Jakie drzwi będą pasowały do jasnej podłogi? – przegląd możliwości

Dobór elementów wystroju wnętrza może być bardzo trudny, zwłaszcza podczas remontu. Trzeba wówczas tak dopasować nowe elementy, by współgrały z tymi, których nie będziemy wymieniać. Najtrudniej sprawa ma się ze stałymi elementami architektonicznymi, jak podłogi i drzwi, których wymiana nie jest tak prosta, jak zakup nowych mebli. Łączyć ze sobą podobne czy różne kolory? Czy istnieje kolor drzwi, który będzie pasował do każdej podłogi? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie drzwi do jasnej podłogi.

Jasna podłoga – jakie drzwi wybrać?

W domu z jasną podłogą warto postawić na jedno z trzech najlepszych rozwiązań. Architekci doradzają, by jasne drewno zestawiać na zasadzie podobieństwa, przeciwieństwa lub parować z kolorami neutralnymi. Co oznaczają te zasady i jak zgodnie z nimi dobierać do siebie drewno?

 

Pierwszą zasadą, według której można dopasować drzwi do podłogi, jest zasada podobieństwa. Według niej materiały użyte do pokrycia podłogi i wykonania drzwi powinny być do siebie maksymalnie zbliżone. Dotyczy to głównie kolorystyki – jasną podłogę należy wobec tego zestawić z jasnymi drzwiami.

Jeśli drzwi i podłoga mają być wykonane z drewna, warto dobrać do siebie pod względem podobieństwa jego gatunki. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na podobny kolor, ale też wzór usłojenia. Jeśli jednak podłogi i drzwi mają być wykonane z innych tworzyw, należy w głównej mierze zadbać o dopasowaną kolorystykę.

Reguła podobieństwa jest bardzo bezpieczna, uniwersalna i z pewnością sprawdzi się w każdym wnętrzu. Dowodzi tego jej wieloletnia popularność, ocierająca się niemal o tradycję. Ponadto jasne drzwi w zestawieniu z jasną podłogą wzmocnią spójność pomieszczenia.

Jasne drzwi do jasnej podłogi – zasada podobieństwa

Ciemne drzwi do jasnej podłogi – zasada przeciwieństwa

Zasada przeciwieństwa zachęca do kontrastowania stosowanych pokryć podłóg i drzwi. Sprawdzi się w mniej klasycznych pomieszczeniach – odpowiednio zestawione kolory doskonale urozmaicą nowoczesne wnętrza.

Jeśli drzwi i podłogi chcemy zestawić zgodnie z zasadą przeciwieństwa, musimy pamiętać, by nie przesadzić z różnorodnością. Kolory zastosowanych pokryć mogą się od siebie różnić, ale powinny zachowywać tę samą temperaturę barwową – chłodną bądź ciepłą. To szczególnie ważne w dobieraniu parami różnego rodzaju drewna i jego imitacji.

Inną sytuacją, w której trzeba szczególnie uważać, zastawiając ze sobą gatunki drewna o różnych kolorach, jest ich tonacja kolorystyczna. Połączenia drewna zielonkawego i czerwonego albo białego z żółtym nie należą do udanych. Ważne, by nie łączyć ze sobą drewna o różnych kolorach, które dodatkowo drastycznie różnią się od siebie fakturą. Takie zróżnicowanie może wprowadzić zamieszanie i istotnie udziwnić pomieszczenie.

 

Idealną propozycją dla każdego inwestora, posiadającego jasne podłogi w domu jest wybór kolorów neutralnych do drzwi. Biel w tym wypadku sprawdzi się znakomicie, ponieważ pasuje w zasadzie do wszystkiego, w połączeniu zaś z jasną podłogą optycznie powiększy pomieszczenie. To wybór najpopularniejszy w nowoczesnych wnętrzach w stylu skandynawskim czy rustykalnym.

Zasada uniwersalna – kolory neutralne

Jaki kolor drzwi do jasnej podłogi? Podsumowanie

Wybór odpowiedniej kolorystyki drzwi, właściwie dopasowanej do podłóg, może być niezwykle wymagający. Warto kierować się w nim prostymi zasadami łączenia drewna, które opisaliśmy powyżej. W czasach, kiedy podłogi i inne elementy wykończenia wnętrza mogą mieć wiele najróżniejszych kolorów, odpowiednie połączenie ich ze sobą może być trudne – ale nie z nami!

