image

Montaż podłóg MeisterDesign. laminate

Instalacja krok po kroku

Instrukcja dla Masterclic Plus

Instrukcja dla Multiclic

Podłogi laminowane są bardzo proste w użytkowaniu – począwszy od ich instalacji! Podobnie jak nowoczesny parkiet, laminat jest również instalowany jako podłoga pływająca. To znaczy, że nie jest przyklejony do podłoża ale luźno ułożony na podłożu lub na odpowiednim podkładzie. Nasz nowoczesny system zatrzaskowy pozwala nie tylko na czysty (nie wymaga kleju) i łatwy montaż, ale jest również bardzo stabilny. Podłogi laminowane MEISTER wykorzystują szereg systemów w zależności od wybranej podłogi – Masterclic Plus i Multiclic.

W przypadku Masterclic Plus blokada jest aktywowana tylko na krótszym boku, gdy układany jest następny rząd. Dotyczy to kolekcji podłóg laminowanych Melango i Talamo oraz LL 200, LL 250 (S), LD 250, LL 150 (S). Laminat jest również kompatybilny z ogrzewaniem podłogowym.

W systemie Multiclic deski są łączone ze sobą za pomocą klocka do wybijania i gumowego młotka. Multiclic występuje w kolekcjach LD 150 i LC 150.

Nasze proste instrukcje krok po kroku pozwalają w łatwy sposób samodzielnie zainstalować nową podłogę laminowaną – niezależnie od tego, czy masz doświadczenie w majsterkowaniu, czy jesteś nowicjuszem!

Potrzebne narzędzia

  • Piła ręczna lub elektryczna
  • Młotek
  • Składana miarka
  • Kliny dystansowe
  • Ołówek
  • Metalowy pręt dociągający
  • Kątomierz
  • Klocek do dobijania MEISTER In&Out
  • Prawdopodobnie wiertło

Przygotowanie

Podłoże

Twoje podłoże musi być suche, czyste, równe i twarde, zanim będzie „gotowe do instalacji”. Wiele podłóg laminowanych MEISTER jest już zintegrowana z pochłaniającym dźwięk podkładem, który rozpoznasz po literze „S” (od ang. silence – cisza) w nazwie produktu. Te modele nie wymagają żadnych dodatkowych dźwiękochłonnych podkładów. Jeśli twoje podłoże zawiera substancje mineralne, będziesz potrzebować cienkiej folii z tworzywa sztucznego, aby użyć go jako uszczelnienia parowego, aby zapobiec  przedostawaniu się wilgoci. Jeśli zdecydujesz się na podłogę bez zintegrowanego podkładu dźwiękochłonnego, zastosuj podkład laminowany zatwierdzony przez MEISTER. Ponadto wysokiej jakości podkład dźwiękochłonny można zastosować do wyrównania drobnych nierówności i zoptymalizowania pochłaniania dźwięku przez podłogę.

Stare powierzchnie

Myśląc „renowacja”: nie wahaj się instalować podłóg laminowanych także na innych rodzajach podłóg (np. Płytki, PCV, drewniane deski podłogowe). Najważniejsze jest to, aby podłoga była równa i nie wykazywała żadnych niedoskonałości. Zalecamy, aby nie łączyć tej podłogi z dywanem – ze względów higienicznych i stabilności należy zdjąć dywan przed montażem laminatu.

System Masterclic Plus

Instrukcja montażu dla podłóg laminowanych

Instalacja

Aby przyciąć deski na odpowiednią długość, możesz użyć piły ręcznej lub piły elektrycznej albo możesz wypożyczyć narzędzie do cięcia podłóg laminowanych w sklepie ze sprzętem.

Etap 1

Zacznij od ułożenia pierwszej kompletnej deski laminowanej w lewym rogu pokoju, językami skierowanymi do ściany. Za pomocą klinów można łatwo zachować odstęp co najmniej 10 mm lub 15 mm od ściany (rys. 1). Usuń tylko języki z długich boków wszystkich innych desek, które chcesz położyć w pierwszym rzędzie.

