i zastosowanie materiałów najwyższej jakości nie zwalniają użytkowników podłóg z konieczności dodatkowego zabezpieczenia powierzchni. Szczególnie w przypadku codziennego przesuwania mebli bądź przenoszenia całych zestawów wypoczynkowych. Drewno, laminat czy winyl to materiały, które jak wszystkie inne z czasem ulegają zużyciu. By przedłużyć ich żywotność, pod nogami krzeseł, wersalek, foteli i stołów warto stosować filcowe podkładki.

Czynnikami szkodzącymi w przypadku każdego rodzaju podłogi są piasek oraz woda. Panele powinny być czyszczone nie tylko ze względu na zachowanie porządku, ale również z powodu konieczności ochrony drewna, laminatu czy winylu. Warto zwrócić uwagę na to zimą, gdy na podeszwach butów do wnętrza przenoszone bywają piach i sól. Duża ilość zabrudzeń może działać na podłogę jak papier ścierny. Warto dlatego zaopatrzyć się w wycieraczkę oraz szafkę na buty.

Piasek oraz woda

Niewłaściwe metody mycia podłogi

Podstawowa zasada mycia podłóg to „najpierw na sucho, później na mokro”. Odkurzanie czy zamiatanie to czynności, jakie koniecznie trzeba wykonać przed przystąpieniem do mycia podłogi mopem. Niestety, wiele osób etap ten pomija. Trzeba pamiętać również o tym, że szmatka powinna być wilgotna, a nie mokra. Regularne pozostawianie sporej ilości wody na panelach wykonanych z materiałów drewnopodobnych z czasem może prowadzić do pęcznienia desek. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej z naszego artykułu Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi.

Trzeba pamiętać również o tym, że woda do mycia podłogi powinna być letnia – nie gorąca, gdyż wówczas na panelach mogą pozostawać zacieki z drobinkami detergentu. Co więcej, sam środek do pielęgnacji musi być przeznaczony właśnie do podłóg, by ich nie uszkodził. Warto unikać płynów do mycia paneli, w których znajdują się substancje takie jak:

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES)
  • Ftalany
  • MEA (monoetanoloamina)
  • DEA (dietanoloamina)
  • TEA (trietanoloamina)
  • Triklosan
  • NPE (etoksylan nonylofenolu).

Najlepiej wybierać preparaty ekologiczne, które nie są szkodliwe dla zdrowia i nie utrudniają oddychania. Po umyciu podłogi dobrze jest przewietrzyć i opuścić mieszkanie – wybrać się na spacer czy na zakupy. Dzięki otwarciu bądź uchyleniu okien przyspieszony zostanie proces suszenia powierzchni i oczyszczania powietrza z kurzu oraz, w niektórych wypadkach, usuwania nieprzyjemnych zapachów środków chemicznych.

Powiązane wpisy blogowe

Porysowane panele podłogowe – sprawdzone i nie tylko domowe sposoby

Panele to jedno z najpopularniejszych pokryć podłogowych. Są estetyczne i trwałe, a ponadto tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji niż powierzchnie z litego drewna. Wskutek intensywnej eksploatacji panele mogą ulec uszkodzeniu i pojawiać się na nich nieestetyczne zarysowania.

4 sposoby na zalane i spuchnięte panele

Montaż paneli to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Użytkownicy cenią je za estetykę, trwałość i przystępną cenę. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że panele podłogowe są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć.

Podłoga laminowana – jak o nią dbać, aby służyła przez lata?

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja podłóg są ważne dla ich długotrwałego piękna i wytrzymałości. Jak jednak dbać o podłogi laminowane, które są bardziej wytrzymałe od innych? Piszemy o tym w naszym artykule.

Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi

Zachowanie czystej podłogi to gwarancja jej wytrzymałości i najważniejsza zasada dbania o kondycję posadzek. Warto dołożyć starań, by unikać zabrudzeń, wówczas przetrwają one znacznie dłużej, niż można się spodziewać. Jak jednak dbać o podłogę, by zachować ją w możliwie najlepszym stanie?