Podłogi drewniane – rodzaje, zalety i wady każdego rozwiązania

Drewniane podłogi pojawiły się już około 400 lat temu. Pierwsze drewniane parkiety pochodzą z Francji. Weszły w miejsce zimnych kamiennych posadzek i zyskały w oczach zwolenników cieplejszego podłoża – wykonanego z drewna. Wówczas był to prawdziwy symbol luksusu i bogactwa. Położenie takiej podłogi to prawdziwe rzemiosło. Dziś typowy parkiet spotykany jest znacznie rzadziej, ale jodełka to nadal spory trend m.in. w przestrzeniach stylizowanych na boho czy nawiązujących do natury. Niemniej podłoga drewniana to coś więcej niż parkiet. Jej rodzajów jest wiele, a każdy ma swoje wady i zalety.

Parkiety tradycyjny – czym jest i jak się go układa?

Parkiety uważane są za jedne z bardziej eleganckich rodzajów podłóg drewnianych i charakteryzują się też sporą wytrzymałością oraz trwałością. Tego typu podłogę tworzy się z tzw. klepek – specjalnie przygotowanych deszczułek. Są one stosunkowo grube – mogą mieć nawet 22 mm grubości, co powoduje, że nie nadają się do pomieszczeń wyposażonych w ogrzewanie podłogowe.

Montuje się je na pióro i wpust – elementy te są umieszczane dość nisko, około 9-11 mm od wierzchu klepek. Dzięki temu parkiet jest bardzo trwały – można go wielokrotnie szlifować i odnawiać, nie tracąc na jakości i wyglądzie.

Parkiet tradycyjny najczęściej układa się we wzór jodełki typu sierżant, stykając krótszy bok jednej klepki z dłuższym bokiem drugiej klepki pod kątem prostym. Istnieje wiele wariantów jodełki, jak np. chevron (jodełka francuska). Wymaga on przycięcia krótszych boków klepek pod kątem 45° i stykania ich ze sobą we wzór przypominający grot strzały.

Istnieją też inne sposoby układania parkietu jak np.

• cegiełka

• podłoga okrętowa

• plecionka.

Szczególnie drogie są parkiety imitujące podłogi pałacowe. W największych rezydencjach świata podłogi były tworzone z różnych rodzajów drewna, często dekorowane techniką intarsji – polegającą na tworzeniu obrazu bądź motywu wykładaniem różnych gatunków drewna. Dotąd tego rodzaju podłogi należą do najdroższych.

Wśród parkietów drewnianych od Meister wyróżnić można podłogi linii MeisterParquet.longlife. Ich budowa wzmocniona jest środkową warstwą z płyty HDF, która gwarantuje piękną i twardą podłogę na lata. Ponadto stabilizuje też powierzchnię i doskonale znosi obciążenia. Dzięki temu wypełnieniu podłoga jest też bardziej cicha, a jej wysoka gęstość wpływa na zatrzymywanie energii cieplnej wewnątrz domu.

Lamparkiet, czyli parkiet lamelowy, ma formę desek o grubości ok. 14-15 mm. Są one montowane na podkładzie za pomocą kleju – nie ma tu łączeń pióro-wpust. Lamparkiet cieszył się znaczną popularnością w latach 90., kiedy pozwalał uzyskać ładną, drewnianą podłogę w dużo niższej cenie niż tradycyjny parkiet.

Obecnie lamparkiet spotyka się rzadziej. Ma na to wpływ obawa przed nieodpowiednim montażem, który może powodować odklejanie się lamelek i niszczenie parkietu. Zastosowanie odpowiednich klejów może jednak zapobiec temu problemowi. Parkiet lamelowy będzie doskonałym wyborem dla osób korzystających z nawilżacza powietrza i utrzymujących stałą wilgotność w domu. To właśnie zmiany wilgotności najczęściej powodują problemy z parkietem lamelowym.

Parkiet lamelowy – co to takiego?

Mozaika tradycyjna i przemysłowa – czym są?

Mozaiki tradycyjne są najcieńszymi podłogami drewnianymi – mają około 8-10 mm grubości. Dzięki temu można je odnawiać o wiele mniej razy niż np. tradycyjny parkiet. Sprzedawane są w formie płyt o wymiarach około 600/300 mm złożonych z kilkudziesięciu drewnianych listewek naklejonych na papier bądź siatkę. Najczęściej kładzie się ją w cegiełkę bądź swego rodzaju szachownicę. Do wyrobu mozaiki stosuje się najczęściej nasze rodzime gatunki drzew: dębu, brzozy czy jesionu.

Mozaika przemysłowa jest grubsza od tradycyjnej – ma nawet 14-22 mm grubości. Charakteryzuje się większą wytrzymałością, twardością i odpornością. Ze względu na grubość częściej spotyka się ją w miejscach, w których podłoga jest mocno eksploatowana – przedsiębiorstwach, pomieszczeniach biurowych, firmowych czy budynkach publicznych. W ostatnich latach mozaikowy sposób wykańczania podłóg wrócił do łask i stosuje się go coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach.