Etap 2

Włóż główkę następnej kompletnej deski do deski nr. 1 (rys. 2). Ułóż pozostałe deski w tym rzędzie w taki sam sposób na całej szerokości pomieszczenia.

Etap 3

Wytnij ostatnią deskę w każdym rzędzie, tak aby pozostawić kolejną szczelinę co najmniej 10 mm od ściany (rys. 3). Możesz użyć odciętych kawałków desek aby rozpocząć kolejne rzędy, o ile mają one co najmniej 40 centymetrów długości.

Etap 4

Upewnij się, że deski w pierwszym rzędzie są proste. Wytnij pierwszą deskę drugiego rzędu na ok. 80cm. Zamocuj tę deskę pionowo, tak daleko jak to możliwe, w rowku po stronie rowka poprzedniego rzędu desek i powoli dociśnij deskę, wykonując ruch do przodu i do dołu (rys. 4). Deska powinna zablokować się w uprzednio ułożonym rzędzie (rys. 5).

Etap 5

Podobnie, kolejna kompletna deska jest przekształcana w połączenie zatrzaskowe na długim boku, a koniec główki jest dociskany mocno do poprzedniej deski przed jej opuszczeniem. Następnie powoli dociśnij deskę, wykonując ruch do przodu i do dołu (rys. 6). Deska musi zablokować się w uprzednio ułożonym rzędzie, a złącze końcowe musi ściśle przylegać do poprzedniej deski

Etap 6

W ten sposób zainstaluj całą podłogę rząd po rzędzie. Pamiętaj, że połączenia końcowe muszą być przesunięte o co najmniej 40 cm
(rys. 7).

Etap 7

Aby przyciąć ostatni rząd na wymiar, użyj zapasowego kawałka deski i narysuj na niej pozostałą szerokość deski (pozostawiając co najmniej 15 mm odstępu od ściany).

Etap 8

Zdejmując deskę oznaczoną na szerokość, wypchnij plastikowy język końcowy do przodu z rowka końcowego za pomocą zapasowego kawałka deski (rys. 8).

Etap 9

Rozpocznij przycinanie deski na wymiar na końcu plastikowego języka (rys. 9). Po przycięciu deski na wymiar wepchnij plastikowy języczek na końcu z powrotem do końcowego rowka (rys. 10).

Etap 10

Etap 11

Wepchnij plastikowy języczek skierowany w stronę ściany (rys. 12) z powrotem w połączenie końcowe za pomocą drążka naprężającego, skrobaka, śrubokręta lub podobnego narzędzia (rys. 13).

Etap 12

Przed zamocowaniem listew należy usunąć kliny drewniane.

System Multiclic

Instrukcja montażu dla podłóg laminowanych

Instalacja podłóg
z systemem Multiclic

Aby przyciąć deski na odpowiednią długość, możesz użyć piły ręcznej lub piły elektrycznej albo możesz wypożyczyć wygodne narzędzie do cięcia podłóg w sklepie ze sprzętem.

Etap 1

Etap 2

Połącz kolejną kompletną deskę z końcem deski 1 za pomocą klocka (lub pręta dociągającego) i młotka. Ułóż wszystkie pozostałe deski w tym rzędzie w taki sam sposób na całej szerokości pomieszczenia. Wytnij ostatnią deskę w każdym rzędzie, aby pozostawić odstęp co najmniej 10 mm od ściany.

