image

Jakie drzwi będą pasowały do jasnej podłogi? – przegląd możliwości

Dobór elementów wystroju wnętrza może być bardzo trudny, zwłaszcza podczas remontu. Trzeba wówczas tak dopasować nowe elementy, by współgrały z tymi, których nie będziemy wymieniać. Najtrudniej sprawa ma się ze stałymi elementami architektonicznymi, jak podłogi i drzwi, których wymiana nie jest tak prosta, jak zakup nowych mebli. Łączyć ze sobą podobne czy różne kolory? Czy istnieje kolor drzwi, który będzie pasował do każdej podłogi? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie drzwi do jasnej podłogi.

Jasna podłoga – jakie drzwi wybrać?

W domu z jasną podłogą warto postawić na jedno z trzech najlepszych rozwiązań. Architekci doradzają, by jasne drewno zestawiać na zasadzie podobieństwa, przeciwieństwa lub parować z kolorami neutralnymi. Co oznaczają te zasady i jak zgodnie z nimi dobierać do siebie drewno?

 

Pierwszą zasadą, według której można dopasować drzwi do podłogi, jest zasada podobieństwa. Według niej materiały użyte do pokrycia podłogi i wykonania drzwi powinny być do siebie maksymalnie zbliżone. Dotyczy to głównie kolorystyki – jasną podłogę należy wobec tego zestawić z jasnymi drzwiami.

Jeśli drzwi i podłoga mają być wykonane z drewna, warto dobrać do siebie pod względem podobieństwa jego gatunki. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na podobny kolor, ale też wzór usłojenia. Jeśli jednak podłogi i drzwi mają być wykonane z innych tworzyw, należy w głównej mierze zadbać o dopasowaną kolorystykę.

Reguła podobieństwa jest bardzo bezpieczna, uniwersalna i z pewnością sprawdzi się w każdym wnętrzu. Dowodzi tego jej wieloletnia popularność, ocierająca się niemal o tradycję. Ponadto jasne drzwi w zestawieniu z jasną podłogą wzmocnią spójność pomieszczenia.

Jasne drzwi do jasnej podłogi – zasada podobieństwa

Ciemne drzwi do jasnej podłogi – zasada przeciwieństwa

Zasada przeciwieństwa zachęca do kontrastowania stosowanych pokryć podłóg i drzwi. Sprawdzi się w mniej klasycznych pomieszczeniach – odpowiednio zestawione kolory doskonale urozmaicą nowoczesne wnętrza.

Jeśli drzwi i podłogi chcemy zestawić zgodnie z zasadą przeciwieństwa, musimy pamiętać, by nie przesadzić z różnorodnością. Kolory zastosowanych pokryć mogą się od siebie różnić, ale powinny zachowywać tę samą temperaturę barwową – chłodną bądź ciepłą. To szczególnie ważne w dobieraniu parami różnego rodzaju drewna i jego imitacji.

Inną sytuacją, w której trzeba szczególnie uważać, zastawiając ze sobą gatunki drewna o różnych kolorach, jest ich tonacja kolorystyczna. Połączenia drewna zielonkawego i czerwonego albo białego z żółtym nie należą do udanych. Ważne, by nie łączyć ze sobą drewna o różnych kolorach, które dodatkowo drastycznie różnią się od siebie fakturą. Takie zróżnicowanie może wprowadzić zamieszanie i istotnie udziwnić pomieszczenie.

 

Idealną propozycją dla każdego inwestora, posiadającego jasne podłogi w domu jest wybór kolorów neutralnych do drzwi. Biel w tym wypadku sprawdzi się znakomicie, ponieważ pasuje w zasadzie do wszystkiego, w połączeniu zaś z jasną podłogą optycznie powiększy pomieszczenie. To wybór najpopularniejszy w nowoczesnych wnętrzach w stylu skandynawskim czy rustykalnym.

Zasada uniwersalna – kolory neutralne

Jaki kolor drzwi do jasnej podłogi? Podsumowanie

Wybór odpowiedniej kolorystyki drzwi, właściwie dopasowanej do podłóg, może być niezwykle wymagający. Warto kierować się w nim prostymi zasadami łączenia drewna, które opisaliśmy powyżej. W czasach, kiedy podłogi i inne elementy wykończenia wnętrza mogą mieć wiele najróżniejszych kolorów, odpowiednie połączenie ich ze sobą może być trudne – ale nie z nami!