Deski podłogowe to bardzo efektowny i trwały wyrób. Należy zawsze wybierać deski bez sęków, spękań i innych wyraźnych wad, które mogą pogłębiać się w miarę użytkowania. Najpopularniejsze w Polsce deski podłogowe pochodzą z dębów, jesionów, akacji i drzew egzotycznych, importowanych z zagranicy. Montowane są na pióro-wpust oraz na zakładkę. Deski drewniane na podłodze należy też pielęgnować odpowiednim środkiem, który na ich powierzchni stworzy tzw. mikrofilm, zabezpieczający przed uszkodzeniami mechanicznymi czy przebarwieniami.

Deski podłogowe

Podłogi drewniane warstwowe

Zaletą tego rodzaju podłóg jest fakt, iż są one w pełni wykonane z drewna. Wykończeniu służą deski dwu- bądź trzywarstwowe. Przy czym pierwsze nazywane są zwyczajnie deskami dwuwarstwowymi, a drugie doskonale nam znane – panelami. Dwuwarstwowe podłogi składają się z dolnej warstwy z drewna liściastego i górnej – wykonanej z dowolnego gatunku. Powłoki mają też różne grubości. Spód zazwyczaj ma około 10-14 mm, wierzch – 5-6 mm.

Trójwarstwowe podłogi układa się z paneli. Mają one dwie warstwy spodu wykonane z drewna iglastego oraz jedną z wierzchu z innego drewna. Spód tutaj ma grubość 10-22 mm, a wierzch 2,5-4 mm. Zdarza się też, że panele trójwarstwowe mają dolne powłoki z płyt drewnopochodnych.

Podłogi warstwowe montuje się na trzy sposoby:

• za pomocą kleju do podłoża – najlepiej betonowego

• jako podłoga „pływająca” – jedynie poprzez odpowiednie ułożenie, bez dodatkowych mocowań

• przez przybijanie – gwoździe doskonale utrzymają podłogi, jednak ze względu na skomplikowany proces montażu, rzadko stosuje się go w domach.

W ofercie Meister w drewnianych warstwowych podłogach Lindura zastosowano innowacyjne rozwiązanie. Oprócz naturalnego drewna za trwałość i wytrzymałość podłóg odpowiada warstwa z HDF oraz specjalna technologia wood powder – proszek drzewny, który ma w składzie mieszankę włókien drzewnych i minerałów. Wszystko razem wzmacnia deski, uodparnia je na nacisk i dodatkowo podnosi ich właściwości w zakresie utrzymania ciepła.

Wśród najważniejszych zalet wszystkich rodzajów podłóg drewnianych jest z pewnością ich naturalne pochodzenie. Drewno jest ekologicznym i bezpiecznym materiałem. Ma również niepowtarzalny i bardzo uniwersalny charakter, dzięki czemu dopasuje się do różnych stylów wykończenia wnętrza. Deski pozwalają też wprowadzić ciepło – nie tylko pod względem przytulnej, domowej atmosfery, ale też przyjemnej temperatury pod stopami. Materiał ten doskonale izoluje bowiem ciepło, a przy okazji także dźwięk.

Drewno naturalne jest też niezwykle wytrzymałe i trwałe. Ta cecha wyróżnia zwłaszcza tradycyjne parkiety i podłogi z desek – panele trójwarstwowe czy deski dwuwarstwowe nie charakteryzują się aż taką wytrzymałością, jak lite drewno, które można wielokrotnie odnawiać poprzez szlifowanie zużytej warstwy wierzchniej.

Zalety podłóg drewnianych

Wady podłóg drewnianych

Wśród wad podłóg drewnianych można wskazać na konieczność i sposoby ich montażu. Proces ten bywa pracochłonny i wymaga często czasu, a źle zamontowana podłoga po pewnym czasie może sprawiać problemy. Warto wynająć do położenia drewnianej powierzchni profesjonalną ekipę lub fachowca, który zrobi to, dbając o wszystkie szczegóły.

Podłoga drewniana wymaga też zabezpieczenia – bez niego może być podatna na zarysowania. Zabiegi renowacyjne należy regularnie powtarzać, tylko wówczas podłoga zachowa swój wygląd i właściwości użytkowe przez wiele lat. Dbanie o podłogi drewniane będzie też miało ścisły związek z wilgotnością powietrza wewnątrz pomieszczenia – zachowana na odpowiednim poziomie, pozwoli uniknąć rozsychania i pojawiania się szczelin między deskami.