Dla naszych klientów przygotowaliśmy narzędzie Interior designer pozwalające sprawdzić, jaka podłoga będzie najlepiej pasować do ich wnętrza. Jeśli planujesz remont i chcesz dowiedzieć się, jaki kolor paneli najlepiej zgra się z posiadanymi drzwiami czy meblami – świetnie trafiłeś. Zrób zdjęcie i dowiedz się, jak nasze podłogi będą wyglądać w Twoim domu.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wybrać panele do salonu? – sposoby i możliwości doboru

Decyzja o wyborze paneli do salonu nie powinna być podjęta pochopnie. To bardzo prezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości, ale jednocześnie jeden z najbardziej eksploatowanych pokoi. W związku z tym podłoga musi być wytrzymała, solidna i odporna na zarysowania.

Jakie panele podłogowe będą pasowały do wnętrza w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski świeci tryumfy w polskich domach. Wpływ na to ma na pewno popularna sieć sklepów meblowych ze Szwecji, ale też zmieniający się gust Polaków, ich chęć bycia na równi z resztą Europy. Meblując i wykańczając własne domy, zadają sobie mnóstwo pytań. Ciemne czy jasne?

Podłoga w stylu glamour – jakie panele wybrać?

Styl glamour wzbudza mieszane uczucia. Jego zwolennicy twierdzą, że jest wzorem elegancji, natomiast dla przeciwników stanowi symbol kiczu. Chyba nie da się znaleźć złotego środka w tej kwestii – wszak o gustach się nie dyskutuje.

Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do mebli?

Dopasowanie mebli do podłogi i odwrotnie bywa problematyczne. Źle dobrane kolory tych ważnych elementów wystroju wnętrza mogą popsuć ogólny wygląd, dlatego najlepiej jest poznać zasady ich dobierania, zanim przystąpi się do wymiany mebli czy remontu. Poznaj te reguły z naszego artykułu.

Na co zwracać uwagę i jak wybrać panele do sypialni?

Na kolor, tworzywo, usłojenie, a może klasę ścieralności czy odporność na uszkodzenia i wilgoć – na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli do sypialni? Najlepiej na wszystko, bo każda sypialnia jest inna. W zależności od budownictwa, ale także aranżacji wnętrza, potrzebne będą inne rozwiązania.

Białe panele we wnętrzach – przykładowe aranżacje

Białe panele podłogowe są popularne od wielu sezonów. Pasują do nowoczesnych i modnych stylów wykończenia wnętrz, jak styl skandynawski, rustykalny czy prowansalski. Są też niezwykle uniwersalne – sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w sypialni.

Jakie listwy przypodłogowe dobrać do ciemnej podłogi?

Ciemna podłoga wygląda naprawdę imponująco, jednak jej wykończenie i wybór listew przypodłogowych to twardy orzech do zgryzienia. No właśnie… orzech? A może mahoń albo dąb? Jakiego koloru listwy wybrać, by pasowały do ciemnego odcienia podłogi?

5 kolorów podłóg pasujących do szarych ścian – inspiracje

Szarość jest niezwykle modnym nurtem w wystroju wnętrz już od wielu sezonów. Warto na nią postawić, planując kolory w swoim remontowanym czy budowanym domu lub mieszkaniu. Jak jednak dobrać podłogi do szarych ścian, by nie zaburzyć ogólnego kształtu projektu?

Jaka podłoga do ciemnych mebli? – przegląd możliwości

Łączenie kolorów i faktur drewna we wnętrzach mieszkalnych bywa trudne dla osób, które nigdy się nad tym nie zastanawiały i stanęły przed zadaniem postawienia nowego domu czy wyremontowania dotychczasowego. Jak połączyć kolory podłóg z wymarzonymi ciemnymi meblami?

Jaki kolor mebli do szarej podłogi?

Szara podłoga z drewna bądź jego imitacji jest doskonałą podstawą, na której da się zbudować spójne wnętrze o dowolnym stylu – od minimalistycznego i chłodnego, po ciepłe i przytulne.