Dla naszych klientów przygotowaliśmy narzędzie Interior designer pozwalające sprawdzić, jaka podłoga będzie najlepiej pasować do ich wnętrza. Jeśli planujesz remont i chcesz dowiedzieć się, jaki kolor paneli najlepiej zgra się z posiadanymi drzwiami czy meblami – świetnie trafiłeś. Zrób zdjęcie i dowiedz się, jak nasze podłogi będą wyglądać w Twoim domu.

Powiązane wpisy blogowe

Jak wybrać panele do salonu? – sposoby i możliwości doboru

Decyzja o wyborze paneli do salonu nie powinna być podjęta pochopnie. To bardzo prezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości, ale jednocześnie jeden z najbardziej eksploatowanych pokoi. W związku z tym podłoga musi być wytrzymała, solidna i odporna na zarysowania.

Jaką podłogę dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem – inspiracje i zasady doboru

Biała kuchnia z drewnianymi elementami wygląda nowocześnie i harmonijnie. Jasny kolor mebli optycznie rozjaśnia pomieszczenie, a drewniane blaty subtelnie ocieplają wystrój wnętrza. Co więcej, takie zestawienie pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych – także pod względem doboru podłogi.

Jasna podłoga w salonie – wybór i aranżacje

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by była piękna i trwała. Jasna powierzchnia to elegancki i uniwersalny wybór – optycznie powiększa pomieszczenie i pasuje do niemal każdego stylu. Z jakimi meblami zestawiać jasną podłogę?

3 przykłady aranżacji z ciemnymi panelami podłogowymi

Ciemne panele podłogowe znów wracają do łask projektantów i dekoratorów wnętrz. Powierzchnie w głębokich kolorach szlachetnego drewna kojarzą się z klasą i elegancją. Wyglądają znakomicie i pasują do niemal każdego stylu. Z czym zestawiać ciemne panele podłogowe?

Gdzie sprawdzą się panele imitujące kamień lub beton? Inspiracje i wskazówki

Przez wiele lat inwestorzy decydowali się przede wszystkim na panele imitujące drewno. Pasują one bowiem do niemal każdego wnętrza i wprowadzają atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Odpowiadając na współczesne trendy w aranżacji wnętrz, producenci wprowadzają panele imitujące kamień i beton.

Jak i z czym zestawiać panele w kolorze dębu? Przykłady aranżacji

O podłogach wykonanych z naturalnego drewna marzy wiele osób. Niestety są one dość drogie i podatne na odkształcenia. Nowoczesne panele laminowane stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych dębowych desek.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym – zasady łączenia i inspiracje

Wybór podłogi do mieszkania to kluczowa decyzja, rzutująca na wszystkie późniejsze kwestie aranżacyjne. Szczególne wątpliwości wiążą się zwykle z doborem podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Należy traktować to pomieszczenie jako jedno czy dwa?

Łazienki biało-drewniane – 5 inspiracji

Biel i drewno stanowią jedno z najmodniejszych połączeń w aranżacjach łazienek. Pomieszczenia urządzone z ich zastosowaniem wyglądają świeżo, estetycznie i bardzo nowocześnie. W zależności od wykorzystanych materiałów w biało-drewnianych łazienkach można uzyskać dowolny efekt stylistyczny.

Jakie panele wybrać do stylu industrialnego?

Styl industrialny staje się coraz modniejszy, zwłaszcza w miastach, w których odnawiane są stare fabryki, często przekształcane w nowoczesne mieszkania. Wykorzystanie starego budownictwa spowodowało nasilenie tendencji do odwzorowywania oryginalnych elementów dekoracyjnych we wnętrzach.

Czy panele winylowe są szkodliwe? Opinie i wybór

Panele winylowe montowane w domach i obiektach użyteczności publicznej nie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Każdy odpowiedzialny i dobry producent podłóg PVC musi dołożyć wszelkich starań, by wytwarzać bezpieczne produkty.