Drewniane podłogi w kuchni i łazience wyglądają bardzo dobrze, bywają jednak problematyczne. By móc je zastosować w tych pomieszczeniach, należy wybrać je z najwyższą starannością i dokładnie zabezpieczyć ich powierzchnię. Dobre będą te podłogi, które stworzone są z najgrubszych desek – zabezpieczy to podłogę przed niszczeniem się.

Bardzo istotny będzie właściwy lakier, który zabezpieczy deski przed wilgocią oraz tłustymi czy trudnymi do usunięcia plamami. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie olejowanie. Olej wnika w drewno i chroni je bez tworzenia dodatkowej warstwy na jego powierzchni. Zabezpieczy to równie dobrze jak lakier, a do tego nada naturalnego wyglądu podłodze.

Dobrym wyborem dla osób, które jednak obawiają się wybrać podłogę drewnianą do łazienki czy kuchni, będzie podłoga winylowa imitująca drewno. Wizualnie trudno ją odróżnić, a jest o wiele prostsza w utrzymaniu, bo nie wymaga praktycznie żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

Takie oczekiwania spełnią podłogi Meister Nadura. Pokryte są one powierzchnią Nadura®, która ma postać jednorodnej pokrywy z włókien drewnianych i substancji mineralnych. Podłoga ta charakteryzuje się najwyższą klasą ścieralności AC6. Dzięki systemowi AquaSafe+ podłoga jest też odporna na wilgoć. Te właściwości decydują o tym, że podłogi Nadura doskonale nadadzą się do zamontowania w kuchni i łazience.

Jak podłoga drewniana sprawdzi się w kuchni i łazience?

Podsumowanie

Drewniane podłogi stają się niezwykle modne i są wybierane coraz częściej i coraz odważniej przez inwestorów. Pojawiają się nie tylko w salonach i sypialniach, ale też łazienkach i kuchniach – pozwalają na to odpowiednie zabezpieczenia i metody montażu. Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju podłogi i wybrać najlepszą, odpowiednią do pomieszczeń i potrzeb mieszkańców.

Powiązane wpisy blogowe

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi pod zakup paneli?

Podczas remontu czy budowy domu przychodzi moment, w którym należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i kupić podłogę. Jak zrobić to najlepiej, by paneli nie zabrakło w połowie pracy, a jednocześnie nie przepłacić za ich nadmiar? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.

Podłogi laminowane – co warto wiedzieć na ich temat?

Historia laminowanych podłóg jest zaskakująco krótka, a jej początków można doszukiwać się w Szwecji. To właśnie tam w latach 20. XX wieku opracowano jeden z pierwszych sposobów laminowania płyt.

Podłoga pływająca – czym jest, zalety i wady rozwiązania oraz zastosowanie

Podłogi pływające to ciekawa propozycja wykańczania mieszkań i różnych rodzajów nieruchomości. Można je łatwo i szybko zamontować, do tego nie generują dodatkowych kosztów. Czyżby miały same zalety? Nie do końca. Warto poznać zarówno mocne, jak i słabe strony tego sposobu montażu.

Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do mebli?

Dopasowanie mebli do podłogi i odwrotnie bywa problematyczne. Źle dobrane kolory tych ważnych elementów wystroju wnętrza mogą popsuć ogólny wygląd, dlatego najlepiej jest poznać zasady ich dobierania, zanim przystąpi się do wymiany mebli czy remontu. Poznaj te reguły z naszego artykułu.

5 kolorów podłóg pasujących do szarych ścian – inspiracje

Szarość jest niezwykle modnym nurtem w wystroju wnętrz już od wielu sezonów. Warto na nią postawić, planując kolory w swoim remontowanym czy budowanym domu lub mieszkaniu. Jak jednak dobrać podłogi do szarych ścian, by nie zaburzyć ogólnego kształtu projektu?

Jaka podłoga do ciemnych mebli? – przegląd możliwości

Łączenie kolorów i faktur drewna we wnętrzach mieszkalnych bywa trudne dla osób, które nigdy się nad tym nie zastanawiały i stanęły przed zadaniem postawienia nowego domu czy wyremontowania dotychczasowego. Jak połączyć kolory podłóg z wymarzonymi ciemnymi meblami?

Podłoga do kuchni – jak wybrać i dopasować do koloru mebli?

W każdym domu jest pomieszczenie, w którym panują szczególne warunki – to kuchnia. Większość ludzi traktuje ją jak centralny punkt domu, a ruch jest tu wzmożony. Kuchnia jest też dużo wilgotniejsza od reszty domu.

Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację drewnianej podłogi

Zachowanie czystej podłogi to gwarancja jej wytrzymałości i najważniejsza zasada dbania o kondycję posadzek. Warto dołożyć starań, by unikać zabrudzeń, wówczas przetrwają one znacznie dłużej, niż można się spodziewać. Jak jednak dbać o podłogę, by zachować ją w możliwie najlepszym stanie?