Etap 3

Sprawdź, czy deski w pierwszym rzędzie są proste. Wybierz narzędzie, aby skrócić pierwszą deskę drugiego rzędu do ok. 80cm. Aby zainstalować drugi rząd, włóż długi wypust w rowek pierwszego rzędu desek (rys. B, 1). Lekko przesuwając deskę w górę i w dół, pochyl ją całkowicie do ułożonego rzędu desek (rys. B, 2). Ponownie ustaw następną pełną deskę drugiego rzędu najpierw na jej długiej krawędzi względem ostatniej deski ułożonej w pierwszym rzędzie. Zawsze upewnij się, że długa krawędź jest ciasno spasowana. Po ustawieniu pod kątem desek (rys. C, 1 i 2) tak, aby leżały płasko na podłożu, dosuń krawędzie za pomocą klocka do dobijania i lekko uderz młotkiem (rys. C, 3).

Etap 4

W ten sposób montuj pozostałe deski laminowane rząd po rzędzie. Nasza wskazówka: pamiętaj, że końcowe rowki muszą być przesunięte o co najmniej 40 cm, aby zapewnić optymalną stabilność całego obszaru.

Etap 5

Aby przyciąć ostatni rząd laminatu na wymiar, użyj zapasowego kawałka deski i narysuj na niej pozostałą potrzebną szerokość deski (pozostawiając co najmniej odstęp 10 mm lub 15 mm do ściany).

Podłoga laminowana na ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularne w nowym budownictwie jak i w remontowanych obiektach. Podobnie jak nasze parkiety, podłogi laminowane MEISTER doskonale nadają się do montażu na regulowanym systemie ogrzewania podłogowego z ciepłą wodą. Podłogi laminowane MEISTER – szczególnie w połączeniu z odpowiednim materiałem podkładowym – mają bardzo niską oporność termiczną. Jest to ważne, aby możliwie jak najwięcej ciepła mogło łatwo dostać się do pomieszczenia.

Jakie wskazówki należy wziąć pod uwagę przy układaniu ogrzewania podłogowego? Jastrych musi być całkowicie suchy, a wilgotność resztkowa jastrychu cementowego i anhydrytowego nie może przekraczać odpowiednio 1,8% i 0,3%.

Proces układania jest dokładnie taki sam, jak w przypadku instalacji bez ogrzewania podłogowego. Upewnij się, że wilgotność wynosi od 35 do 65%. Po zamontowaniu parkietu MEISTER maksymalna temperatura powierzchniowa nie może przekroczyć 29° C.

Podłoga laminowana w łazience

Wszystkie najwyższej jakości podłogi laminowane MEISTER pożna montować w łazience w systemie pływającym, ponieważ są wyposażone w system AquaSafe. Należy jednak zachować ostrożność, aby wilgoć nie dostała się pod podłogę. Podłogi laminowane są wykonane głównie z drewna. Dlatego podczas układania podłóg laminowanych w łazience należy upewnić się, że:

Końce ścian i obszary krawędzi powinny być wyposażone w odpowiednie profile końcowe, przejściowe lub łączące z aluminium. Aby zapewnić niezbędne uszczelnienie przed cieczami, można na przykład przymocować wstępnie sprasowaną taśmę uszczelniającą PE bez plastyfikatorów. Taśma jest przyklejona pod profilem osłonowym. Po przykręceniu do profilu podstawowego uzyskuje się szczelne wykończenie podłogi. Dolny profil należy przykleić do taśmy klejącej i uszczelniającej do odpowiedniego podgładu dźwiękochłonnego. Połączenia między profilem, a ścianą muszą zostać uszczelnione za pomocą elastycznej masy uszczelniającej nieprzepuszczalnej dla wody  (silikon bez plastyfikatora). Dotyczy to również obszarów ścian i krawędzi, w których nie można zastosować żadnego z powyższych profili aluminiowych. W takich obszarach do wykończenia należy użyć sznurka do spoin PE (bez plastyfikatora). Te kompensatory muszą być również uszczelnione masą uszczelniającą zapobiegająca przenikaniu wilgoci.

W razie wątpliwości zalecamy zapoznanie się ze szczegółowymi instrukcjami producenta dołączonymi do każdego pakietu. Znajdziesz tutaj wszystkie kluczowe informacje wymagane do układania podłóg laminowanych w pomieszczeniach wilgotnych.